imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Apple na oslavu Čínského Nového roku sdílí speciální wallpapery


Několik kreativních nástrojů od Applu, pět mladých čínských výtvarníků a festival. Respektive Festival s velkým „F“, který umělci přetvořili ze svého moderního pohledu.

Bavíme se tu o Čínském Novém roku, známém také jako Svátcích jara. Nový rok oslavuje celá čtvrtina naší planety, každopádně označení „čínský“ není úplně přesně, jelikož lunární nový rok slaví řada dalších asijských kultur. Během svátků se tradičně zahánějí zlí duchové a energie (podobně jako během karnevalů jinde po světě) a zve se šťastný další rok.

Podoba oslav se liší území od území. Nejobvyklejší je forma ohňostrojů a rachejtlí, jinde se však zaměřují spíše na umění, stejně jako to dělávali předkové. Dokonce už i prehistoričtí lidé kreslili na zdi svých jeskyní přání, my dnes můžeme dělat něco podobného, když si píšeme svůj seznam a následně ho dáváme do šuplíku.

01_lunar_new_year_artworks

Pro mladé umělce bylo klíčové, aby během převádění svých myšlenek a představ měli co nejvolnější pole působnosti a zároveň měli potřebné nástroje pro jejich ideální zachycení. Rozhodli se sáhnout po zařízeních od Applu, konkrétněji po softwaru na Applu. Nejde o žádné překvapení, už když vyšla první verze Photoshopu, byla uvedena na trh pro Macintoshe. Od té doby je spolupráce mez Applem a Adobe skvělá a harmonizují potřeby jak softwarové, tak hardwarové.

Občas to funguje parádně, občas ne tak dobře. Pozitivním zástupcem je jednoznačně Illustrator od Adobe, které běží na Macích skvěle. Na druhou stranu program pro střih videa, Adobe Premiere, má řadu problémů: po stránce stability má aplikace problémy nejen na PC, ale i na Macu. Ano, Apple má pro uživatele své skvěle odladěné řešení Final Cut Pro X, ale to za aktuální špičkou trochu zaostává.

Victo Ngiová: Šťastný kohout
Victo Ngiová: Šťastný kohout

Vraťme se však k Novému roku a nejdůležitějšímu festivalu v Číně – Apple představil kolekci softwaru a hardwaru, pomocí níž umělci vytvořili svá díla. Victo Ngiová vytvořila Šťastného kohouta, jenž symbolizuje čínskou víru ve veselé a šťastné dny, které budou následovat.

Na tyto ladné křivky by mohl žárlit i samotný Jony Ive. Ngiová použila ke svému výtvoru iPad Pro a MacBook Pro. Pomocí Apple Pencil a Procreate udělala na iPadu Pro základní nákres, následně svůj obrázek importovala do laptopu, kde doladila detaily, kompozici a nakonec celý obraz vybarvila. Původní záměr tak přišel na svět: obrázek ukazuje dítě, které vesele a s písničkou na rtech vstupuje do nového roku, zatímco jej následuje šťastný kohout.

Její wallpapery: iPhone, iPad, Mac

Eszter Chanová: Radostná shledání
Eszter Chanová: Radostná shledání

Radostná shledání, tak pojmenovala Eszter Chenová svůj výtvor, na němž můžeme vidět moderní čínskou rodinku během společného jídla podle původních pravidel. V Číně není mnoho příležitostí, kdy by se sešla celá rodina i se vzdálenými příbuznými, Čínský Nový rok je tak každoročně skvělou možností pro shledání. Chenová pracovala převážně na iMacu, občas ale vytáhla i svůj oblíbený MacBook Pro. V Photoshopu se cítí jako ryba ve vodě, což můžete sami ocenit na jejím výtvoru.

Jde spíše o freestyle kreslířku než designérku, má ráda zjednodušené umění spíš než vektorovou grafiku. Na její malbě můžeme vidět vtipně vyhlížející postavy, které jsou jejím poznávacím znamením. Každá z postav je na obrázku vykreslena zvlášť, ale stejně mezi nimi probíhá interakce. Malba popisuje nejzákladnější přání, a to, aby byla rodinná shledání šťastná.

Její wallpapery: iPhone, iPad, Mac

Zhou Fan: Bohatá sklizeň
Zhou Fan: Bohatá sklizeň

Když se v hlavě Zhou Fana setkají nejkrásnější představy a dětské vzpomínky s červenými lampiony, bouchajícími petardami a barevnými festivaly, výsledek je nádherný. Fana často napadají okamžité nápady, rád tak s sebou neustále nosí svůj MacBook Pro, na němž vytvořil i tento obrázek. Prvním krokem bylo vytvoření několika detailních maleb, které následně digitalizoval a umístil jednu na druhou. Výsledek pak zabíhá do jakéhosi surreálna. Bohatá sklizeň vypovídá o jedné z nejdůležitějších věcí pro čínskou populaci, zejména v místech, kde lidé hladoví.

Jeho wallpapery: iPhone, iPad, Mac

Ye Hongxingová: Mírumilovný domov
Ye Hongxingová: Mírumilovný domov

Ye Hongxingová si pomocí svého díla přeje, aby byl domov každého z nás prostoupený klidem a hřejivým teplem. Mladá umělkyně byla inspirována tradičními oslavami Nianhua, které vídávala jako malá. Festival Nianhua je jednou z největších oslav Čínského Nového roku, každému čínskému obyvateli tak přináší ty nejhezčí vzpomínky a jde o jeden z klíčových faktorů, jenž definuje tamější kulturu.

Dílo Hongxingové kombinuje tradiční prvky nového roku spolu s moderními motivy, na první pohled je tak obrázek zajímavější a provokuje vaši představivost. Jakmile vytvořila základ své práce, přesunula se k Adobe Photoshopu na svém laptopu od Applu. Editační program použila jako jakousi výstavu samolepek: do svého díla umístila řadu neobvyklých prvků, které člověka vytrhnou z původních představ. Díky tomu se její dílo stalo dost unikátním, přestože je podtext vcelku jednoduchý – ať je mír a klid tam, kam člověk patří.

Její wallpapery: iPhone, iPad, Mac

Jiang Shan: Osudové toky
Jiang Shan: Osudové toky

Po štěstí, bohatství, míru a radostném shledání zde máme rybu plující osudovými toky od Jiang Shana. Ryba v mnoha kulturách symbolizuje různé věci: pro křesťany symbolizuje Ježíše Krista, pro čínskou kulturu symbolizuje tok a posun. Shan na tomto základu postavil své dílo a vytvořil z něj něco symboličtějšího. Jakmile nasbíral své nápady, nakreslil si na papír základní návrh. V Photoshopu následně dokončil svou myšlenku a závěrečné tahy udělal v Illustratoru. Nakonec zde máme symbol požehnání, který se vlní a pulsuje díky nové energii.

Jeho wallpapery: iPhone, iPad, Mac

07_lunar_new_year_artworks

Jestliže se některému z našich čtenářů poštěstí navštívit Čínu právě v těchto dnech a rád bych se do tamější kultury podíval hlouběji, můžete dnes představovaná díla navštívit i v reálu. Apple na Čínský Nový rok organizuje sérii lekcí a výstav na oslavu svátku, vše je dostupné ode dneška do 20. ledna v Kunmingu, Pekingu, Hongkongu, Guangzhou a Shanghai. Více informací naleznete na tomto odkazu, kde mimo jiné můžete stáhnout obrázky v plné velikosti.

Zdroj: Apple

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.