imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Apple Glass mohou přijít se dvěma 8K displeji


Tentokrát informace o připravovaných AR/VR brýlích od Applu přináší server CNET. Podle jejich zdrojů se můžeme těšit na skutečně vysoké specifikace, představení je však ještě daleko.

Po Gurmanovi přichází s informacemi o AR/VR headsetu od Applu i CNET. Podle anonymních zdrojů zpravodajského webu prý mohou dosud neexistující technologie vyřešit dva největší problémy VR brýlí – přítomnost kabelů a požadavek na vysokou rychlost přenosových dat.

To by mohlo znamenat, že vývojáři dlouhé měsíce pracují na zařízení, které bude míst skutečně nadupané specifikace. Bavíme se tu o dvou displejích s rozlišením 8K. Jen pro porovnání, aktuální VR technologie se snaží dosáhnout na 4K.

Zařízení by bylo připojeno na speciální krabičku, jež by se starala o bezdrátový přenos dat, konkrétně 60GHz WiGig technologie, jež si s množstvím dat hravě poradí. V současnosti se o to samé dokážou postarat kabely, což ale zásadně snižuje pohodlnost užívání.

Nebude chybět ani externí kamera pro sledování okolního světa – využívat by se měla i pro rozšířenou realitu. Zařízení bude pohánět vlastní 5nm procesor od Applu. Tady se bavíme o technologii, na kterou si skutečně budeme muset počkat – v současnosti nejvýkonnější čip od Applu, A11 Bionic, totiž běží na 10nm technologii.

Vývoj běží pod kódovým označením T288 a představení se očekává nejdříve v roce 2020. Když se podíváme na ambice projektu, nejde o tak strašnou dobu.

Rok 2020 mimochodem odpovídá i informacím od Gurmana. Známý prorok ze světa Applu má spolehlivé zdroje, jež tvrdí, že Apple Glass budou mít vlastní displej, čip i operační systém rOS (Reality Operating Systém). Podle Gurmana teď navíc Apple zvyšuje rychlost výzkumu a vývoje, aby měl potřebné technologie už v roce 2019.

Myšlenku AR/VR brýlí podporuje i sám Tim Cook, chce se ale držet klasického „ne první, ale nejlepší“:

Dnes mohu říct, že technologie samotná ještě neexistuje v takové kvalitě. Nemusíme být za každou cenu první, chceme být ale nejlepší v tvorbě zážitků našich uživatelů. Cokoliv, co byste na trhu v blízké budoucnosti viděli, by nebylo něco, s čím by byl kdokoliv z nás spokojený.

Na základě jeho vyjádření můžeme počítat s tím, že Apple nějaké nápady na podobné brýle má. Jak už to ale u anonymních zdrojů bývá, neznáme jejich důvěryhodnost. Do roku 2020 je však hromada času, během níž se k nám dostane ještě spousta dalších informací.

Zdroj: The Verge

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.