imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube
iphone x

Kdy můžeme očekávat vydání bety iOS 12?

Podívali jsme se na tendence z posledních let

Zaměstnání: robotický psycholog (pracovní život v roce 2030)


Roboti a umělá inteligence do roku 2030 kompletně změní podobu naší společnosti. Některé pracovní pozice zaniknou, další dnes nepředstavitelné vzniknou. Nemá však smysl dělat tragické nebo přehnaně optimistické závěry. Budoucnost stojí někde na půl cesty a nová éra strojů začne brzy.

Co můžeme očekávat? Co bude tak rozdílné?

Pojďme se podívat na smyšlený příklad něčeho, co do roku 2030 kompletně změní svět. Představme si freelancera, konkrétně designérku Janine těsně po třicítce. Ráno ji umělá inteligence informuje o tom, že se její milovaná tetička necítí nejlépe. Naváže tedy spojení s domácím robotem, který se neustále stará o zdraví staré dámy. Systém dle všeho již rozpoznal problém, navíc už navrhl i optimální formu léčby. Janine, která sedí v samořiditelném automobilu na cestě ze školky do práce, objedná balíček a kytku, kterou za hodinu doveze dron. Virtuální asistentka upozorní Janine, že systém sledující zdraví jejího dítěte zaznamenalo drobný pokles hladiny cukru v krvi. Maminka tak okamžitě objednává sladkost, jíž nechá doručit své dceři – také dronem.

Zlí roboti nám vezmou práci

Tento příklad nalezneme v nejnovější zprávě od Dellu a Institute for the Future (think tank ze Silicon Valley zaměřující se na výzkum budoucnosti), která se jmenuje „The Next Era of Human-Machine Partnership“ a týká se právě výhledu do roku 2030. Předpověď na dalších 10-15 let očekává sociální změny, jež se budou odehrávat mezi dvěma extrémy – katastroficko-pesimistickým a nadšeně-optimistickým.

Pesimistický přístup mluví o tom, jak roboti převezmou většinu našich aktuálních prací, což následně povede k technologické nezaměstnanosti, chaosu a chudobě. Zásadní zástupci technologického světa nám nabízejí řadu různých řešení, aby k něčemu podobnému nedošlo. Elon Musk a Mark Zuckerberg by rádi zavedli základní příjem, zatímco Bill Gates by byl pro zavedení daně z pracujících robotů a AI. Kdyby je tak firma zaměstnala, odváděla by za ně daně stejně jako za nás.

Na druhou stranu se v minulosti již několikrát ukázalo, že příchod podobné technologické revoluce s sebou přináší i řadu nových pracovních příležitostí. Nepotřebujeme jasnovidce, abychom mohli říct, že situace nastane znovu. Celých 85 % pracovních pozic z roku 2030 v současnou chvíli ani neexistuje. Nemůžeme být na toto téma ale úplně klidní, třeba v Anglii se očekává, že zmizí více než třetina současných pozic. V Americe je to 38 %. Jakou práci bychom však mohli v budoucnosti očekávat?

Pracovní trh v roce 2030

Vzdělání se rychle digitalizuje a změní se do vysoce personifikovaného systému, kde roste poptávka po učitelích na volné noze a po online univerzitách (množství freelancerů se bude rapidně zvyšovat ve všech odvětvích). Stále více a více expertů bude schopno založit instituce pro středoškolské vzdělávání po internetu, a to díky efektivnějším stylům výuky, technologické kompetenci a marketingovému plánování.

Nejenže zemědělství převezmou z velké části autonomní stroje, ale navíc se přesune i do měst. Najdeme zde totiž vertikální farmy, jež dosáhnou ze budou zvedat až k výškovým budovám. Jde o formu ekologicky přívětivého řešení, díky kterému ušetříme i cestovní náklady. Farmáři z celého města zde budou moci produkovat své plodiny.

Hodně pracovních pozic se objeví v odvětví zdravotnictví, a to díky vlivům rozmachu 3D tisku a farem na 3D tisk ovládaných stroji s pokročilou umělou inteligencí. Rozmach zažije i nanomedicína a personifikované terapie.

Ve věku big dat se stále více a více lidí bude věnovat právě sběru dat. Tito terabajteři budou sbírat hromady vizuálních a dalších typů informací. Využívat k tomu budou speciální senzory, které jim napoví všechno o prostředí, nakupování či chování lidí ve městech. Tato data budou následně použita k marketingu a dalším firemním účelům.

Umělé inteligence a roboti vytvoří velké množství pracovních pozic spojených se strojovým učením, které se začíná rozvíjet již dnes. Tyto pozice budou rozděleny do tří základních kategorií – trenéři, vysvětlovači a udržovači.

Trenéři (významový a intonační trenér, tvůrce interakce chytrých strojů, učitel světového obrazu) budou učit stroje to, jak se mají chovat, jak se vyhnout typickým chybám plynoucím ze zpracovávání přirozeného jazyka a systémů strojových překladů. Vysvětlí, jak pochopit ironii nebo jak mohou algoritmy napodobovat lidské chování a být empatičtější.

Vysvětlovači (designer kontextu, analytik transparentnosti, analytik užitečnosti AI) mají za cíl přemostit mezeru mezi technologiemi a výkonnými zástupci firem. Měli by pomáhat managementu pochopit funkce a kýžené využití komplexních algoritmů.

Udržovači (etik automatizace, ekonom automatizace, manažer strojového partnerství) budou zodpovědní za smysluplné a zamýšlené fungování systémů umělé inteligence. Starat se budou i rychlé řešení krizových situací.

Spolupráce mezi lidmi a stroji

Scénář nadšeného optimismu mluví o tom, jak budou vyšší technologií vyřešeny všechny naše sociální a enviromentální problémy. Všude se bude rozprostírat hojnost jako nikdy v historii a my naši práci a volný čas budeme moci využít nejkreativnějšími způsoby. Budeme moci relaxovat na pláži a soustředit se jen na trénink našeho těla a mysli, vše za nás totiž budou dělat stroje.

Nicméně se všechny scénáře shodují na tom, že nastane velká změna.

Technologická řešení nás v roce 2030 nijak překvapovat nebudou, průběžně se totiž stanou součástí našich životů. Stalo se to tak třeba s elektřinou, případně nedávno s internetem. „Aniž by si to kdokoliv z nás uvědomil, stal se web z divné zvláštnosti základní podmínkou našich běžných životů,“ napsal v roce 2009 Oliver Burkeman, redaktor The Guardianu.

Něco podobného se stane s technologiemi, které dnes bereme jako speciální. Stanou se efektivnější než kdy dřív a nabídnou více příležitostí, stanou se základním kamenem života. Budeme například moci pomocí implementovaných čipů překročit hranici lidského těla, výsledkem bude vývoj mozkových počítačů a jejich prostředí. Zvládnou vyřešit naše problémy a uvědomí si naše přání dlouho před tím, než je sami vyslovíme.

Změní se i podoba spolupráce mezi stroji a lidmi – staneme se lídry technologií, což můžeme brát jako rozšíření nás samotných. Stroje nám budou pomáhat aktivně i proaktivně s organizací a dosahováním našich denních cílů. Vše díky propojení s digitálními zdroji.

Tempo těchto změn se bude postupně zvyšovat s tím, jak budeme potřebovat a jak budeme chtít trénovat naše nové schopnosti v každodenním používání. Stroje nám pomohou s jakoukoliv prací a dalšími aktivitami, Homo Sapiens však bude nadále před stoji – úkoly potřebují intuici, kreativitu, empatii a emocionální inteligenci. Čím více však těchto aktivit přenecháme strojům, tím úspěšněji je za nás budou moci plnit.

Nová éra strojů

Automatizace, umělá inteligence, robotika a další realitu přepíšou natolik, že se budou stroje prolínat s biologickým, fyzickým a digitálním světem. Budou pro všechny dostupné a hranice mezi nimi se budou zmenšovat. Před námi je „Druhý věk strojů“.

Vedle automatizace a koordinování životů bude spolupráce mezi lidmi a stroji upravovat způsob práce lidí, nepůjde tak pouze o změnu pracovních pozic. Firmy budou v roce 2030 hledat talentovanou pracovní sílu, kontrolovat týmy a tvořit produkty a služby úplně jinak než dnes. Bude zde celý soubor osobních značek a systémů reputace, zařízení zobrazující data, inteligentní analytické programy, automatizace. Díky strojovému učení budou vyhledatelné lidské schopnosti a kompetence, rovnou vám tak stroje ukáží, jaká práce je nejlepší právě pro vás. VR technologie – jako třeba integrace virtuálních avatarů během pohovorů – pomůže zaměstnavatelům dělat svá rozhodnutí nezávisle na pohlaví či rasové předpojatosti.

Méně lidí bude zaměstnáno na plný úvazek. Firmy budou raději hledat lidi pro konkrétní projekty. Schopnost sbírat nové znalosti se stane v mnoha případech důležitější než znalost samotná. AR technologie, stejně jako aplikace a služby rostoucí v obrovských číslech, budou pomáhat přesouvat potřebné znalosti v reálném čase. Přímo tam a tehdy.

Zaměstnanci se v roce 2030 naučí, jak přistupovat k informacím a spravovat je pomocí imresivních médií, jako právě AR a VR.

Recept na úspěch

Na osobní úrovni se stane následující pětice schopností těmi nejdůležitějšími: dávání vědomostí do kontextu (rozeznávání kulturních a sociálních nuancí apod.), podnikatelský duch, správa osobní značky/digitální identity, „automatizovaná gramotnost“ (integrování nových informačně-komunikačních technologií do našich běžných životů), schopnost porozumět společnému úspěchu strojů a lidí.

Na organizační úrovni bude nutné si uvědomit, že bezpečnost není technologický, ale byznysový problém. Důvěra zákazníků s neustále nabouranými systémy brzy vyletí oknem. Jejich poptávka musí být naplněna v reálném čase, bez jakékoliv prodlevy. Firemní značka bude muset být neustále zefektivňována odpovídajícími algoritmy. Dalšími rozhodujícími vlastnostmi firem v roce 2030 bude diverzifikace pracovních hodnot a neustálá snaha o inovace.

Inteligentní technologie přinesou ideální pracovní sílu s ideální pracovní organizací, a to jednotlivý úkol od úkolu.

Využité práce:

The next era of human-machine partnerships

How AI will teach us to have more empathy

The jobs that artificial intelligence will create

Will robots steal our jobs?

Top jobs: a decade from now

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!