00_uk_home_secretary_naming_apple_responsible_for_terrorist_attack_cover

Za teroristický útok v Londýně je dle britské ministryně vnitra zodpovědný i Apple

#Novinky
2017. 03. 27.

Minulý týden člen IS spáchal teroristický útok v Londýně. Mnoho lidí bylo zraněno, několik z nich přišlo o život. Britská ministryně vnitra nyní kromě dalších svalila vinu za tragédii i na Apple a na jeho neprolomitelné šifrování.

Není to ani zdaleka první případ, kdy se Apple dostává do střetu s některou z vládních institucí kvůli šifrování. Situace je jednoduchá – firma si myslí, že má každý uživatel právo na zabezpečená data a Apple poskytuje vše potřebné k tomu, aby na něj dosáhli. Podle vládních institucí však tento fakt napomáhá k teroristickým útokům, jako se stal v Londýně. Případ Apple vs. FBI byl v podstatě o tom samém, jen se jednalo o útok v San Bernardinu. Bohužel se případ musí v souvislosti s nedávnými skutečnostmi musí opět řešit. Události se staly následovně:

Útok byl spáchán přesně rok po teroristickém útoku v Bruselu, události se odehrály podle následujícího scénáře: muž vjel se svým automobilem na chodník Westminsterského mostu a srazil chodce. Žena spadla do řeky Temže, později je však zachráněna a převezena do nemocnice. Pachatel přejel most a naboural do kordonu kolem Parlamentu. Vystoupil ven a ubodá bezbranného policistu, poté je ozbrojenými jednotkami zastřelen.

01_uk_home_secretary_naming_apple_responsible_for_terrorist_attack

Po podobné tragické události se chce pochopitelně celá země dozvědět, kdo byl pachatelem a chce je najít co nejdříve. Britská ministryně vnitra Amber Ruddová chce do celé situace zapojit i Apple. Podle ní by firma neměla podporovat aplikace, které používají neprolomitelné šifrování (jsou jimi třeba iMessage nebo WhatsApp). Tvrdí, že ministerstvo brzy zjistilo, že terorista Khalid Masood použil aplikaci WhatsApp dvě minuty před útokem, pravděpodobně ke komunikaci s dalšími členy organizace.

Ruddová je toho názoru, že jsou aplikace s end-to-end šifrováním naprosto nepřijatelné:

Je to absolutně nepřijatelné, nemělo by tu být nic, kam by se teroristé mohli schovávat. Musíme zajistit, že organizace jako WhatsApp, a je mnoho dalších podobných, nezajišťují tajné místo pro komunikaci mezi jednotlivými teroristy […] V této situaci musíme zajistit, že se naše tajné služby dostanou do komunikací, jakými jsou šifrované zpráva WhatsAppu.

Police tapes off Parliament Square after reports of loud bangs, in London

Kdybych se teď bavila s Timem Cookem, řekla bych, že jde o něco zcela jiného. Neříkáme „otevřete“, ani nechceme přístup „do cloudu“, nic podobného nechceme. Chceme jen, aby pochopili, že mají zodpovědnost v případě teroristických útoků spolupracovat s vládami a s vládními složkami. Vše by bylo domluveno na základě opatrně promyšlené, právně zastřešené dohody. Nemohou se z toho vyvléci jen tím, že řeknou, že jde o jinou situaci. Nejde.

Je vidět, že ministryně vnitra dávala svou výpověď pro BBC v emocích a není úplně jasné, co přesně se Ruddová snažila říci. Nicméně se její slova setkala s podporou poslanců Parlamentu. Na Twitteru se o svůj postoj podělila například Nadine Dorriesová.

Jen pro zajímavost, Dorriesová svou zprávu poslala ze svého iPhonu.

Zdroj: 9to5mac

Přidejte komentář
 • http://blog.geeksoul.cz Martin Doubek

  Bože to je banda blbů. I kdyby byla komunikace úplně nezašifrovaná tak stejně tomu útoku nezabrání. A pokud chtějí větší bezpečí měli by se zaměřit hlavně na svou politiku, vyzbrojit policii a občany a nepouštět si teroristy do země. Za vše ale samozřejmě může Apple, ukazovaz prstem je snadné.

  • http://robert.madaj.net/ rony

   v titulkoch a prejavoch Apple a nakoniec vysvitne, ze zasifrovana komunikacia bola vo WhatsApp.

   To, co potrebuju, komu pisal, im snad povie majitel Whatsapp a obsah spravy im mozno povie adresat. Co viac potrebuju?

 • Mirek S.

  “Those Who Sacrifice Liberty For Security Deserve Neither.”

 • http://esperas.eu Sandra Abigail

  Ono by stačilo jen poslat armádu na centrum tzv. “islámského státu”, vyhladit všechno živé a srovnat to se zemí a nemuselo by se řešit šifrování, se kterým navíc Apple nemá nic společného – WhatsApp patří Facebooku pokud se nemýlím.

 • zlinm@n

  Asi nečetla evropskou směrnici GDPR!