imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Odstartujte nový rok efektivně!

Aplikace, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Změní Apple televizi?


V současnosti máme na našich televizích Apple Music a aplikace z App Storu. Konkrétněji tedy na našich Apple TV – kam však platforma směřuje?

Apple na začátku měsíce udělal k zisku prostoru na televizním a streamovacím prostoru velký krok, dokázal totiž uzavřít kontrakt s hvězdou byznysu – Timothy D. Twedhalem – na pozici vývoje Apple TV. Nejdůležitější informaci o tomto člověku jsou, že jde do firmy rovnou z týmu Amazon Fire TV, ale zkušenosti má i z Netflixu a Roku. Díky svým předchozím zaměstnáním má skvělé zkušenosti s vývojem jak softwaru, tak i hardwaru. Můžeme brát za prakticky jisté, že jeho příchod brzy doplní i pátá generace Apple TV, i když zatím nejsou od produktu velká očekávání.

01_apple_reforming_television

Trochu neblaze může vypadat fakt, že se kolem nové krabičky žádné pravidelné informace neobjevují. Jistě v tom hraje roli i to, že se tématu z důvodu nepříliš velkého zájmu čtenářů nevěnují odborné magazíny. Ano, občas nějakou informaci tu a tam zahlédneme. Zatím se mluví o podpoře 4K rozlišení (což je společný znak mnoha televizí v tomto roce). Více ale nevíme a je pravděpodobné, že se tento produkt nezařadí po bok těch nejpřelomovějších.

Není ani jasné, co Apple se svou Apple TV plánuje nebo kdo je přesně jejich cílová skupina. Původním konceptem bylo, že zařízení nahradí klasické set-top boxy. Problémem čtvrté generace pak bylo dilema, zda člověk potřebuje k ovládání speciální gamepad, jelikož chtěl Apple začít trochu více tlačit na hraní a sebrat aspoň kousek Sony s Microsoftem. Do současnosti však nic z toho nenastalo. Na druhou stranu tu máme Siri, na níž můžeme mluvit. Můžeme i stahovat řadu aplikací s různým obsahem. V neposlední řadě pak můžeme sledovat televizi tak, jak jsme to dělali dříve.

02_apple_reforming_television

Mark Gurman, redaktor Bloombergu tvrdí, že uživatelé nepochopili přesně, co čekat (a mnoho dalších tento názor podporuje). Řada lidí si prostě nemyslí, že jde o revoluční zařízení. Gurman si myslí, že je Apple TV takovým iPhonem s velkou obrazovkou a možností instalovat aplikace tak, jak známe z telefonů či tabletů. Společnost se pak dočkala celé vlny kritiky s tím, že se má držet klasického scénáře – buď přijde s nejlepším produktem na trhu, nebo na něj nevstupuje.

Apple zatím konkrétní čísla prodejů Apple TV neuvedl, ale Luca Maestri potvrdil, že mezi vánočními sezónami 2015 a 2016 došlo k poklesu. Výzkumná společnost eMarketer dokonce tvrdí, že na trhu se set-top boxy a zábavními zařízeními do domácnosti podíl Applu neustále klesá od uvedení čtvrté generace Apple TV. Důvodem může být kromě dalšího i nárůst konkurence v podobě Amazon Fire TV a Roku – obě firmy nabízejí alternativu za mnohem příznivější cenu.

03_apple_reforming_television

Přestože tlak na malou černou skříňku od Applu není tak veliký, pořád se pohybuje v kategorii „Ostatní“, nezájem o kus hardwaru přímo ovlivňuje i trh se službami, které jsou naopak druhým největším příjmem společnosti hned po iPhonech. Apple měl minulý jen z prodejů aplikací a hudby příjem 25 miliard dolarů a jistě by firma chtěla, aby se uživatelé usadili i před své televize, kde by konzumovali obsah od Applu.

Apple TV byla původně náhrada za set-top box s koaxiálním vstupem, navíc s možností připojení k internetu kvůli konzumaci obsahu z iTunes. Tento způsob by umožnil uživatelům rozhodovat, který kanál jej zajímá, a který ne. Nepřekvapivě ale nebylo možné vybírat pouze zajímavé kanály a stejně si všichni museli zakoupit kompletní balíček stanic. Příslušný koaxiální port tak byl odstraněn a krabička mohla konzumovat pouze věci z iTunes.

04_apple_reforming_television

O několik let později se ptáme, jak dobrá byla Apple TV v roce 2015? Televizní aplikace slouží přesně ke konzumaci obsahu z iTunes. Můžeme stahovat hromadu placených aplikací. Přestože to není úplně geniální řešení, možnost „Sledovat hned“ funguje vcelku pěkně a drží nás u dalších dílů oblíbené série. Vývojáři Applu však litují toho, že nedokázali udělat uživatelské prostředí mnohem lépe upravitelné. Tento komentář by mohl naznačovat, že se od nového hardwaru asi nedočkáme nějakých převratných změn jako u iPhonu. Uživatelé však nezačnou kupovat zařízení do té doby, dokud na něm nebude služba odpovídající kvality.

To je důvod, proč se firma snaží natahat nové seriály do své rostoucí hudební služby Apple Music. Potom by lidi přesvědčili, aby se nastěhovali zpět do svých obývacích pokojů a užívali si funkční produkt. Podobné zařízení by se službou za 5 dolarů měsíčně už dávalo smysl. Pete Distad se po příchodu Twerdhala může více soustředit na kompletaci obsahu, jelikož přesně tuto pozici v Hulu zastával. Ostatně asi i kvůli tomu byl do Applu přiveden, americká společnost do něj vkládá velké naděje.

Zdroj: Bloomberg

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!