imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Aplikace, které vám usnadní přechod z Windows na Mac


Právě jste si koupil Mac a nevíte jaké si nainstalovat aplikace, aby pro vás byl přechod co nejpříjemnější? Určitě nejste jediní a právě pro vás jsme připravili tento článek, který by vám měl pomoci při přechodu z počítače s Windows na váš nový Mac.

1) Upravte si Finder

Pokud vám chybí některé funkce, které znáte z průzkumníku Windows, ale na Macu je hledáte marně, tak věřte, že je spousta doplňků a triků, které vám přiblíží vzhled a funkce Finderu tomu z Windows.

První změny můžete provést přímo v předvolbách Finderu, nastavit, aby se vám zobrazovaly pevné a externí disky na ploše a do bočního panelu přidat položky, které vám nejvíce vyhovují, včetně položky s názvem vašeho Macu, která vám bude asi nejvíce připomínat položku “Tento počítač” z Windows.

Snímek-obrazovky-2014-11-25-v 22.54.43

icon-magnetDalší možností jak upravit Finder o staré známé funkce jsou takzvané “pluginy”. Například doplněk s názvem Window Magnet vám do Macu přidá funkci známou například z Windows 7, kdy se změní velikost okna při najetí k okraji obrazovky. Můžete si tak například otevřít dvě okna Finderu vedle sebe přesně na polovinu obrazovky a jednoduše mezi nimi přetahovat soubory.

totalfinder-256Jedním velice účinným a univerzálním doplňkem je TotalFinder, který vašemu Finderu přidá možnosti jako například zobrazovat při sloupcovém rozložení složky vždy nahoře nebo funkci vyjmout a vložit.

Velice užitečnou funkcí pro práci se soubory jsou panely ve Finderu, funkce která je již zabudovaná přímo v OS X vám umožní pomocí klávesové zkratky cmd + T zobrazit více panelů v jednom okně stejně jako v Safari a přesouvat mezi nimi soubory a všechnu práci soustředit do jednoho jediného okna Finderu.

2) Povolte zápis na NTFS disky

Jedním z podstatných rozdílů mezi Macem a Windows je práce se soubory na externích discích. Každá platforma má totiž svůj vlastní souborový systém a ten konkurenční podporuje jen z části. V případě OS X je podpora NTFS souborového systému od Microsoftu přesně poloviční, tedy dokáže disk_utilityčíst data uložená na disku, ale nedokáže na něj zapisovat. V tu chvíli máte dvě možnosti, přeformátovat disk pomocí Diskové Utility a smazat z něj veškerá data nebo si nainstalovat doplněk, který umožní vašemu Macu na disky z Windows zapisovat. V prvním případě doporučuji formátovat disk na systém ExFAT, který podporuje všechny operační systémy na světě a lze na něj ukládat libovolně velké soubory bez omezení. V případě že se rozhodnete nainstalovat nějaký doplněk umožňující tuto funkci, záleží jen na vás, jaký si vyberete, jedním z těch vyzkoušených je například Tuxera, o který se vývojáři starají již spoustu let a funguje velice spolehlivě.

3) Nainstalujte si VLC Player

VLC_iconPo pár dnech užívání Macu vás možná překvapí ještě jedna věc, pokud si totiž budete chtít pustit film například v rozšířeném .avi formátu, tak se vám to pomocí vestavěné QuickTime Player aplikace nepodaří, protože tento formát videí nepodporuje. Doporučuji tedy stáhnout si velice známý přehrávač VLC Player, který si dokáže poradit se spoustou formátů včetně titulků.

4) Vyzkoušejte kancelářské aplikace

S koupí Macu dostáváte od Apple zdarma předinstalovaný balík kancelářských aplikací iWork, obsahující aplikace Pages, Numbers a Keynote. Doporučuji tyto aplikace vyzkoušet a pokud vám nebudou vyhovovat, můžete si zakoupit Microsoft Office, které jsou velice podobné těm na Windows a začátkem příštího roku by měla vyjít aktualizace, která tento balík ještě více sjednotí s tím, který znáte z Windows. Z mého osobního pohledu jsou ale aplikace od Apple skvělé, integrace s iCloud probíhá naprosto bez problému, a tak můžete svůj soubor otevřít na iPadu, iPhonu nebo Macu a nikdy neztratíte žádnou změnu, kterou v něm uděláte. Pages je na jednoduché textové soubory naprosto skvělá aplikace a Keynote je na prezentace možná lepší, než konkurenční PowerPoint. Jen Numbers za Excelem trošku zaostávájí, ale Excel sám o sobě žádnou výraznou konkurenci nemá a klidně by jen tato jedna aplikace mohla stát 5000,- a nikdo by nemohl říct ani slovo. Ze všech aplikací iWork samozřejmě můžete soubory exportovat do formátů Microsoft Office, takže s kompatibilitou u jednodušších souborů není žádný problém. Pokud nechcete využívat ani jednu z těchto možností, můžete vyzkoušet balík OpenOffice, který je zdarma a z Windows ho možná již znáte.

Snímek obrazovky 2014-12-03 v 12.21.50
5) Vyberte si internetový prohlížeč

Určitě jste již zjistili, že výchozím internetovým prohlížečem v Macu je Safari. Pokud využíváte internet zejména na rychlé vyhledání informací a chcete mít všechny své otevřené stránky i na svých ostatních zařízeních, zůstaňte u Safari. Safari má samozřejmě spoustu dalších výhod jako například, že je pro systém velmi energeticky nenáročný a oproti své konkurenci nesnižuje výdrž baterie vašeho Macu, fungují v něm perfektně vestavěná gesta a je velice rychlý. Pokud vám ovšem Safari z jakéhokoli důvodu nevyhovuje, můžete sáhnout po jedné ze známých alternativ v podobě Google Chrome, Mozilla Firefox nebo Opera.

prohlizece
6) Kreslete jako dřív

Potřebujete na Macu něco nakreslit a chybí vám jednoduchá aplikace malování? Nezoufete existuje spousta alternativ, které vám nabídnou stejné nebo větší možnosti úpravy obrázků či kreslení. Pro jednoduché kreslení vám nabízíme dvě vyzkoušené možnosti, jednou z nich je aplikace Paintbrush, kterou stáhnete přímo ze stránek vývojářů, druhou alternativou je Paint Pen Free nebo Pro, které můžete stáhnout z Mac App Store. Pokud byste chtěli na kreslení vyzkoušet nějaký pokročilejší nástroj, tak se pro vás v Mac App Store skrývá Autodesk SketchBook, který nabízí spoustu rozšířených funkcí oproti prvním dvěma možnostem.

7) Zapomeňte na antivirus a zrychlování systému

 

Je velice dobře známo, že systémy od firmy Apple nemají problémy s viry a postupným zahlcováním a zpomalováním systému. Proto zapomeňte na potřebu antiviru nebo aplikací, které vám slibují, že přidají vašemu Macu na rychlosti. Není to pravda a některé si za tuto lež dokonce nechají zaplatit, takovou aplikací je například MacKeeper, který se vám dokáže dostat do systému a postupem času začít mazat důležitá data, zablokovat klíčenku a ještě si za to nechá zaplatit. Mackeeper-logo kopieDalo by se říct, že MacKeeper je jediným rozšířeným virem pro Mac, proto každému velice důrazně doporučuji tuto aplikaci ignorovat a nikdy nestahovat do svého zařízení. Osobně jsem za osm let používání Macu a dva roky prodávání a supportování v iStyle zažil pouze jednu situaci, ve které pomohl antivirus vyřešit problém v systému.

8) Navštivte naše prodejny

Pokud máte se svým Macem jakýkoli problém a nevíte si s ním rady, navštivte jednu z našich prodejen a my vám velice rádi poradíme a pomůžeme problém vyřešit.

HDRtist HDR - http://www.ohanaware.com/hdrtist/
iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.