imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Apple není tak ekologickou firmou, jak tvrdí


Greenpeace zkoumal Apple z několika stran a jejich zástupci našli, co chtěli. Nevadila jim pochopitelně celá firma, protože se snaží dbát na svou image zelené firmy, ale aktivisti nebyli spokojeni s iPady a MacBooky.

Vztah mezi Applem a Greenpeace nikdy nebyl úplně nejlepší. Aktivisti v minulosti často Apple kritizovali, firma pak – pravděpodobně i kvůli kritice – začala dbát více na obnovitelné zdroje energie a obecně zlepšování ekologické stopy Applu. To se jablečné firmě daří do takové míry, že letos v lednu získala již potřetí cenu za nejekologičtější internetovou firmu.

01_greenpeace_tells_apple_down_for_hard_repairing_process

To je všechno super, ale ekologickou zodpovědnost můžeme měřit z různých pohledů. Greenpeace se dívá na problematiku skrz několik kampaní. Například mají kampaň jménem Clicking Clean, kterou Apple v minulosti vyhrál, a je zaměřená na zdroje použité energie. Je jasné, že nová centrála fungující 100% z obnovitelných zdrojů se ocenění dočká také. Greenpeace to však nestačilo a začali novou kampaň jménem Rethink-IT, jež se zaměřuje na opravitelnost produktů. No, tady je snadné Apple nachytat.

Greenpeace vzali hodnocení opravitelnosti od týmu iFixit, který dal konkrétním produktům různé výsledky. Následně se podívali na podmínky servisu, možnosti získání náhradních dílů a dalších potřebných nástrojů pro opravu, udělali několik propočtů a Apple rozebrali tak, že byste si mysleli, že v jídelně jí každý den malé králíčky s petrolejovou omáčkou.

13“ MacBook Pro a 2017 Retina MacBook dostaly pouze po jednom bodu z deseti, jelikož je už i výměna baterie velice komplikovanou záležitostí a slušné utrpení. A to radši ani nemluvme o displeji. Oba laptopy navíc pro opravu potřebují speciální nástroje, které se dají sehnat pouze ve specializovaných obchodech. iPad na tom se dvěma body z deseti nebyl o moc lépe, pravděpodobně ze stejných důvodů. Na druhou stranu iPhone 7 a iPhone 7 Plus získaly sedm bodů z deseti, a to mimochodem i díky snadné výměně displeje. To už je mnohem blíže image, kterou firma navenek publikuje.

02_greenpeace_tells_apple_down_for_hard_repairing_process

Pokud by nestačilo samotné číselné hodnocení, které k Applu nebylo příliš příznivé, stojí za to si přečíst i vyjádření Greenpeace. Kudlou zabodnutou v zeleném srdíčku Tima Cooka ještě párkrát pořádně zakroutí.

Dnešní technologie mají velice krátkou doby spotřeby. IT společnosti, jako Apple, Samsung a LG, navrhují elektroniku tak, aby nevydržela! Vedle toho je následná oprava složitá a nákladná, nemá žádné krátkodobé garance a firmy neposkytují žádné manuály na opravu či náhradní díly. Tohle je plánované zastarávání […]

Výroba zařízení, která mohou být snadno opravitelná, a navržená tak, aby vydržela mnohem déle, by byl zásadní krok firem ke snížení ekologických dopadů výroby elektroniky.

Třešničkou na dortu je potom fakt, že Greenpeace vytvořil petici proti Applu, Samsungu a LG. Tou žádá triumvirát, aby vytvářel opravitelné a dlouhotrvající produkty.

Rotten Apple

Najednou se nemůžeme rozhodnout, co je zábavnější – jestli to, že si Greenpeace myslí, že jejich drobné plácnutí přes prsty nějak změní postupy firem a iPhony najednou vydrží čtyřicet let jen proto, že to Greenpeace chce, a pokud se něco pokazí, tak že si to zručnější dědeček zvládne spájet v zahradní dílně; anebo to, jak dostal Apple naloženo.

Zdroj: 9to5mac

Pokud vás zajímá spojení Applu a ekologické zodpovědnosti, máme pro vás na toto téma několik dalších článků.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.