imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

2,2 miliardy hacknutých účtů lze stáhnout z torrentů. Ukážeme vám, jak si ochránit vlastní účet!


Máme tu největší únik dat v historii. Podíváme se, jestli patříte mezi poškozené a jakým způsobem své účty efektivně chránit.

V loňském roce bylo zveřejněno 773 milionů e-mailových adres a 21 milionů hesel pod názvem Collection #1 a jednalo se o největší únik dat v historii. Ale tím to nekončilo.

V tuto chvíli internetem koluje Collection #5, celkem 2,2 miliardy hacknutých unikátních účtů, 25 miliard řádků a 845 GB dat.

Aktuální únik není obrovský jen kvůli svému objemu. Zatímco hackeři chtěli prodat podobně velký balíček účtů Dropboxu a LinkedIn tajně na Dark Webu, Collection #1-5 je veřejně dostupná na torrentech a hackerských fórech. V tuto chvíli nejde o peníze, ale prestiž.

Z pohledu uživatelů je to ale spíše znepokojující a ne zábavné. Určitě byste rádi věděli, že se únik týká i vás. Všechna uniklá data najdete v databázi Hasso-Plattner Institute. Kontrolu provedete pouhým zadáním své e-mailové adresy.

Únik takového rozsahu by mohl být pro všechny dobrou lekcí. Pokud není nejlepší nápad schovávat si klíče od domu pod rohožku, proč by měl být dobrý nápad používat pořád dokola to stejné heslo?

Lepší bezpečně než litovat

Zde přinášíme několik tipů, které byste měli pro větší bezpečnost dodržovat:

  • Vaše heslo by mělo být co nejsložitější a nejdelší. Použít byste měli malá i velká písmena a speciální znaky. Nejlepší je si nechat heslo vygenerovat pomocí aplikace Keychain.
  • Na různých stránkách používejte různá hesla. Díky neotevře jeden hacknutý účet dveře do všech ostatních.
  • Pokud je to možné, aktivujte dvoufaktorou autentizaci.
  • Měli byste používat nějakou aplikaci pro správu hesel. Pro uživatele Applu je nejjednodušším řešením Keychain, jinak můžete vyzkoušet alternativy Dashlane, 1Password nebo LastPass. Kromě ukládání hesel vás také upozorní, že nastal pravý čas na změnu hesla, upozorní vás na bezpečnost hesla a upozorní vás, zda používáte stejné heslo na více stránkách.
  • Zlatým pravidlem je, že na nevěrohodných stránkách byste měli používat falešný e-mail a osobní údaje.

Je mi jasné, že dodržovat všechna vypsaná pravidla není snadné a zbavit se „osvědčených“ metod je obtížné a časově náročné. Já začal brát bezpečnost vážně před pár měsíci. Půl dne jsem měnil všechna svá hesla na silná o 20 znacích vygenerovaných Keychainem, podle mě to ale za to stálo.

Zdroj: Wired

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.