imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Apple má radši peníze než principy


Ačkoliv víme, že Apple se často staví na stranu demokracie, svobody slova, rovnosti a dalších podobných principů, víme také, že byznys je byznys. A pokud byznys potřebuje, aby Apple v Číně zakázal VPN aplikace, tak to udělá bez váhání…

Jestliže jste četli některý z otevřených dopisů Tima Cooka, případně viděli jeho přednášku na Keynote, mohli jste klidně získat pocit, že výroba iPhonů je vlastně takovým koníčkem. Jako by hlavním cílem bylo zastavení globálního oteplování, pomáhání sirotkům z Konga nebo ochrana lidských práv. Tim Cook by svými výstupy o důležitosti světového míru s klidem strčil všechny účastnice soutěží krásy do kapsy. Jednou za čas se však tato maska sundá…

Nyní se Applu povedlo udělat parádní kousek v Číně. Jak asi víte, „lidová republika“ v oficiálním názvu Čínská lidová republika je spíše komunistického zbarvení. Lidé ve většině případů nejsou extrémně utlačováni, není zde přímá diktatura, ale za Great Firewallem se skrývá řada cenzorů – jen pro jistotu. V Číně tak nenajdeme Facebook nebo YouTube, i bez nich se dá nepochybně žít, důraz je zde na restrikce.

Místní obyvatelé se s tím pochopitelně nesmířili, naštěstí vše, co stačilo udělat, bylo použití některé z VPN (virtual private network) služeb. Okamžitě pak získali přístup tam, kam jim to vláda nepovolila. Do současnosti s tím pomáhal i App Store, v obchodě bylo k nalezení hned několik velice slušných aplikací právě k tomuto účelu. Nutné však zdůraznit „do současnosti“ – před několika dny se totiž Apple rozhodl z čínského App Storu odstranit všechny služby, které VPN poskytují.

Odůvodnění Applu bylo: „Omlouváme se, ale tyto aplikace ve své zemi porušují zákony, museli jsme se jich tak zbavit.“ Toto vyjádření může být hned z několik důvodů zvláštní. Proč se tak stálo právě nyní, protože příslušné zákony v Číně platily již dlouhou dobu? A proč Apple – firma, která v rámci zachování integrity odmítla vypomáhat FBI – nyní tak ochotně vládě pomáhá?

Odpověď je jasná asi každému, jde o peníze. Apple se chce více rozšířit na čínské trhy, kvůli tomu musí splnit řadu požadavků ze strany vlády – i kdyby měl jít proti vlastním principům. Pokud bychom byli upřímní, není na tom nic zvláštního, takhle to vždycky bylo a bude. Jen si to musíme čas od času připomenout, jinak bychom na to mohli během vyjádření plných jednorožců a cukrátek zapomenout.

Zdroj: 9to5mac

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.