imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube
brýle

Apple nás nenápadně vede do budoucnosti


V minulých letech se chytré brýle objevovaly pouze ve sci-fi filmech, kde představovaly symbol budoucnosti. Již dnes ovšem pro podobné brýle potřebný hardware existuje, otázkou zůstává, kdy se něčeho takového dočkáme.

Před dvěma lety kolovalo internetem spoustu nápadů ohledně nástupce chytrých telefonů. Dané koncepty byly ovšem realitě natolik vzdálené, že v ně nešlo ani doufat.

iphone

O necelý půlrok později, ještě před WWDC toho roku, jsme vás informovali o prvním kroku Applu vstříc budoucnosti v podobě rozšířené reality. V rámci WWDC byl poté představen ARKit. O rok později byly představeny iPhone 8 a iPhone X, které poskytovaly ty nejlepší AR zkušenosti doposud.

Pokud sledujete novinky o Applu pravidelně, možná si vzpomenete na prohlášení Jonyho Ivea, že iPhone X se neustále vyvíjí. Zprvu jsme si mysleli, že jde jen o bláznivé marketingové řeči.

iphone x

A víte co? V polovině tohoto roku jsme ho začali chápat. Apple se s ARKitem trefil do černého. První framework byl pouze experiment, který podporoval renderování 3D objektů v reálném čase.

ARKit 1.5 uměl sledovat nerovnoměrné povrchy a poskytl vývojářům příležitost použít kameru vertikálně s přesnějším sledováním. Během posledního WWDC byl představen ARKit 2.0 s podporou více uživatelů.

chytré brýle

Z dema LEGO vyšlo najevo, že framework dokáže rozpoznat a kontaktovat 3D prvky pro opravdovou rozšířenou realitu. Přesně jako ve všech sci-fi filmech, akorát místo brýlí skrze iPhone. Apple tak poskytl skvělou základnu pro nové zařízení, kterým by mohly být právě brýle.

Je tato myšlenka reálná? Z dlouhodobého hlediska není úplně jasné, jaké výhody by chytré brýle přinášely. Pokud se ale podíváte na App Store, uvidíte, že začínají pomalu mizet jednoduché hloupé hry a naopak se začínají objevovat užitečné aplikace. Před dvěma roky jsme tvrdili ne, nyní si tak jistí nejsme a v roce 2020 bychom se mohli dočkat dalšího velkého hitu.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.