imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Otestovali jsme iPhone XS Max

Podívejte se, jak se nám líbil po dlouhodobém testování!

App Store je bezpečnější než kdy jindy


Apple dělá zátah na aplikace, které naznačují možnost zneužití osobních dat uživatelů, ty však bohužel mohou být stále obnoveny.

Jednou z největších výhod App Storu je fakt, že společnost kontroluje, zda vývojáři postupují podle pravidel o správě dat. Dodržování všech regulí je náročné, ale i když aplikace jednou projde certifikací, musí očekávat kontroly i nadále. A je to tak správně.

Nedávno udělal Apple zátah na aplikace, jež sdílely data o lokaci uživatele se společnostmi třetích stran. Apple aplikace, které porušují pravidla, odstraňuje z App Storu a vývojáře o rozhodnutí informuje:

Aplikace posílá třetím stranám data o lokaci uživatele bez jasného povolení od uživatele a za neschváleným účelem.

Vývojáři mohou po odstranění škodlivého kódu, frameworku a SDK aplikaci stahovat, dále však může aplikace fungovat jen v případě, že bude opět schválena.

Apple to ve svých pravidlech popisuje jasně:

Nesmíte používat či sdílet něčí osobní data bez jejich povolení a bez poskytnutí informací o tom, jak a kde budou data použita.

Sběr dat z aplikací nesmí být použit či sdílen se třetími stranami pro účely nevztahující se ke zlepšení uživatelského zážitku nebo softwarového/hardwarového výkonu spojeného s fungováním aplikace.

O podobných regulacích čteme rádi, v éře aplikací je podobná opatrnost skutečně potřeba. Bohužel tu s námi je pořád dost aplikací s nižšími standardy nebo ohrožené zloději dat. Aktuální zátah Applu je zásadně ovlivněn novou regulací EU jménem General Data Protection Regulation (GDPR).

Apple ale odstartoval tyto zásahy již minulý rok, kdy odstranil neaktualizované aplikace bez podpory 64bitové architektury. Kroky měly jasný výsledek – v roce 2017 se poprvé snížil celkový počet aplikací v App Storu. Podobná pravidla se pak ke konci minulého roku dostala i k App Storu na Macu. V dubnu pak přišlo další oznámení.

Zdroj: 9to5Mac

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.