imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Apple mění požitek z poslechu hudby


Apple ohlásil patent „akustické transparentnosti“, který má kompletně změnit vnímání poslechu hudby se sluchátky.

Sluchátka jsou skvělá zařízení, jelikož s nimi můžete poslouchat hudbu a cokoliv jiného prakticky kdekoliv, aniž byste rušili své okolí. Přináší s sebou ovšem jeden malinký problém.

Poslech s nimi nebude nikdy na takové úrovni jako poslech z reproduktorů.

Nezáleží na tom, jak dobře jsou taková sluchátka vyvíjena, jelikož nošením na uších vytváří v podstatě umělou a sterilní atmosféru, která tlumí externí zvuky a tlačí hudbu přímo do vašeho mozku. Nehledě na to, že tak malé zařízení dokáže vyprodukovat jen velmi omezený prostorový zvuk. Výjimkou budiž Sennheiser HE 1, což jsou bez přehánění ta nejlepší sluchátka na celém světě, za které si ovšem výrobce řekne 50 000 eur.

Sennheiser Orpheus HE 1

Pokud tedy nemáte ta nejlepší sluchátka na světě, těžko můžete očekávat tak kvalitní poslech, jako vám mohou nabídnout reproduktory. Apple by to ovšem nyní rád změnil.

Jak popisuje nejnovější patent Applu, společnost by ráda používala technologii pod názvem „akustická transparence“ sloučenou s dalšími technikami na zpracování signálu. Něco podobného se používá již dnes. Některá sluchátka mají externí mikrofon, který zachytává okolní zvuky, které by uživatel bez sluchátek normálně slyšel. Poté je zpracují přes filtr akustické transparence a skombinují s audiem, které poslouchá uživatel. Díky tomu uživatele nezajede auto, které by jinak kvůli filtrům vůbec neslyšel.

Nicméně procedura Applu má být trochu jiná. Patent navrhuje modifikaci zvuku zachyceného mikrofonem způsobem, jako kdyby uživatel sluchátka vůbec neměl.

Popis se ale zabývá také pozicí hlavy a ramen a akustických prvků v místnosti. S tím už má přitom Apple nějaké zkušenosti díky HomePodu, který umí detekovat prostředí a na základě překážek optimalizovat zvuk. Postupným vývojem této procedury a sloučením s výše zmíněnou technologií si dokážeme představit, že časem bude poslech hudby ze sluchátek stejný zážitek jako z reproduktorů.

Apple chce docílit toho, aby uživatelé neposlouchali hudbu v hlavě, ale jako kdyby před nimi stály dva reproduktory. Takový koncept jen a jen podporujeme, dokážeme si ale představit, že některým uživatelům vyhovuje zvuk sluchátek. Do jaké skupiny patříte vy?

Zdroj: AppleInsider

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.