imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Otestovali jsme iPhone XS Max

Podívejte se, jak se nám líbil po dlouhodobém testování!

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Apple plánuje nahradit procesory Intelu svými vlastními


Apple je absolutním lídrem na poli ARM čipů. Od začátku tvoří vlastní řešení pro iPhony, časem se přidaly i iPady a Apple TV. Vedle procesorů pak pokračovaly další čipy, kterými jsou třeba W1 či T1. Na základě dvou nezávislých zdrojů v Asian Nikkei píšou, že by Apple rád integroval procesory vlastní výroby i do MacBooků a MacBooků Pro.

Kdykoliv mohou, volí v Cupertinu vlastní řešení před řešením někoho jiného. iPhony se pomalu dostávají do stavu, kdy si Apple vyrábí skoro každý šroubek. Nejnovějším příkladem je nedávná ukončení dohody s Imagine Technologies, u iPhonu 8 a iPhonu X již nalezneme vlastní GPU. Nebylo by tak žádným překvapením, kdyby se Apple pokusil zbavit i procesorů Intel. Vlastní řešení by zase o něco zúžilo seznam dodavatelů, na kterých je americká firma závislá.

Důvody za tímto rozhodnutím jsou s velkou pravděpodobností dva – finanční a efektivností. Jen si třeba vzpomeňme na to, že MacBooky Pro musely minulý rok vyjít se starší generací procesorů, protože plánovaná součástka ještě nebyla na trhu a Apple nechtěl vydání svých zařízení dále odkládat. Na začátku léta sice situaci vyřešili hardwarovým updatem, ale ideální řešení to nebylo. Apple měl problémy i s Qualcommem, gigantický výrobce mobilních procesorů a čipů pro mobilní komunikaci se s firmou z Cupertina dostal do skutečně závažné etické a soudní přestřelky.

Jeden ze zdrojů Asian NIkkei myslí, že se budou notebooky dočkávat stále kompaktnějšího provedení – uživatelé totiž požadují hlavně skvělou mobilitu a výdrž baterie. Procesory s technologií ARM těmto požadavkům nejlépe odpovídají, byly totiž navrženy pro nízkou spotřebu energie s minimálním množstvím vyzařovaného tepla. Dnes jsme se dostali do stavu, kdy se čip A11 Bionic zvládá v některých parametrech vyrovnat i5 u základního modelu MacBooku Pro. V některých testech je dokonce i lepší. Představení trochu upraveného procesoru by tak pro Apple bylo jen dalším logickým krokem, dočkat bychom se jich mohli již v řádu několika let.

Vše samozřejmě není tak jednoduché. Operační systém macOS v současné době není schopný fungovat na zařízeních s ARM procesory. Přechod by tak požadoval i zásadní úpravy systému samotného. Něco podobného se však již v historii stalo, nikdo totiž neočekával obrovskou změnu, kterou v roce 2006 Intel předvedl. Vedle toho se Apple snaží tvořit zařízení s mnohem širším využitím, iPady stále zlepšují svou použitelnost. Velkou otázkou je i to, zda se dále bude iOS vyvíjet směrem ke klasickému desktopovému systému. Případně jak se jim podaří najít nějaký kompromis, který by dokázal naplnit požadavky všech uživatelů.

Jestliže bychom anonymním zdrojům uvěřili, podle nejoptimističtějších odhadů by se Apple mohl svým řešením pochlubit nejdříve za dva roky. Pokud jsou však spekulace pravdivé, americká firma na řešení již jistě nějakou tu dobu v Apple Parku pracuje.

Zdroj: Apple Insider

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.