imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

7 knih o Applu


Výběr knih, které se věnují Applu, je poměrně široký. Mnohé byly přeloženy do různých jazyků. Podívejme se, které z nich by se měly ocitnout na vašem seznamu knih na přečtení.

Tajemství skvělých prezentací Steva Jobse (2009)

Není to úplně kniha o Applu, spíš o efektivních technikách prezentace. Na příkladu legendárních vystoupení Steva Jobse se tu rozebírají základní prvky přesvědčivé prezentace a nejužitečnější triky. I když kniha vyšla již před 10 lety, obsahuje spoustu dobrých rad, které se mohou hodit každému. Na běžné pracovní schůzce sice asi nebudete mít to štěstí představovat nový iPhone, tato kniha ale rozhodně stojí za přečtení. Pokud se připravujete na nesmírně důležité vystoupení nebo vás zajímají triky, které používal Steve Jobs, tato kniha vás nezklame.

Steve Jobs (2011)

Pokud byste měli o Applu přečíst jenom jednu knihu, měla by to být tato. Silnou stránkou knihy Waltera Isaacsona, která vyšla v roce 2011, je, že kromě analýzy osobnosti Steva Jobsa také odkrývá historii Applu a rozmach Silicon Valley. Autor knihy udělal nespočet rozhovorů s legendárním lídrem a s mnohými z jeho spolupracovníků. Díky této knize plné podrobností mohou čtenáři nahlédnout do procesu zrodu produktů jako Macintosh, iPod nebo iPhone. Kniha Steva Jobse v zásadě nekritizuje, nejdůležitější události ale nahlíží z vícerých uhlů pohledů a odhaluje jisté rozpory. Zajímavostí je, že se jedná o jedinou biografii, která vznikla s přispěním samotného Jobse, který zemřel před 8 lety.

Do nitra společnosti Apple (2012)

Adam Lashinsky, novinář Fortune, napsal tuto knihu, která vyšla v roce 2012, na základě deseti let zkušeností. Cílem knihy je analyzovat Apple jako společnost. Navzdory senzačnímu titulu obsahuje informace, které možná překvapí i největší fanoušky. Jde o takové shrnutí věcí, které Apple charakterizují, kniha však vyšla již před sedmi lety a některé údaje jsou dnes již zastaralé nebo irelevantní. Na druhé straně se ale v Cupertinu od té doby neodehrály žádné radikální změny, takže základní premisy nadále platí. V každém případě stojí za přečtení. Doporučujeme každému, kdo hledá knihu, která Apple neanalyzuje jenom přes Steva Jobse.

Jony Ive – Génius stojící za nejlepšími produkty Apple (2013)

Patrně na základě úspěchu biografie Jobse dostal svou vlastní knihu také legendární designér Applu Jony Ive. Kniha od Leandera Kahneyho je kratší, její struktura je ale velmi podobná té od Isaacsona. Počínajíc dětstvím Ivea kniha představuje hlavní vlivy na jeho osobnost a popisuje jeho léta v Applu. Věnuje se také tomu, jakým způsobem vize hlavního designéra ovlivnily image společnosti. Čtenáři se dozvědí o vývoji nejdůležitějších produktů a také o speciálním profesionálním vztahu mezi designérem a Jobsem. Pokud nechcete nahlížet na historii z tradičního úhlu pohledu, tato kniha je skvělou volbou.

Dogfight: How Apple and Google Went to War and Started a Revolution (2004)

Do češtiny zatím nepřeložená kniha Freda Vogelsteina představuje různé milníky dvou technologických gigantů a hodnotí jejich důležitost a sociální dopad. Jako novinář Wire se autor věnoval dění v největších společnostech Silicon Valley po řadu let. Svou knihu postavil na nespočetných rozhovorech a pro zvídavé čtenáře může být zdrojem mnoha zajímavých faktů. Ty, kteří se rádi účastní slovních bitev na téma Apple vs. Google, určitě zaujme příběh o počátečním přátelství, které se později proměnilo na zuřivou konkurenci.

Designed by Apple in California (2016)

Pro ty, kteří si na množství textů nepotrpí nebo je nelákají běžné ceny od 250 do 500 Kč, bude tato kniha tou pravou. Svazek v pevných deskách obsahuje 450 fotek ikonických produktů Applu doplněných popisem inovativních materiálů a technik. Fanoušci si ji mohou koupit za 299 dolarů, ve kterých zemích je k dostání, zjistíte na oficiální stránce Applu. Za poměrně vysokou cenu dostanou čtenáři prémiovou knihu, o které si můžete přečíst víc zde.

Tim Cook – The Genius Who Took Apple to the Next Level (2019)

Za knihu, která vyšla 16. dubna 2019, můžeme poděkovat Leanderu Kahneymu, který napsal také biografii Jonyho Ivea. Dříve nebo později se pravděpodobně dočkáme i překladu. Kniha nabízí přehled života Tima Cooka a hodnotí výsledky jeho působení v čele Applu, takže jde o nejaktuálnější titul ze všech výše jmenovaných. Bohužel se jedná o jakousi polooficiální biografii, protože autor nedělal s Timem Cookem žádný rozhovor. Apple mu však umožnil vyzpovídat některé zaměstnance.

 

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

- Klikněte zde!