imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Apple představil iPhone 8 a iPhone 8 Plus


Na dnešní keynote byly podle očekávání představeny tři nové modely. Apple se letos rozhodl narušit staré pořádky a po iPhonu 7 a iPhonu 7 Plus nedorazí varianty „s“, ale zcela nová řada a vlajková loď v podobě iPhonu X. Pojďme se podívat, jak budou vypadat iPhone 8 a iPhone 8 Plus.

Design

Opět jsme si prošli klasickým cyklem u nových generací iPhonu – App Store, Retina, revoluce u kamery, Siri a všechno další. Pojďme začít s designem zařízení. Dva nové telefony dostaly poprvé od iPhonu 4s skleněná záda. Oba telefony budou kompletně odolné proti vodě a prachu. Nemusíme se však obávat, sklo má vydržet skutečně hodně. Nemůžeme se dočkat crash testů.

Hardware

Telefony dostanou i o 25 % hlasitější reproduktory a nový šestijádrový procesor jménem A11 Bionic, díky kterému bude nová generace o 70 % rychlejší než ta stávající. GPU je nyní o 30 % silnější. Přestože se rozdíl zdá být obrovský, prakticky to nebude v porovnání s iPhonem 7 velká změna – už teď vše funguje perfektně.

Kamera

Během prezentace byla zmíněna i nová kamera, navíc jsme se dočkali velice zajímavých věcí. Představená zařízení od Applu zvládnou dělat mnohem krásnější fotografie než kterýkoliv jiný smartphone. Autofokus zrychlí a 12MPx kamera propustí o 83 % více světla, přibyl i zcela nový senzor.

Phil Schiller věnoval více času i popisu nových funkcí aplikace fotoaparátu. Režim Portrait bude mít u iPhonu 8 Plus zcela nový algoritmus pro nasvětlování scény – stejně jako minulý rok bude mít novinka beta verzi. Dále se prezentace věnovala detailům kolem natáčení videa. V obraze nyní bude hloubka a chytrý algoritmus se bude snažit odhadovat další kroky, aby optimalizoval obraz a vytvořil nejlepší možné záběry.

Kamera zvládne natáček ve 4K při 60fps a v 1080p při 240fps – to je velká věc, jelikož dosud to bylo možné jen při 720p. První z možností bude natáčet nádherné záběry v nejvyšší možné kvalitě, druhá možnost pak přinese nádherné zpomalené záběry ve vysokém rozlišení.

Rozšířená realita

Konečně jsme se dostali k highlightu celého představení a nejzajímavějšímu tématu – augmentované realitě. Ta již byla zmíněna ve spojení s novými iPady Pro, iPhone 8 Plus byl rovněž přizpůsoben trackování v reálném čase. Na keynote došla řada i na dema, nešlo však jen o hry – k vidění bylo využití při sledování oblohy a mnoho dalšího. Po vydání ARKitu začali největší vývojáři využívat jeho výhod. Během přednášky byl přítomný zástupce Altri Games a ukázal, na čem přes léto pracovali.

Během představování jsme viděli krásné záběry z her. Hlasitost jednotlivých elementů propojené reality ve hře se zvyšovala a snižovala v závislosti na tom, jak daleko či blízko hráč stál.

Bezdrátové nabíjení

Apple je přesvědčen o tom, že budoucnost leží v bezdrátovém nabíjení. Jen pomyslete na AirPody a sluchátka Beats – konečně můžeme bezdrátově nabíjet i telefony. Spekulace se tak potvrdily, díky skleněným zádům bude možné tuto technologii v případě iPhonu 8 a iPhonu 8 Plus využít. Americká firma se rozhodla jít cestou běžného standardu Qi, což nám značně ulehčí život. Třeba IKEA má ve své nabídce hned několik kusů nábytku, které tuto formu bezdrátového nabíjení podporují.

iPhone 8 bude ve Spojených státech dostupný od 22. září ve třech barevných variantách a ve velikostech 64 GB a 256 GB. Cena startuje na 699 dolarech. Varianta Plus bude rovněž dostupná ve třech barvách a se dvěma velikostmi úložného prostoru, cena za nižší model bude 799 dolarů. iOS 11 bude dostupný ke stažení od 19. září.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.