imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Odstartujte nový rok efektivně!

Aplikace, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Zázračné demo prvního iPhonu


Steve Jobs představil první iPhone 9. ledna 2007, zařízení se pak stalo nejúspěšnějším produktem Applu vůbec. Prezentace, na níž k odhalení došlo, by se dala nazvat historickým momentem – pojďme však nakouknout za oponu.

V pondělí oslavil iPhone desáté narozeniny a nám tato událost naskýtá jedinečnou příležitost, abychom se za událostí ohlédli. V dnešním článku se podíváme, co přesně se na Macworld keynote v roce 2007 odehrálo, jak se Steve Jobs připravoval, jak musel tým kolem vše na poslední chvíli doháněl a nevynecháme ani několik zajímavostí. Pomohou nám s tím Brian McCullogh a Fred Vogelstein – druhý jmenovaný mimochodem mnohé odkryl už ve své knize jménem Dogfight: How Apple and Google Went to War and Started a Revolution.

Před deseti lety nebylo zvykem, že se prezentace vysílaly online v přímém přenosu, většina lidí se tak k informacím dostala zpětně, případně zprostředkovaně. Většina lidí se shoduje na tom, že šlo o nejlepší prezentaci jak ze strany Steva Jobse, tak ze strany Applu. Na prezentaci bylo něco fascinujícího: Steve ji perfektně vystavěl, bylo tam několik vtípků, když odkryl název telefonu, nastal magický moment… Pravdou je, že byla keynote postavená výtečně.

To, čeho jsme byli svědky, nám přineslo extrémně profesionální plánování až do poslední sekundy spolu s perfektním projevem účastníků. Steve a jeho kolegové však byly před prezentací skutečně nervózní. Do té doby bylo vytvořeno sto různých prototypů, software byl plný chyb, anténa nekomunikovala správě s procesorem. Později byla situace tak vážná, že Apple přestal hledět na tajnosti a pozval si na pomoc do Cupertina vývojáře ze Samsungu (processor) a Infineon (chip mobilní komunikace).

01_first_iphone_demo_interesting_facts

To u Steva nebylo obvyklé, dříve jen tak neukazoval světu své nedokončené produkty, a nebyl na to zvyklý ani on. Očekávání byla obrovská, každý čekal na telefon od Applu, někdo jej dokonce nazýval „Jesus phone“. Každý rok v lednu se odehrávala konference Macworld, kde Apple představoval své novinky. Steve nikdy nebyl spokojený a po návratu do firmy vždy uděloval lekce. Kromě uživatelů zde byl tlak i od telefonního operátora AT&T, s nímž měl Apple podepsanou smlouvu, ale byl tu nadále risk, že s dohody odstoupí, pokud brzy neuvidí konkrétní produkt.

Apple tak převzal Moscone Center v San Franciscu, aby připravil zahajovací prezentaci nového Macworldu. Jen několik lidí mohlo na vlastní oči nový iPhone zahlédnout. Nenápadný zaměstnanec Applu vezl v kufru své Hondy Acura hned 24 demo produktů, zatímco jej na cestě do konferenčního centra následovala bezpečnostní služba Applu. Vývojář měl neuvěřitelný strach z toho, že by se vyboural a prototypy by zničil.

02_first_iphone_demo_interesting_facts

Steve Jobs opakoval svou přednášku šest dní v kuse, nemohl si však natrénovat představování funkcí iPhonu až do posledních hodin před startem. Občas nefungoval internet, občas nefungoval signál, případně se telefon prostě vypnul. Andy Grignon, vývojář v té době zodpovědný za bezdrátovou technologii telefonu, popsal události v knize Dogfight následovně:

Brzy bylo vše dost nepříjemné. Jen málokdy jsem ho (Steva) viděl absolutně rozzuřeného, ale tentokrát se to stalo. Většinu času se na mě jen díval a nahlas na mě hulákal: „Kurvíš mou firmu,“ nebo: „Jestli selžeme, bude to kvůli tobě.“

03_first_iphone_demo_interesting_facts

Vývojáři konečně přišli s řešením, přišli s přesným plánem toho, co a jak bude na telefonu představováno. Steve se od tohoto plánu nesměl odklonit ani trochu, jelikož by iPhone přestal fungovat. Funkce musel ukazovat přesně v tom pořadí, jak mu vývojáři řekli. Mohl nejdřív poslat e-mail a pak surfovat na internetu, ne naopak, nebo by se prostě vše zhroutilo.

Bylo tu i několik triků. Vytvořili třeba speciální skrytou WiFi, jíž mohl používat pouze iPhone Steva Jobse a nedošlo tak ke zbytečným problémům. (Což nám přináší otázku, proč neudělali úplně to samé při představování iPhonu 4?) A co signál? AT&T postavil speciální radiovou věž uprostřed centra, takže první hovor fungoval bez problému. Programátoři navíc upravili systém tak, aby během předvádění vždy ukazoval plnou sílu signálu, i když byl třeba velice slabý.

04_first_iphone_demo_interesting_facts

Macworld se obvykle odehrával ve stejnou chvíli jako CES (který mimochodem zrovna běží v Las Vegas), bylo tak zásadní, aby Steve Jobs dokázal přilákat dostatečné množství novinářů. Povedlo se mu to, podle McCullogha bylo letiště McCarran zavaleno zástupy novinářů, žurnalistů a blogerů, kteří se snažili dostat na Apple event v San Franciscu včas.

V osudové úterý seděli v hledišti i Andy Hertzfeld, Bill Atkinson a Steve Wozniak – členové původního týmu Macintosh. Steve lpěl na tom, aby se všichni celé akce zúčastnili a byli u toho, když se mění život Applu stejně, jako když přicházel první Macintosh. Eddy Cue na vše vzpomínal v knize Brenta Schendlera a Tetzeliho Ricka jménem Becoming Steve Jobs:

iPhone byl pro Steva vyvrcholením všeho a pro mě všeho, co jsem se naučil. Byl to jediný event, na který jsem kdy vzal svou ženu a děti, řekl jsem jim: „Možná půjde o největší událost ve vašem životě.“ Mohli jste to totiž cítit. Prostě jste věděli, že to bude obrovské.

05_first_iphone_demo_interesting_facts

Legendární demo nakonec skončilo bez problému. Pakliže jsme podle McCarrana sledovali Steva Jobse trochu pozorněji, bylo vidět, že je překvapený, že vše, co lidem ukazuje, skutečně funguje. Možná proto byl nakonec během prezentace tak uvolněný, k nejlepší prezentaci svého života mu pochopitelně pomohlo i skvělé publikum.

A co se stalo s těmi, kteří na demu do posledních hodin před prezentací pracovali? Prostě se úplně „zrušili“. Jak vzpomíná Andy Grignon:

Bylo to nejlepší demo ze všech, které jsme viděli. Celý den se pak obrátil v obrovskou pařbu pro celý tým kolem iPhonu. Celý zbytek dne jsme strávili tím, že jsme chlastali ve městě. Byl to pěkný bordel, ale bylo to úžasné.

Zdroj: Internet History Podcast

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!