imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Apple by rád implementoval měřič tepu i do sluchátek


Alespoň to nám naznačují čtyři měsíce staré patentové dokumenty, Apple podle nich chce udělat fitness zdravotnické zařízení i z AirPods. Je vydání podobného produktu pravděpodobné?

AirPods se rychle staly nejoblíbenějšími bezdrátovými sluchátky na světě. Vyplácí se tak i práce vývojářů na čipu W1 a intuitivním párování. Druhá generace sluchátek byla představena v září, dorazí spolu s bezdrátově nabíjeným pouzdrem a bezdrátovou nabíječkou AirPower. Dočkat bychom se měli již do měsíce.

Ještě před vydáním se však začaly objevovat informace, že by měly AirPods zvládat i měření srdečního tepu. Stal by se tak z nich ještě lepší partner pro sportování. Škoda, že už má řada z uživatelů na svém zápěstí Apple Watch. Smysl existence podobného příslušenství je tak diskutabilní.

Naději nám dává fakt, že nejde o první patent na toto téma. Nápad je zcela legitimní, navíc už jsme viděli podobný pokus při spolupráci HBL a Under Armouru. Šlo o speciální sluchátka, jež zvládaly bezdrátově měřit tep, nešlo to však zcela bez drátů.

Sluchátka od JBL však byla zásadně větší a je otázkou, zda by se technologie skutečně vešla do již tak drobných AirPods, aniž by třeba snižovala výdrž. Je na druhou stranu evidentní, že je vedle Apple Watch poptávka i po dalším příslušenství. Testovali jsme v minulosti mnoho měřičů tepu a zabudování do sluchátek by byl velký krok k pohodlnosti.

Otevřela by se tak nová dimenze nositelností. Experti přes biometriku říkají, že v uchu cirkuluje velké množství krve, potenciálně by se tudy dala měřit třeba i dechová frekvence. Přidání několika elektrod pro měření galvanické reakce kůže (GSR) by pak zvládlo určit úroveň stresu uživatele.

Hlavním cílem podobných produktů je však hlavně určit obecný zdravotní stav uživatele. Díky zařízením Applu může pokračovat Heart Study, jež pomáhá s předpovídáním chorob srdce a s předcházením infarktům.

Apple pochopitelně nechce tvořit zbytečnou konkurenci mezi svými zařízeními, ale rozšířením nabídky by mohl zlepšit sběr dat pro výzkum, jenž zachraňuje životy. Dost možná si však na podobnou technologii ještě počkáme, poněvadž stále ještě čekáme třeba na voděodolnost AirPods.

Zdroj: Cult of Mac

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.