imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Odstartujte nový rok efektivně!

Aplikace, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

Wozniak: Apple je příliš velký na to, aby přišel s dalším velkým hitem


Steve Wozniak, spoluzakladatel společnosti Apple, je toho názoru, že další velký hit by byl pro firmu příliš velký risk. Stejně jako u dalších vedoucích technologických společností, ani zde tedy nemůžeme očekávat obrovský inovativní skok. Zároveň také zmínil, co vývojářským týmům v těchto firmách chybí.

Wozniak se vždy držel rčení, že co na srdci, to na jazyku. Přestože již dlouhá léta nezastával žádnou vedoucí pozici v Apple, na webu společnosti je stále mezi zaměstnanci – jde o jakousi formu čestné pozice. Zároveň však moc dobře ví, co říká – jde o člověka, který má za sebou dekády zkušeností ve světě technologií.

01_wozniak_apple_too_big_for_having_the_next_big_thing

Woz je toho názoru, že je pro velké společnosti – včetně samotného Applu – příliš riskantní přicházet s velkými inovacemi. To přitom bylo hlavní příčinou kritiky, která na americkou firmu v poslední době dopadala. Na trhu je již vytvořené určité prostředí a průšvih v podobě nepovedeného produktu nebo technologie by byl rána pro finanční stránku kterékoliv z velkých společností. Spoluzakladatel Applu zároveň dodal, že v udávání budoucích technologických trendů je na nejlepší cestě Tesla (konkrétně u augmentované reality a umělé inteligence).

Myslím, že je Tesla na nejlepší možné cestě. Vložili neuvěřitelné množství úsilí do velice riskantních věcí. Já sázím na Teslu.

Vývoj posledních let mu dává za pravdu – od Applu jsme převratnou inovaci neviděli roky, stejně tak od Microsoftu či Googlu. Walt Mossberg nazval aktuální stav jako „zvláštní druh útlumu“. Mossberg si myslí, že klasické počítače brzy zmizí, ale že se v budoucnosti dočkáme nových a vzrušujících věcí. Kdy však začnou firmy skutečně užitečně využívat umělou inteligenci a rozšířenou realitu? Netrpělivost je pochopitelná, ale potřebují je lidé skutečně? Apple v tomto tématu vypadá nerozhodně.

02_wozniak_apple_too_big_for_having_the_next_big_thing

Z pohledu firmy je to pochopitelné. Apple má obrovské zisky z prodejů iPhonů, stovky milionů lidí využívají jejich zařízení. Musí být náročné přijít s něčím, co by bylo nové jak po stránce designu a funkcí, tak po stránce technologií. Firma musí oslovit velkou část publika a zároveň naplnit jejich očekávání. Z tohoto pohledu se dá na iPhone dívat jako na zastaralý produkt, přestože se na něm každoročně objevují drobné změny; na další velkou věc si však musíme počkat.

Podívejte se na společnosti jako Google, Facebook, Apple a Microsoft, které změnily svět – Teslu nevyjímaje. Obvykle přišly od mladých lidí. Nevznikly z velkého byznysu.

Stephen Wozniak

I kdybychom nebrali jeho slova úplně doslova, stále bude mít v řadě věcí pravdu – síla leží v rukou mladé generace, stejně jako v minulých dekádách. Neměli investory, měli jen myšlenku a nápad, který chtěli dotáhnout. Je možné, že Apple potřebuje trochu nové krve a měl by sahat po mladších; nebo je pro něj nový velký hit prostě přílišným riskem. Možná uvidíme odpověď již tento rok, s jistotou ale v následujících dvou třech letech. Nadcházející období určí, jaká bude budoucnosti informačních technologií a jakou roli v ní bude Apple hrát.

Zdroj: 9to5mac

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!