imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Otestovali jsme iPhone XS Max

Podívejte se, jak se nám líbil po dlouhodobém testování!

mac

32, nebo 64 bitů? Připravte se na změnu


Po vydání iOS 11 se Apple pomalu zbavuje 32bitových aplikací i na macOS. Jak poznáte, která aplikace je 32bitová a která 64bitová?

Před rokem jsme předpokládali, že Apple z iOS odstraní všechny 32bitové aplikace. A s příchodem iOS 11 se tomu tak doopravdy stalo. Nyní se stejné procedury dočká i macOS. macOS High Sierra je poslední verzí operačního systému s podporou 32bitových aplikací. Proč to ale Apple dělá a k čemu je to dobré?

procesor

Každý počítač pracuje s binárními čísly ve stavu 0, nebo 1. Tyto hodnoty se označují pojmem bit. Jeden bit tak představuje dvě hodnoty. Dva bity 4 hodnoty, tři bity 8 hodnot a tak dále. Snadno se dá dopočítat, že 32 bitů představuje 4 294 967 296 hodnot. Ovšem u 64 bitů je to již 18 446 744 073 709 551 616 hodnot.

Čím větší toto číslo je, tím rychleji mohou probíhat výpočty (pokud tomu samozřejmě odpovídá daný hardware). V 70. letech dokázaly čipy Intelu zvládnout pouze 8 bitů. První 64bitový procesor se objevil v roce 2003 z dílny AMD. Od té doby prošly stolní a mobilní procesory značným vývojem a došlo k širokému rozšíření 64bitové architektury.

aplikace

32bitové aplikace nejsou potřeba z důvodu, že 99 % počítačů a mobilních zařízení nyní pracuje na 64 bitech. V macOS si můžete zkontrolovat, zda je vámi používaná aplikace opravdu 64bitová.

  1. Otevřete Spotlight.
  2. Napište System Information
  3. Pod záložkou Software zvolte Applications.
  4. V posledním sloupečku u každé aplikace je pojmem „Yes/No“ vyjádřeno, zda je kompatibilní se 64bitovou architekturou.

Pokud jste našli nějakou aplikaci, která s novější architekturou kompatibilní není, budete muset poprosit vývojáře o novou verzi, nebo se pohlédnout jinde. Po další velké aktualizaci systému vám totiž 32bitové aplikace již nepoběží.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.