imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Apple ohlásil pokles, výsledky jsou však mnohem lepší než se čekalo


Prodeje iPhonů se snížily, ale služby dále rostou. Čísla ve všech dalších kategoriích trhají rekordy. V Číně se firmě nadále nedaří, máme za sebou však velice zajímavý kvartál.

Přestože Apple informoval o druhém nejlepším kvartálu v historii firmy, investoři nemusí být zcela nadšení. Příjmy v prvním kvartálu dosáhly na 84,3 miliard dolarů, což je o trochu méně než úplně původní očekávání – očekával se růst na 89-93 miliard, nyní se firma dostala jen o 5 % níže oproti roku předchozímu. Jde však o mnohem lepší výsledky, než o kterých Tim Cook mluvil na začátku roku.

Jedním z nejzajímavějších faktorů za poklesem je ten geografický. Apple se v Číně zasekl a příjmy poklesly téměř o 27 %. Můžete jasně vidět, že jsou technologičtí giganti v obrovské geopolitické válce, což se ještě přiostřuje skutečnými politickými událostmi. Zůstaňme však u výsledků. Jak jistě víte, nově se již neinformuje o množství prodaných telefonů, takže máme jen příjmy.

iPhone

Největší propad kvartálu se týká iPhonů. Příjem z prodejů se oproti loňským rekordním výsledkům snížil o 15 %. I když vezmeme v potaz Cookova slova, jde o velký pokles. Důvody je příliš brzké vydání iPhonu XS a XS Max – nebyl tu tak velký počáteční zájem o skladové zásoby, navíc vzhledem k popularitě programu výměny baterií se snížila potřeba přecházet na nový model. Musíme také dodat, že cena iPhonů opět vzrostla, prodeje se tak dále snížily. Jestliže by byl Apple pouze výrobcem telefonů, byl by v potížích.

Služby

Ale Apple není! Jak je vidět, v Cupertinu se nyní více zaměřují na vývoj a rozšiřování služeb. Tento sektor dále roste a dosáhl na hranici příjmu 10,9 miliard dolarů, což je oproti Q4 2018 nárůst o 19 % (kvartály v Applu jsou o něco posunuté oproti ročním obdobím, první kvartál tak obsahuje výsledky z prosince minulého roku). Podobné změny u hardwarových sektorů nevidíme. Není tak překvapením, že se Tim Cook chystá představit dvě nové služby – jednou z nich by mohl být jakýsi Netflix na hry. Vedle příjmů z iPhonů se všechny další sektory dostaly na rekordní výsledky.

Nositelnosti, domácnost a příslušenství

Tato kategorie má za sebou vůbec nejlepší výsledek. Sektor byl dříve označován jen jako „Ostatní“, tentokrát však zaznamenal 33% nárůst, což je úžasné. Cook ve svém pravidelném hovoru informoval, že pokud byste se zaměřili jen na prodeje AirPods a Apple Watch, nárůst by dosáhl přes 50 %.

Mac

V předchozích kvartálech neměl Mac skvělé výsledky, hlavně kvůli dlouho neaktualizovaným produktům. Nyní s vydáním nového MacBooku Air a Macu mini dosáhl Apple na 9% nárůst příjmů. Doufáme, že iMacy budou také brzo updatovány, což by jistě zajistilo ještě větší růst.

iPad

Tady se můžeme bavit o velkém 17% nárůstu příjmů. Nový iPad Pro je velmi žádaný a nový iPad mini se blíží.

Když si tedy výsledky shrneme, Apple ve všech kategoriích ve velkém překonal rekordy – krásný výsledek kazí jen ty zapeklité iPhony. Tento sektor je však stále největším a nejdůležitějším, což bude pro vedení firmy velký oříšek. Na jednu stranu je potvrzeno, že je o updaty zařízení velký zájem – prokázalo se to jak u Maců, tak u iPadů. Můžete jasně vidět, že i když největší firmy světa spoléhají hlavně na Spojené státy, špatné výsledky v Číně mohou čísly zamávat.

V tuto chvíli se zdá, že přijetí trhu je pozitivní. Uzavírací kurz akcií Applu se držel na 155 dolarech, přes noc hodnota vzrostla na 164 dolarů a v tuto chvíli se akcie pohybují kolem 163,5 dolarů.

Plány pro Q2 2019

Apple pochopitelně informoval o plánech do dalšího kvartálu:

  • Příjmy mezi 55 a 59 miliardami dolarů
  • Hrubou marži mezi 37 a 38 procenty
  • Provozní náklady mezi 8,5 a 8,6 miliardami dolarů
  • Další příjmy v hodnotě 300 milionů dolarů
  • Daňová sazba na přibližně 17 procentech
iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

- Klikněte zde!