imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Otestovali jsme iPhone XS Max

Podívejte se, jak se nám líbil po dlouhodobém testování!

Apple investuje do průkopnické výrobní technologie


Společnost z Cupertina odhalila jednu z největších inovací posledních let. Nejde však o nový produkt, ale o kompletní změnu přístupu k výrobě. Vše je navíc ve stylu posledních let, takže velice ekologicky přívětivé.

Hliník je dobře známý lehký kov. Snadno se s ním pracuje a technologické firmy tento materiál využívají u řady svých produktů. Když se podíváme na nabídku Applu, platí to i u něj. Pro technologického giganta bylo skutečně náročné optimalizovat svou výrobu, Apple navíc neustále trpěl nedostatkem dodávek. Jestli bychom se Tim Cooka zeptali, co je nejhorším úkolem v nejhodnotnější firmě světa, rozhodně by zmínil optimalizaci výroby.

Vedle nutnosti pracovat rychle je důležitá i volba správné technologie výroby produktů Applu. I když celá společnost ze 100 % funguje z obnovitelných zdrojů, bylo by to k ničemu, kdyby vyráběli neekologická zařízení. Vize Applu hledí na zelenější budoucnost, jež pomůže Zemi. Pro realizaci vize přitom dělají hodně, potvrzuje to i jejich nejnovější oznámení – od roku 2015 totiž spolupracují s největšími výrobci hliníku na řešení, které by od roku 2024 mohlo být použito celosvětově.

Alcoa Corporation a Rio Tinto Aluminum informovali o procesu, jenž je zatím jen patentem. Snižuje emisi skleníkových plynů na úplnou nulu, navíc tvoří kyslík. Heureka!

Dnes se hliník vyrábí stejným způsobem jako v roce 1866. Charless Hall, zakladatel Alcoa, vymyslel způsob tvorby, kdy využívá silný elektrický proud k odstranění kyslíku z oxidu hlinitého. K dosažení původního postupu největší výrobci navíc používají i obrovské množství uhlí. To dohromady produkuje enormní množství skleníkových plynů.

Nová metoda by nahradila uhlí něčím, co místo CO2 produkuje právě kyslík. Mnoho výrobců hliníků si vynálezu všimlo a v Rio Tinto Aluminum začali s Applem vyjednávat o vytvoření potřebných podmínek pro použití. S kanadskou vládou se navíc podařilo domluvit na investici ve výši 144 milionů dolarů.

Apple se zaměřuje na pokročilé technologie, které jsou dobré pro planetu a ochrání další generace.“ řekl Tim Cook, CEO Applu. „Jsme hrdí, že můžeme být součástí tohoto nového ambiciózního projektu. Těšíme se na den, kdy bude veškerý hliník použitý při výrobě našich produktů vznikat bez přímé tvorby skleníkových plynů

Nová technologie je používána i v Alcoa Technical Center, obě společnosti pak založili projekt Elysis, který má za cíl rozšíření nové metody do roku 2024.

Vedle finanční podpory se může Apple stát největším odběratelem těchto dvou firem, jelikož při tvorbě iPhonů, iPadů, Maců a dalších zařízení používá obrovské množství hliníku.

Zdroj: Apple Newsroom

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.