imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

shazam

Apple kupuje Shazam


Nákup oblíbené služby na rozpoznávání hudby je největší investicí Applu tohoto druhu od 3miliardové akvizice Beats z roku 2014. Apple nákup oficiálně potvrdil a do budoucna slibuje „vzrušující plány“.

Shazam pravděpodobně žádné představení nepotřebuje. Aplikaci vyzkoušel na svém chytrém telefonu snad každý, dokud tuto funkci neuměli osobní asistenti (Siri používá základy Shazamu). Zájem o aplikaci v poslední době sice trochu opadl, stále se ale jedná o jednu z nejoblíbenějších aplikací na rozpoznávání hudby. Proto Apple nedávno britskou společnost koupil.

shazam

Samozřejmě se o přesné finanční detaily nepodělili, určitý odhad ale máme. Před pár týdny zmiňoval TechCrunch na základě obeznámeného zdroje 400 milionů dolarů. Pokud se opravdu domluvili na této sumě, pravděpodobně obdrželi solidní slevu, jelikož v roce 2015 byl Shazam oceněn na 1 miliardu dolarů.

Apple se k akvizici vyjádřil následovně:

Jsme nadšení, že se Shazam a jeho talentovaný tým připojí k Applu. Již od spuštění App Storu se Shazam neustále držel na předních pozicích nejoblíbenějších aplikací pro iOS. Dnes ho používají stovky miliony uživatelů na celém světě. Apple Music a Shazam k sobě přirozeně patří, sdílejí nadšení pro objevování hudby a poskytování úžasných hudebních zážitků svým uživatelům. Plánujeme vzrušující věci a těšíme se na sloučení se Shazamem.

shazam

Shazam komentoval situaci obdobně. Zajímavější než prohlášení je ovšem způsob, jakým Apple tuto technologii využije. Samozřejmě se nabízí Apple Music, nicméně Shazam je integrovaný v celé řadě služeb od Snapchatu po iMessage a tak je možností nepřeberné množství.

Aplikace má například experimentální funkci využívající rozšířenou realitu pro objevování hudby na základě obrázků a podobně. Apple se o rozšířenou realitu taktéž nesmírně zajímá a podobné technologie ho tedy více než zajímají.

Nakonec jedna zajímavost. Když byl v roce 2002 Shazam vydán, jmenoval se 2580, jelikož uživatelé museli pro identifikaci skladby vytočit právě toto číslo. Zvuk z hovoru se přenesl do společnosti, kde ho posléze identifikovala. Uživatel obdržel od společnosti SMS se jménem interpreta a názvem skladby.

Navíc jde o příhodnou ukázku, jak se zábavní technologie za posledních 15 let změnily.

Zdroj: Macrumors

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.