imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Otestovali jsme iPhone XS Max

Podívejte se, jak se nám líbil po dlouhodobém testování!

Apple nyní funguje stoprocentně z obnovitelné energie


Ze všech zásuvek v Cupertinu proudí zelená energie. A nejen v Americe, ale ve všech 43 zemích světa, kde má Apple své pobočky, včera americká firma dosáhla svého dlouhodobého cíle. Veškerá použitá energie pochází z obnovitelných zdrojů.

Ekologický přístup je v současnosti nejen očekávanou záležitostí, ale i společenskou odpovědností každé firmy. Apple pochopitelně nepřistupuje k úplnému pokrytí zelenou energií jen z vlastní laskavosti, jde bezpochyby o skvělé PR.

Apple do obnovitelných zdrojů šlape naplno. U tak obrovské firmy by bylo klidně i poloviční pokrytí skvělým výsledkem, nicméně v Cupertinu nedávají prostor ke kompromisům. Cílem bylo stoprocentní pokrytí. Od amerických po indické budovy ve 43 zemích světa se nyní jede zcela z obnovitelných zdrojů energie. Tim Cook oznámení okomentoval následovně:

Jsme odhodláni zanechat svět v lepším stavu, než v jakém jsme jej přebrali. Po letech tvrdé práce můžeme hrdě oznámit, že jsme dosáhli zásadního milníku,“ řekl Tim Cook, CEO Applu. „Budeme dále posouvat limity možného – u materiálů pro naše produkty, způsobem jejich recyklace, našimi budovami a naší prací s dodavateli, kde nacházíme nové kreativní a pokrokové zdroje obnovitelné energie, protože víme, že budoucnost závisí na nás.

Aby Apple dosáhl na stoprocentní pokrytí zelenou energií, musel do projektu investovat obrovské množství peněz, času a energie. Společnost postavila solární farmy, větrné elektrárny a zkoumala bioplynové stanice, generační systémy pro mikrohydrataci a další technologie pro ukládání energie.

Podle oficiálního oznámení mají 25 paralelně fungujících projektů, které se starají o tvorbu energii o kapacitě 626 MW. Jen v roce 2017 zprovoznila společnost solární pole, jež generuje 286 MW energie, což je více, než dokáže za rok poskytnout kdokoliv jiný. Na dalších 15 projektech se pracuje, ty mají poskytnout 11 zemím až 1,4 GW zelené energie.

Dosažení stoprocentního fungování na zelenou energii bylo pro Apple velkým snem. V roce 2011 jako první krok snížili emisi skleníkových plynů o 54 %, atmosféru tak ušetřili o 2,1 milionu tun CO2. V roce 2014 pracovala kompletně na zelenou energii všechna datacentra, v roce 2016 se podíl energie z obnovitelných zdrojů dostal na 96 %. Jen o dva roky později se podařila dotáhnout i poslední 4 %.

Musíme dodat, že v těchto číslech nejsou zahrnuti dodavatelé. Součástky zařízení jsou přitom dodávány ze všech koutů světa, mnohdy přitom nejde o nejekologičtější řešení. Apple motivuje své partnery, aby se k jejich přístupu připojili – do této chvíle se k americké firmě přidalo hned 23 dodavatelů, mezi nimi například Quanta Computer, Pegatron či Finisar.

I kdyby šlo čistě o zlepšování image, obchodní zájmy nebo cokoliv dalšího, Apple odvedl obdivuhodnou práci!

Zdroj: MacRumors

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.