imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

AirPort Express nyní podporuje AirPlay 2


Apple pro svoji Wi-Fi základnu AirPort Express, která v sobě má i výstup pro audio, vydal aktualizaci na verzi 7.8. Update zpřístupnil i AirPlay 2.

Již v minulosti jsme se bavili o tom, že brzy sedm let starý AirPort Express (který byl představen již v roce 2012) by se mohl dočkat podpory AirPlay 2 – jednu z nových funkcí iOS 11.

Sny se nám naplnily, včera Apple představil aktualizaci softwaru na verzi 7.8, jež tuto funkci povolila. Díky tomu zvládne AirPort Express spolupracovat se zařízeními s iOS 11.4.1 nebo iOS 12 na multi-room přehrávání, případně může spolupracovat s dalšími produkty s podporou AirPlay 2.

Shrňme si proto, k čemu je AirPlay a AirPlay 2 dobrý:

Co je to AirPlay?

AirPlay je bezdrátová streamovací technologie Applu, díky které mohou uživatelé přenášet obsah ze svých zařízení do Apple TV nebo jiného podporovaného příslušenství. Například lze tedy jednoduše streamovat hudbu z vašeho iPhonu do bezdrátového reproduktoru.

Největší výhodou AirPlay je, že je založena na wifi, a tudíž má daleko větší dosah než Bluetooth. Jedná se také o klíčovou součást systémů Applu. Toto řešení je bezstarostné a navíc intuitivní.

Co AirPlay 2 umí?

AirPlay je tu s námi v současné podobě již od roku 2010. Od té doby jsme se ale nedočkali v podstatě žádné aktualizace. Nyní se ovšem tato technologie dočkala několika důležitých vylepšení.

Díky většímu bufferu může hrát hudba ještě relativně dlouho poté, co se dostanete z dosahu wifi. To by mělo snížit prodlevu během přehrávání a výrazně snížit náhodné přeskakování.

Pořád ale není nejdůležitější částí aktualizace podpora AirPlay 2, ale možnost přehrávat v multi-room systému. Díky tomu lze nyní ovládat přehrávání hudby na několika zařízeních najednou. To už bylo přístupné na Macu, zatím ale ne na iOS. Od teď jen stačí použít Ovládací centrum.

Od teď budou reproduktory s podporou AirPlay 2 zobrazeny v aplikaci Home hned vedle HomeKit příslušenství. Zatím nevíme, k čemu to bude dobré, ale asi to bude hrát nějakou roli v automatizaci. Například můžete ohlásit: „Jsem doma,“ a příkaz odstartuje konkrétní sekvenci. Nejenže se tak rozsvítí světa v bytu, ale začne vám hrát i oblíbená hudba.

Víme, že aplikace Home podporuje příkazy od Siri. To znamená, že pokud bude příslušenství s AirPlay 2 přidáno do aplikace, budete třeba moci ovládat přehrávanou hudbu v obývacím pokoji pěkně od kuchyňské linky.

via MacRumors

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.