imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Otestovali jsme iPhone XS Max

Podívejte se, jak se nám líbil po dlouhodobém testování!

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

macos

Aplikace pro iOS a macOS se možná sloučí


Redaktor Bloombergu Mark Gurman si je prý jistý, že Apple umožní vývojářům na příští WWDC vytvářet aplikace pro obě platformy zároveň.

Podle dobře informovaného Gurmana dojde v nadcházejících iOS 12 a macOS 10.14 k představení univerzálních aplikací. Díky tomu by mohli vývojáři vytvářet aplikace, které budou fungovat na iPhonech, iPadech a zároveň i na Macích.

Počátkem příštího roku budou moci vývojáři vytvářet jednotné aplikace, které budou fungovat na dotykovém displeji i s myší a trackpadem, v závislosti na tom, zda běží na iPhonu nebo iPadu, nebo na hardwaru Macu. – Píše Gurnam.

macos

Apple obvykle představuje novou generaci operačního systému na WWDC. Při této příležitosti tedy budou moci pravděpodobně návštěvníci poprvé tuto novinku spatřit. Nabízí se nicméně otázka proč a k čemu to bude dobré.

Zatímco iOS App Store prudce roste, má aktivní vývojářskou komunitu, ručně vybírané aplikace a denní doporučené aplikace, o Mac App Storu se toto jednoduše říci nedá. Jak tvrdí Gurman: „Je to jako město duchů s omezeným výběrem takřka neaktualizovaných programů“. Pravda nebude zajisté ležet moc daleko, jelikož většina vývojářů prodává své výtvory mimo Mac App Store. Univerzální aplikace by mohly tuto situaci změnit.

ios
Dva systémy jsou si čím dál blíže.

Také se najdou vývojáři, kteří musí vytvářet dvě verze té stejné aplikace, pokud chtějí být aktivní v každé části ekosystému. S touto změnou by to měli daleko jednodušší. Aktualizace by přicházely pro obě platformy zároveň a náklady na vývoj by se snížily.

Vývojář Steven Troughton-Smith tvrdí, že by se mohlo jednat o nejdůležitější změnu pro macOS za posledních deset let.

Podle zprávy přitom není jasné, zda Apple plánuje spojit dva App Story do jednoho, zřejmě tomu tak ale bude. Gurman také zmiňuje, že časem by mohlo dojít ke sloučení také samotného iOS s macOS a pod kódovým označením Marzipan už se na tom možná pracuje.

Tento nápad kdysi vyzkoušel už Microsoft. Kvůli propadu mobilní divize ovšem selhal. Nicméně Apple se může poučit z chyb konkurence a s promyšlenějším plánem by mohl vytvořit prosperující univerzální systém. Určitě by to stálo za to.

Zdroj: Bloomberg

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.