imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Apple může udělat obrovský krok směrem k augmentované realitě


U Applu je téma nekonečných možností augmentované reality na stole již dlouhou dobu, ale až dosud firma nikdy oficiálně nepotvrdila, že by s technologií skutečně pracovala. Případný hardware v iPhonu 8 by byl jen prvním krůčkem; aby se rozšířená realita uchytila, je nutné připravit i vhodné vývojářské prostředí. Apple by se o něj mohl zasadit již dnes večer.

Jestliže nevíte, co je to augmentovaná (případně rozšířená) realita, asi jste posledních pár let žili někde na samotě hluboko v lese, případně se prostě jen o nové trendy nezajímáte a technologie vás chytne až ve chvíli, kdy ji můžete reálně vyzkoušet. Hlavní vlastností augmentované reality (AR) je, že naše reálně prostředí rozšíří o počítačem generované objekty.

01_apple_may_be_making_huge_steps_towards_ar

Může jít třeba o mapu, jež nám za pomoci klasické kamery na telefonu ukazuje, kde a jak se přesně nachází okolní obchody. Nebo si v rozšířené realitě můžete pohodlně udělat návrh, jak vybavit svůj prázdný pokoj a následně si ho projít a prozkoumat ze všech stran. I hit minulého léta Pokémon GO do kategorie rozšířené reality patří, stejně jako oblíbená sociální síť Snapchat.

Augmentovanou realitu můžeme rozdělit do tří velkých kategorií. Nejjednodušší typ AR je, když aplikace chápe prostor jako 2D obraz. Vše, co v tomto případě aplikace dělá, je pochopení hloubky prostředí a pohyb tam a zpátky tak, aby se 2D objekt správně generoval. Snapchat je pak další kategorii, a to díky 3D pochopení prostoru – není problém umístit do reality 3D věc, kolem níž následně můžeme kroužit a sledovat ji ze všech stran. Už tohle je dost sci-fi, že?

02_apple_may_be_making_huge_steps_towards_ar

Poslední kategorií je pak, když technologie vidí stejný obraz jako my, ale speciální kamera (například infračervený senzor, jenž perfektně rozpozná hloubku jednotlivých částí) je v pozadí spárována se softwarem – to pochopitelně přináší i mnohem přesnější výsledky. S něčím podobným by případně iPhone 8 nepřišel jako první, už jsme mohli vidět pokusy zavedení technologie u Lenovo Phab 2 postaveném na Google Tango.

Aby Apple ve světě AR jako první přišel s něčím skutečně velkým, musí zapojit vývojáře. Aktuálně pro realtimové sledování objektů v prostoru neexistuje ani platforma, ani API. Jelikož Apple dnes asi s 3D AR kompatibilním iPhonem nepřijde – nejdříve až na podzim – bude muset situaci vyřešit softwarově.

03_apple_may_be_making_huge_steps_towards_ar

Tim Cook, CEO Applu, v minulosti již mnohokrát mluvil o tom, že je velkým fanouškem technologie. Dokonce si myslí, že by mohlo jít o stejně velký technologický zlom jako příchod smartphonů. To by mohlo naznačovat, že se Apple časem rozhodne pro využití AR i mimo samotný iPhone. Občas se mluví o možnosti AR brýlí. Do té doby si však budeme muset vystačit s telefonem, prvním krokem směrem k rozšířené realitě by bylo zpřístupnění podrobných informací o fotoaparátu pro vývojáře.

Beru to jako stejně velký nápad jako smartphone. Jsem z něj nadšený, a to díky věcem, které s ním dokážeme, a díky tomu, že by mohl zlepšit řadu životů. A být zábavný. Na AR se dívám stejně jako na křemík ve svém iPhonu – není to konečný produkt, ale je to klíčová technologie.

04_apple_may_be_making_huge_steps_towards_ar

Možná tato technologie může přinášet otázky kolem super bezpečného systému; na druhou stranu je nejvyšší čas, aby firma vydala jakýsi „ARKit“, nebo budou muset vývojáři (stejně jako my) čekat ještě další čtyři měsíce na vydání iPhonu 8. Jakmile partnerská studia a vývojáři třetích stran začnou pro iPhone vytvářet kvalitní AR aplikace, pak by se mohlo začít přemýšlet i o dedikovaných brýlích. Udělá Apple dnes první krok tímto směrem?

Toto je náš poslední článek před dnešní World Wide Developers’ Conference. Nezapomeňte se večer vracet na iMagazín pro nejnovější a nejaktuálnější informace z konference.

Zdroj: The Verge

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.