imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Otestovali jsme iPhone XS Max

Podívejte se, jak se nám líbil po dlouhodobém testování!

Apple by si mohl navrhovat vlastní procesory


Podle Marka Gurmana, analytika společnosti Bloomberg, by Apple mohl udělat v roce 2020 velký krok kupředu a nahradit současné procesory Intel svým řešením. Změna by zásadním způsobem ovlivnila celý ekosystém.

Bloomberg se díky anonymním zdrojům dostal k informacím ohledně možných plánů Applu. Jestliže Gurmanovi věříte (a často patří k nejlépe informovaným), Apple začal u Maců pracovat na největší změně za dlouhou dobu. Bavíme se o projektu Kalamata a mělo by jít o návrh vlastních procesorů, které by nahradily současné řešení od Intelu.

Kdyby tento moment nastal, šlo by o první krok ve velké strategické změně, kterou zástupci firmy již několikrát naznačovali. Základem je tvorba vlastního softwaru a hardwaru, čímž se docílí nejlepšího možného propojení. V případě iPhonů a iPadů už tato symbióza funguje několik let, chytrá zařízení jsou poháněna vlastními ARM čipy. Jestliže by to samé provedli i u Macu, otevřelo by to firmě z Cupertina řadu možností.

Zaprvé by bylo pokořeno několik hranic, jelikož v současnosti se pokaždé čeká na novou generaci procesorů od Intelu. Apple vždy musí čekat, než své nové Macy představí publiku. Na Intel však čeká i téměř veškerá konkurence – Dell, HP, Lenovo, Asus. Všechny tyto firmy jsou na Intelu závislé. Zatím.

Vzpomeňme si i na dříve uniklé informace k projektu Marzipan. Šlo o zprávu, kde Gurman mluvil o snahách Applu zpřístupnit aplikace z iOS i na Macu. Vznikl by i nový univerzální App Store. Jestliže by se obě platformy více přiblížily, byla by nutná i nová hardwarová propojení. Tvorba vlastního procesoru by přitom vše potřebné umožnila.

Gurman je ale ohledně informací velice opatrný, první změny očekává až v roce 2020, kde bychom se měli dočkat začátku přerodu. Nejdříve by se vlastních procesorů mohla dočkat méně výkonná zařízení, jako MacBook a MacBook Air. Jako další mají přijít silnější zařízení, jako iMac Pro a Mac Pro. Analytik zároveň upozorňuje, že se do té doby může stát prakticky cokoliv. Klidně i úplně přerušení projektu.

Trh však již na informace reagoval. Akcie Intelu okamžitě klesly o 9,2 %, což je největší pád za poslední dva roky. Situace se časem zlepšila, ale pro investory jde o žhavé téma. Reakce trhu je jasná, ročně Intel od Applu získává téměř 5 % svých příjmů.

Už se nemůžeme dočkat případných podrobnějších informací. Gurman řekl, že Marzipan by se mohl stát největším hitem letošního WWDC a představeného iOS 12. Apple totiž v rámci zlepšování stability trochu zpomalil. Jistí si však budeme až po 4. červnu.

Zdroj: Bloomberg

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.