imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

17 úžasných funkcí iOS, o kterých Apple nemluvil


Přestože keynote letošní WWDC trvala více než dvě a půl hodiny, evidentně zástupci Applu i tak nestihli převést všechno. Posbírali jsme pro vás funkce, které se objevují v iOS 11, ale během přednášky na ně nezbyl čas. Jde většinou o drobnosti, pro někoho však důležité či alespoň zajímavé.

Se Siri můžete komunikovat psaním

Jistě si dokážete představit situaci, kdy byste rádi využili možností Siri, ale přišlo by vám hloupé mluvit třeba v plném autobusu lidí s telefonem. Naštěstí se můžete osobní asistentky zeptat i psanou formou a zbavit se tak nepříjemného pocitu.

01_17_amazing_ios11_updates

Zabudovaný skener QR kódů

Už se tak často s potřebou přečíst nějaký ten QR kód nesetkáváme, ale člověk nikdy neví, kdy se mu bude hodit. Když jste se dosud s kódem setkali, použili jste buď aplikaci staženou z App Storu, nebo jste se na QR prostě vykašlali. V iOS 11 už to nebudete muset řešit, čtečka bude zabudovaná přímo do základní aplikace pro focení.

Klávesnice pro jednu ruku

Od iOS 8 máme možnost používat klávesnice od vývojářů třetích stran. Jedním z mnoha důvodů je i dosavadní nepohodlnost ovládání základní klávesnice od Applu jednou rukou, zejména při používání větších modelů. Nově můžete v iOS 11 kliknout na ikonku zeměkoule a přetáhnout si virtuální klávesnici na levou nebo pravou stranu. To umožní psát jednou rukou i těm lidem, kdo nemají ruce jako basketbalista NBA.

02_17_amazing_ios11_updates

Drobná designová změna

Malé úpravy se dočkalo i systémové rozhraní, i když skutečně nejde o nic velkého. Mluvíme tu o takové drobnosti, jako je zvýraznění lišt či čísel na klávesnici, stejně jako různých elementů v kontaktech nebo FaceTime. Zamykací obrazovka má nově tučné písmo, kroužky kolem čísel již nemají bílé hrany a celkově to vypadá trochu jinak. Vedle toho si Apple pohrál i s dalšími systémovými aplikacemi.

Upravitelné Kontrolní centrum

V Kontrolním centru je nově prakticky všechno. Bude fungovat na vlastní obrazovce a od tlačítek až po posuvníky vše vypadá jinak. Důležitější je však to, že v nastavení si vše můžete upravit podle sebe – konkrétně tedy to, které aplikace a tlačítka chcete v Control Center vidět.

Ano, znamená to, že si konečně budete moci přidat i přepínač pro mobilní data!

03_17_amazing_ios11_updates

Týká se to pochopitelně i dalších možností, jako třeba spuštění Low Power režimu či tlačítek pro Apple TV. Na to čekalo mnoho uživatelů.

Automatické mazání nepoužívaných aplikací

V nastavení můžete nastavit režim údržby, jenž bude automaticky mazat aplikace, které jste dlouhou dobu nepoužívali. Data z aplikací budou pochopitelně zachována, takže nebude problém vše obnovit do původního stavu.

Optimalizace úložného prostoru

Když se dostáváme k úložnému prostoru, dříve známé menu „Storage and iCloud Usage“ bude v budoucnu přejmenováno na „iPhone Storage“. Uvidíte zde povědomý barevný proužek, který bude zobrazovat, co přesně zabírá na vašem zařízení prostor. Stejně tak tu naleznete i několik možností pro optimalizaci, jako třeba smazání starých konverzací v iMessage či velkých příloh a podobně. Rovněž zde nastavíte, zda se mají vaše zprávy synchronizovat napříč zařízeními.

04_17_amazing_ios11_updates

Konec 32bitových aplikací

Nejde ve skutečnosti o funkci, ale rozhodně to stojí za zmínku. Jak jsme již v minulosti psali, iOS 11 bude kompletně bez 32bitových aplikací – jestliže na svém telefonu ještě nějakou používáte, systém ji ani neotevře.

Předělané nastavení

Nabídky v nastavení se rovněž dočkaly restrukturalizace. Siri a všechny možnosti vyhledávání zde mají vlastní záložku; najdete zde třeba nastavení toho, ke kterým aplikacím má asistentka přístup. Další novinkou bude záložka Accounts & Passwords, kde můžete spravovat svůj iCloud a mailové účty, stejně jako hesla uložená v Keychainu. To je také důvod, proč se záložka dočkala zabezpečení heslem. Vedle toho má nová nastavení i Safari, vedle dalším nově můžete zapnout třeba Try to Prevent Cross-Site Tracking, což stránkám zakáže sledovat vaše aktivity.

Panic mode

V nastavení nalezneme i možnost pro nouzové situace jménem Emergency SOS. Jestliže zpřístupníte možnost Auto Call, když stisknete zapínací tlačítko rychle pětkrát po sobě, telefon automaticky vytočí 112, což je jednotné evropské číslo tísňového volání.

05_17_amazing_ios11_updates

Automatické vyplňování hesel

Od nynějška budete moci využívat pro automatické vyplňování hesel i aplikace třetích stran.

Zastavení updatů

Když systém rozpozná, že máte téměř vybitou baterku, automaticky zastaví aktivity jako synchronizaci fotografií nebo updatování aplikací.

06_17_amazing_ios11_updates

Drag & Drop na iPhonu

Nová funkce je důležitější pro iPady, ale pro iPhony bude v omezené míře pro určitě aplikace přístupná taky. Nepůjde tedy o možnost napříč systémem, fungovat bude jen ve vybraných apkách, otázkou je tedy použitelnost. Lepší ale něco než nic.

Nastavení AirPods

V iOS 11 budeme moci nastavovat pro levé a pravé sluchátko AirPods různé funkce, aby si uživatelé užili ještě více pohodlí. Když například ťuknete dvakrát na levé sluchátko, spustí se Siri, ale když kliknete dvakrát na pravé, můžete zastavit či spustit přehrávání. Je také možné nastavit zde přeskakování skladeb bez pomoci Siri. Super.

07_17_amazing_ios11_updates

Nahrávání obrazovky

Tuto možnost asi nevyužije tolik lidí, ale ti, kterým se to bude hodit, si ušetří skutečně dost práce – v kontrolním centru stačí stisknout tlačítko a o vše už je postaráno. Když vše bude fungovat bez problémů, rádi to budeme během psaní článků využívat třeba pro ilustraci funkcí.

Automatické nastavení

Skoro nemůžeme uvěřit, že je něco takového možné, ale asi ano. Když nastavujete nové iOS zařízení, můžete hned během prvního kroku tutoriálu magicky přenést nastavení z jiného zařízení, nejen ze zálohy. Vážně, stačí jen mít po ruce druhý iPhone a nové zařízení začne stahovat hesla, nastavení a další věci. Je to skutečně parádní, i když je fakt, že mnoho lidí se dvěma telefony po ulicích nechodí. Ale při nákupu nového telefonu, před prodejem starého, se to hodit bude.

Nouzové řešení Dark Modu

Ti, kdo již dlouho čekali na Dark Mod u nového iOS (upřímně i včetně nás), se nakonec nedočkali – funkci se prostě na iOS nechce. Docela dobrá alternativa by se však mohla objevit v nabídce Usnadnění pod názvem Smart Invert. Půjde o přehození barev v zařízení čili co bylo dosud černé, bude bílé, a naopak – média (třeba fotky či videa) však zůstanou v původní podobě. Jasně, nejde o perfektní řešení, všechny prvky UI nebudou invertované vypadat pěkně, ale opět opakujeme – lepší něco než nic.

08_17_amazing_ios11_updates

Jak se budou vývojáři do nových funkcí a možností iOS 11 ponořovat hlouběji, budeme vás o jejich objevech pravidelně informovat. Jakmile se objeví něco skutečně zajímavého, o čem jsme dosud neslyšeli, počítejte s námi.

Jen opakujeme, že nový iOS bude kompatibilní s následujícími zařízeními: iPhone 5s, SE, 6, 6 Plus, 6s, 6s Plus, 7, a 7 Plus, stejně jako iPad páté generace, iPad Air, iPad Air 2, všechny iPady Pro a iPad mini 2 nebo novější. Takže prakticky všechna zařízení, která v sobě mají procesor A7 nebo novější.

Zdroj: Macrumors

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Nejčtenější za minulý měsíc

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.