imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Odstartujte nový rok efektivně!

Aplikace, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Za teroristický útok v Londýně je dle britské ministryně vnitra zodpovědný i Apple


Minulý týden člen IS spáchal teroristický útok v Londýně. Mnoho lidí bylo zraněno, několik z nich přišlo o život. Britská ministryně vnitra nyní kromě dalších svalila vinu za tragédii i na Apple a na jeho neprolomitelné šifrování.

Není to ani zdaleka první případ, kdy se Apple dostává do střetu s některou z vládních institucí kvůli šifrování. Situace je jednoduchá – firma si myslí, že má každý uživatel právo na zabezpečená data a Apple poskytuje vše potřebné k tomu, aby na něj dosáhli. Podle vládních institucí však tento fakt napomáhá k teroristickým útokům, jako se stal v Londýně. Případ Apple vs. FBI byl v podstatě o tom samém, jen se jednalo o útok v San Bernardinu. Bohužel se případ musí v souvislosti s nedávnými skutečnostmi musí opět řešit. Události se staly následovně:

Útok byl spáchán přesně rok po teroristickém útoku v Bruselu, události se odehrály podle následujícího scénáře: muž vjel se svým automobilem na chodník Westminsterského mostu a srazil chodce. Žena spadla do řeky Temže, později je však zachráněna a převezena do nemocnice. Pachatel přejel most a naboural do kordonu kolem Parlamentu. Vystoupil ven a ubodá bezbranného policistu, poté je ozbrojenými jednotkami zastřelen.

01_uk_home_secretary_naming_apple_responsible_for_terrorist_attack

Po podobné tragické události se chce pochopitelně celá země dozvědět, kdo byl pachatelem a chce je najít co nejdříve. Britská ministryně vnitra Amber Ruddová chce do celé situace zapojit i Apple. Podle ní by firma neměla podporovat aplikace, které používají neprolomitelné šifrování (jsou jimi třeba iMessage nebo WhatsApp). Tvrdí, že ministerstvo brzy zjistilo, že terorista Khalid Masood použil aplikaci WhatsApp dvě minuty před útokem, pravděpodobně ke komunikaci s dalšími členy organizace.

Ruddová je toho názoru, že jsou aplikace s end-to-end šifrováním naprosto nepřijatelné:

Je to absolutně nepřijatelné, nemělo by tu být nic, kam by se teroristé mohli schovávat. Musíme zajistit, že organizace jako WhatsApp, a je mnoho dalších podobných, nezajišťují tajné místo pro komunikaci mezi jednotlivými teroristy […] V této situaci musíme zajistit, že se naše tajné služby dostanou do komunikací, jakými jsou šifrované zpráva WhatsAppu.

Police tapes off Parliament Square after reports of loud bangs, in London

Kdybych se teď bavila s Timem Cookem, řekla bych, že jde o něco zcela jiného. Neříkáme „otevřete“, ani nechceme přístup „do cloudu“, nic podobného nechceme. Chceme jen, aby pochopili, že mají zodpovědnost v případě teroristických útoků spolupracovat s vládami a s vládními složkami. Vše by bylo domluveno na základě opatrně promyšlené, právně zastřešené dohody. Nemohou se z toho vyvléci jen tím, že řeknou, že jde o jinou situaci. Nejde.

Je vidět, že ministryně vnitra dávala svou výpověď pro BBC v emocích a není úplně jasné, co přesně se Ruddová snažila říci. Nicméně se její slova setkala s podporou poslanců Parlamentu. Na Twitteru se o svůj postoj podělila například Nadine Dorriesová.

Jen pro zajímavost, Dorriesová svou zprávu poslala ze svého iPhonu.

Zdroj: 9to5mac

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!