imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

A12X Bionic je neskutečně výkonný


Applu se opět podařilo vytvořit nejsilnější mobilní procesor, výkon meziročně stoupnul o 90 %. Podle informací z konference navíc poskytne grafický výkon srovnatelný s Xboxem One S.

Upozornění, následující řádky o specifikacích čipu vás mohou pobláznit, nebraňte se: A12 Bionic zajišťuje extrémní výkon iPadu Pro. Nejjednodušší je vyjádření v číslech.

Před několika týdny jsme spolu s novými iPhony přivítali čip A12 Bionic. Ten se jako obvykle mohl pyšnit obrovským výkonem. Jako první na mobilním trhu navíc využívá 7nm technologie. A12X Bionic je podobný, jen je vše větší, jelikož nebyla potřeba tolik šetřit místem. Tomu odpovídá i nárůst výkonu.

Porovnání pochopitelně musí probíhat s loňským čipem A11X Bionic. K nárůstu výsledku řekl John Ternus, viceprezident Applu pro vývoj hardwaru, následující:

Žádný jiný tablet, laptop či desktop nedokázal udělat takový skok kupředu.

Rozhodně jeho vyjádření nehodláme popírat, jelikož A12X Bionic:

  • Má 10 milionů tranzistorů;
  • má sedmijádrové GPU a osmijádrové CPU;
  • z osmi jader CPU jsou čtyři pro výkon a čtyři pro úsporu energie;
  • díky nové správě výkonu mohou běžet všechna jádra současně;
  • díky tomu výkon na jedno jádro stoupnul o 35 %;
  • výkon všech jader oproti loňskému roku stoupnul o 90 %. GPU je dvakrát tak rychlé s lepší teselací a vícevrstvým renderováním;
  • grafický výkon je tak srovnatelný s Xboxem One S a podle slov Applu je o 92 % rychlejší než GPU všech notebooků.

Zdroj: VentureBeat

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.