imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

3 tipy pro uživatele počítačů MAC


Jestli jste si už začali trhat vlasy při editaci textu, nebo jen chcete pracovat efektivněji na počítačích Mac, zkuste několik tipů, které jsme pro vás podrobně rozebrali.

Vložení textu bez formátování

Jste zvyklí kopírovat text z webových stránek do emailu nebo textového editoru? Možná vás trápí, že s textem přenášíte i formátování (velikost písma, barvu, font…). Ne vždy je taková funkce potřebná. Naopak se setkávám s uživateli, které tato “vychytávka” jen zdržuje při práci.

Při kopírování textu používá většina z nás kombinaci klávesových zkratek – na počítačích Mac jsou to cmd + C a cmd + V. Pokud chcete vložit text bez formátování, respektive se stylem, v jakém dokument píšete, stačí do klávesové zkratky vtěsnat tlačítka Alt a Shift. Výsledkem je cmd + Alt + Shift + V. Může to vypadat jako krkolomná zkratka, kterou si nelze zapamatovat. Ale časem si určitě zvyknete.

text
Režim Nerušit jedním kliknutím

S verzí OS X Mavericks a Yosemite je pro uživatele stále důležitější sledovat oznámení, která se na obrazovce objevují. Ať už jde o nový email, událost z kalendáře nebo upozornění aplikací, souhrn všech najdele v pravém panelu po kliknutí na ikonu v pravém horním rohu (případně přejetím doleva od pravého okraje dvěma prsty na trackpadu). Tím vyvoláte nabídku oznamovací centrum.

Pokud pracujete na projektech, při kterých si nepřejete být rušeni, stačí klinout na ikonu s přidrženou klávesou Alt. Změnila ikona odstín? Pak je vše v pořádku a aktivovali jste režim nerušit. Pro zapnutí oznámení použijte stejný postup.

nerusit

 

Přejmenování souboru v otevřené aplikaci

Pro vyzkoušení použijeme klasický případ. Otevřete si obrázek v aplikaci Náhled (výchozí aplikace). Pro přejmenování stačí kliknout na název uvedený v záhlaví aplikace. Nabídka vám navíc dovolí přidat značku i přesunout soubor do požadované složky. Stiskem entru změnu potvrdíte. Hotovo.

soubor1
iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.