imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

12,9palcový iPad Pro 2018 – potřebujeme ještě počítač? | TEST


Dosáhl iPad s úplně novým designem, funkcemi a příslušenstvím úrovně, na které dokáže kompletně nahradit klasický počítač? No, všichni víme, že odpověď Applu na tuto otázku zní ano. Jak to ale vidí praktické zkušenosti?

Momentálně žijeme v éře třetí generace iPadu Pro. První dvě generace dorazily ve dvou verzích. První, 12,9palcový model, se objevil na podzim roku 2015 (v té době šlo o největší iPad) a na jaře 2016 následoval menší 9,7palcový bráška. Zhruba o rok později, v létě 2017, dorazila druhá generace. Tentokrát byly obě velikosti představeny ve stejnou dobu. Nyní zhruba po dalším roce jsme letos na podzim přivítali nejnovější generaci iPadu Pro. Otázka nicméně zůstává stejná:

Potřebujeme ještě počítač? Mohl by iPad nakonec nahradit laptopy?

Apple odpovídá jednoznačně „ano“. To ostatně tvrdí od prvního uvedení této produktové řady. Na toto téma vznikly miliony reklam. Nejznámější je zřejmě ta v níže přiloženém videu, která končí sloganem „Co je to počítač?“.

Zřejmě i méně zkušení uživatelé cítí, že zmíněné prohlášení je krapet přitažené za vlasy, my jsme se ale snažili ponořit do tohoto problému hlouběji. Vzali jsme tedy první generaci iPadu Pro s iOS 10, Apple Pencil a Smart Keyboard a zkusili nahradit laptop. Pokud vás zajímají patřičné detaily, určitě si tento test přečtěte, i když v něm odpověď není úplně jednoznačná.

Hlavní omezení jsme viděli zejména v tom, že iOS skutečně není macOS. Zmiňovali jsme také určitá omezení daného příslušenství a vysoké ceny (které si prostě musíte koupit, jestli uvažujete o nahrazení laptopu). Na otázku, zda opravdu dokáže nahradit laptop, jsme tedy nenašli přímou odpověď, nicméně jsme se přikláněli spíše k tomu, že nedokáže. Tentokrát tu máme iOS 11 a o dvě generace novější iPad Pro s lepšími funkcemi. Vyvstává tedy tradiční otázka:

Jedná se o tu pravou generaci, která dokáže bez omezení nahradit laptop?

 

 

Vše popořadě

Ještě než se pokusíme odpovědět, vezmeme vše hezky popořadě a porovnáme si rozdíly mezi iPadem Pro 2018 a předchozími generacemi. Změn je tu opravdu spousta. Nebudeme zacházet do úplných detailů, ale pokud vás zajímají, můžete si přečíst naše dřívější shrnutí. Dnes se budeme soustředit na ty nejdůležitější věci.

Displej je v nové generaci obklopen tenčími rámečky. Nejsou sice tak tenké jako v případě iPhonů, oproti předchozím generacím je ale rozdíl více než zřetelný. Díky tomu se mohla zmenšit fyzická velikost zařízení. Během prvních předpovědí o designu začali někteří škarohlídi panikařit:

Jak ho budu moct sakra držet v rukách, když budou moje prsty neustále zakrývat displej? Apple je mrtvej!

Pro jejich klid v duši mohu říci, že po více než týdenním testování iPadu Pro se mi ani jedinkrát nestalo, že bych někde omylem tapnul, skroloval nebo vyvolal jakoukoliv nechtěnou akci. Rámečky jsou sice tenké, stále se ale zařízení pohodlně drží a Apple softwarově filtruje všechny nechtěné reakce. S tímto žádný problém mít nebudete.

Další důležitou změnou je samotný design. Hliníkové šasi je velice úzké s hranatými rohy a je dokonce dostupné ve vesmírné šedé. Uznávám, že to je názor vkusu a někomu vyhovují spíše zakulacené rohy, pro mě osobně se ale jedná o Design s velkým „D“. Držet ho v ruce je úžasný pocit a díky tomu je práce na něm daleko příjemnější. Podle mě vypadá skvěle, vašim rukám neuškodí a jedná se o prozatím nejlepší design.

Nesmíme zapomenout ani na příchod Face ID. Rozpoznávání obličejů prokázalo svou užitečnost a používání iPadu je s ním stejně pohodlné jako v případě iPhonu. Vše je samozřejmě stejně rychlé a efektivní. Navíc můžete držet tablet horizontálně i vertikálně a nebudete si muset případně lámat krk.

via GIPHY

iPad = laptop?

Hlavní otázka ovšem nezní hlavní důvody změn, ale zda se iPad přiblížil k nahrazení laptopů. Musím zmínit, že iPad Pro 2018 se tomu moc nepřiblížil. Hranatější rohy ještě neznamenají, že jsou vhodnější pro seriózní práci. To se dá říct i o nahrazení Touch ID za Face ID. Všechno to jsou důležité a příjemné změny, určitě se ale kvůli tomu nezačnou malé děti v budoucnosti ptát, co je to počítač.

Na druhou stranu, když používáme zařízení s Apple Pencil a Smart Keyboard, blížíme se tomu. Obě tyto periferie prošly významným vývojem. Apple Pencil 2 překonalo všechny neduhy první generace. Nyní ji lze snadno nabíjet a díky gestům je práce mnohem pohodlnější. Psaní na Smart Keyboard (ačkoliv se stále nejedná o Butterfly) je příjemné, tiché a chybí pouze podsvícení (ale to není až takový problém).

Důležitější ovšem je, že Apple přidělal do nového iPadu Pro magnety (a také nové příslušenství). Díky tomu můžeme tužku a klávesnici snadno přidělat. Může se to zdát jako maličkost, naznačuje to ale, že od této chvíle jsou nám všechny periferie vždy po ruce, podobně jako klávesnice u laptopu. Krok po kroku se tedy nahrazení blížíme.

Mimochodem periferie se v iPadu Pro 2018 připojují přes USB-C a ne Lightning. Díky tomu můžeme dokonce připojit i monitor. Opět jsme tedy o krok blíže nahrazení. Dokonce lze přes tento port nabíjet iPhone a Apple Watch. To bylo do této chvíle přitom možné pouze u laptopu. Jedná se tak o třetí věc, která iPad posouvá blíže laptopům.

Nezapomeňte také na to, že od našeho testu z roku 2016 vyšel iOS 11 (a samozřejmě iOS 12), který použitelnost pro práci nadále vylepšuje. Multitasking, správce souborů, dock a spoustu podobných věcí. Všechno to jsou důležité aspekty a díky tomu je práce snazší a snazší.

 

iPad má ovšem lepší výdrž na baterii než laptop, téměř stejně silný hardware jako laptop, je kompaktnější, má vždy dostupné a skvělé periferie, podporuje externí monitor, přináší výhody USB-C a systém, který učinil důležité kroky směrem k seriózní práci. To zní slibně, ne?

Ano, zní, ale stále to nestačí. I kdybych chtěl iPad používat celý pracovní den, prostě bych nemohl. Není to ovšem chyba samotného tabletu, ale spíše iOS. Systém na to prostě není vhodný. Dobře, článek jsem dokázal napsat bez problémů. Ovšem editace textu a nahrávání fotografií bylo poměrně obtížné, předpokládám, že letošní iPad Pro nebude vhodný ani pro další druhy práce.

iPad Pro tedy pořád k nahrazení laptopu jako pracovní stanice nestačí. Ano, jsme tomu blíže než v minulosti, ještě pořád ale daleko. Samozřejmě jako v minulosti se najdou nějaké výjimky. Jak je to tedy s naším milovaným zařízením, které používáme doma a ve svém volném čase?

Zřejmě to pro vás nebude žádné překvapení, ale pro zábavu je iPad Pro více než dokonalé zařízení. Dokonce si odvažuji tvrdit, že vhodnější než laptop. Je dokonalý pro sledování filmů, brouzdání po internetu, hraní her, klávesnice je dokonalá pro chatování před spaním a novinky jsem si přečetl raději na tomto tabletu než na MacBooku. Jediným problémem je to, že k tomuto je skvělý téměř jakýkoliv iPad.

Tento problém v podstatě charakterizuje celý produkt. Nedovedu si představit cílovou skupinu. Teď už víme, že laptop nenahradí, ale nenahradí ani standardní zábavný iPad. Napadá mě, že cílovou skupinou by mohli být lidé, kteří používají pro svou práci Apple Pencil. Grafikové a fotografové.

Nicméně aby bylo jasno, iPad Pro 2018 se okamžitě stal jedním z mých nejoblíbenějších zařízení Applu. Vážně se mi líbí design, displej a Face ID je super. Apple Pencil společně se Smart Keyboard jsou úžasné. Vážně jde cítit, že v rukách držíte pořádný výdobytek technologie. Pokud bych nehleděl na žádné další faktory, bez váhání bych si vybral právě iPad Pro.

Přesto se mi moc nezamlouvá pořizovací cena. Když k tomu navíc přidáte Apple Pencil a Smart Keyboard, dostáváme se zhruba na cenu MacBooku Pro (více než Air). Vzhledem k tomu nedokáže (nebo jen stěží) nahradit laptop. Vhodnou investicí tak bude pro lidi, kteří mají dostatek peněz nebo považují iPad Pro za cílový hardware.

Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.