imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Pro Apple mohou být dalším krokem ekologická balení


Tento týden dosáhla společnost na dlouholetý milník, kdy veškerou spotřebovanou energii zvládne pokrýt z obnovitelných zdrojů. Vedle zelené energie je tu další kategorie, kde by Apple mohl vytvořit ekologičtější řešení – balení svých produktů.

Apple v posledních letech jasně ukazoval, že je pro něj ekologický faktor velice důležitý. Ze včerejší zprávy víme, že veškerý provoz nyní ze 100 % pokrývá obnovitelná energie. Výjimkou pochopitelně není ani obrovský Apple Park.

Zelený přístup však nespočívá pouze ve využívání obnovitelných zdrojů energie, společnost se bude dále snažit zanechávat menší a menší ekologickou stopu. Během výroby svých produktů se snaží rozšířit povědomí o problematice, americká firma nese i titul nejekologičtější technologické společnosti na světě.

Lisa Jacksonová, viceprezidentka Applu pro životní prostředí, politiku a sociální iniciativy, prozradila v loňském rozhovoru, že firma plánuje vyrábět svá zařízení v uzavřeném cyklu. Což je skoro až neuvěřitelné. Několik součástek již takto vzniká, ale zcela zvládnout pokrýt celou výrobu iPhonu (až po ty nejmenší šroubky) recyklovanými materiály? To je skutečně zelený přístup.

A co to balení? Balení iPhonů, Maců a prakticky všech ostatních produktů Applu je ikonické již od dob Steva Jobse. Jony Ive pravděpodobně přemýšlel dlouhé měsíce nad tím, jak udělat jednotný unikátní design balení. Povedlo se mu to? Rituál rozbalování novinek mluví sám za sebe.

Vedle nádherného designu však balení nese i další kvality, jako třeba ekologičnost. V posledních několika letech se firma snaží do balení přidávat stále méně plastu. Například vanička, která drží iPhone, již není z plastu, ale z bambusových vláken a bagasy (což jsou rozmělněná stébla cukrové třtiny). Oba materiály přitom vznikají jako odpad.

I použitý papír vzniká pomocí recyklace.

Používáme recyklovaný papír vždy, když je to jen trochu možné. Ve fiskálním roce 2016 bylo více než 60 % použitého papíru vytvořeno z recyklovaných dřevěných vláken.

Zbylých 40 % podle Applu pochází alespoň od „zodpovědných zdrojů“.

Vedle recyklace je další klíčovou disciplínou snižování spotřeby jednotlivých materiálů, a to i v balení. Není překvapením, že proto společnost balení zásadně zmenšila. Pro představu, dnešní balení 21,5“ iMacu spotřebuje o 53 % méně materiálů, než bylo potřeba u starých 15“ iMaců. Balení je přitom o 35 % lehčí.

Ekologický přístup pochopitelně nesmí být překážkou perfektnímu designu. Všichni moc dobře známe skvělý pocit, když z nového iPhonu sundáváme krycí fólii nebo když otevíráme úplně nový MacBook.

Co myslíte, mohlo by být balení dalším krokem?

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.