imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Otestovali jsme iPhone XS Max

Podívejte se, jak se nám líbil po dlouhodobém testování!

mac pro

Apple drží slovo, nový Mac Pro je na cestě


V dubnu v Cupertinu profesionálním uživatelům slíbili, že po téměř 5 letech zmodernizují Mac Pro takovým způsobem, který překoná všechna naše očekávání.  S příchodem iMacu Pro svůj slib opět potvrdili.

Apple se na jaře trefil do noty spoustě profesionálům. Těm začalo vadit, že na ně Apple nějakým způsobem zapomíná. Jak se tedy společnost s nastalou situací vypořádala?

O problému hovořila otevřeně a zveřejnila plán, jak ho v krátké budoucnosti napravit. Přiznala, že koncept Macu Pro je v podstatě špatně. Ovšem ne z důvodu designu, jelikož se jedná o inženýrský skvost, ale svět technologií se prostě vydal úplně jiným směrem.

mac pro
Výroba Macu Pro ve Spojených státech.

Papírově se dal Mac Pro vylepšit připojením externích Thunderbolt periferií, ale nic moc z toho nakonec nebylo. Navíc je tu jedna důležitá komponenta, grafická karta. Apple si tehdy myslel, že budoucností jsou dvě méně výkonné grafické karty tvořící jednu silnou. Díky tomu mohly v případě potřeby pracovat obě dvě, a když takový výkon potřeba nebyl, pracovala jen jedna. Technologický vývoj dospěl nicméně do stádia, kdy vše zvládá jediná GPU.

Podívejme se na pár neduhů aktuálního designu. Zaprvé, v takto těsně montovaném počítači se velmi složitě vyměňují komponenty, a zadruhé, sám Craig Federighi přiznal, že design „koše“ není úplně nejpovedenější z pohledu rozvodu tepla. Nehledě na to, že strategie pro profesionální uživatele je dnes také poněkud jiná.

mac pro
Koncept nového Macu Pro.

To vše se událo na jaře. Od té doby ticho po pěšině. Za první krok by se sice dal považovat iMac Pro se svým brutálním výkonem a také nemalou cenou. Stále se ale nejedná o Mac Pro. Kdy se tedy dočkáme i jeho?

To stále nevíme. Apple se k situaci vyjádřil v tiskovém prohlášení iMacu Pro, podle kterého jsou věci v pohybu.

Kromě nového iMacu Pro Apple pracuje na úplně nové generaci Macu Pro vytvořeného pro profesionální zákazníky, kteří vyžadují ten nejvyšší výkon, high-throughput systém v kompaktním těle s možností upgradu a nový high-end profesionální monitor.

mac pro

Vyjádření „nejvyšší výkon“ naznačuje, že Mac Pro bude ještě silnější než právě vydaný iMac Pro. Vzhledem k tomu, že nejvyšší řada iMacu Pro je vybavena 18jádrovým procesorem Intel Xeon W-class na 2,3 GHz,128GB ECC RAM, grafickou kartou AMD Radeon Pro Vega 64 a 4TB SSD, dá se očekávat opravdu zajímavý seznam komponent.

Zdroj: Macrumors

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.