imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Apple představil nové služby


Během dvouhodinové Keynote jsme si mohli poslechnout, jak budou vypadat nové služby Applu. Jde o přeplatné časopisů, vlastní televizní programy a kreditní kartu.

Dnešní Apple Keynote se od předchozích docela lišila. Už od minulého týdne, kdy byly uvedeny aktualizace iPadu mini, iPadu Air, iMac a AirPods, bylo zřejmé, že dnes místo na hardware nebude. Tuto skutečnost zdůraznil dokonce i Tim Cook hned po úvodním videu: dnešní Keynote bude pojednávat jen o nových službách Applu.

Lídr Applu poukázal v úvodu na to, že síla společnosti spočívá v tom, že ovládají triumvirát hardware-software-služby lépe než kdokoliv jiný na světě. S tím je těžké polemizovat. Pro společnost hrají stejně důležitou roli také jednoduché použití, pozornost věnovaná detailům a důraz na bezpečnost.

Poté jsme mohli vyslechnout dvouhodinové představení nejnovějších služeb. O některých z nich jsme už slyšeli, ale některé byly docela překvapující. Začněme ale od začátku:

Apple News+

První představenou službou byly Apple News+. O tomto tématu se na internetu už dlouho spekulovalo. Nebylo jisté, zda se Apple dohodne s velkými americkými novinami, a byla tedy otázka, jakou službu bude moci představit. Odpověď je jednoduchá: časopisy. Applu se podařilo získat taková velká jména, jako the Times, National Geographic, The New Yorker, Vogue, Fortune a Rolling Stones. Služba nabídne také noviny Wall Street Journal and Los Angeles Times.

Služba přeplatného vypadá krásně, od animovaných titulních stránek až po úžasné fotogalerie. Určitě má potenciál si získat srdce příznivců časopisů a vypadá krásně zejména na iPhonu a iPadu. To vše za 9,99 dolarů měsíčně a s podporou Rodinného sdílení, stejně jako Apple Music. Úžasná služba… pro Američany. To v našem článku neříkáme naposledy: ode dneška je k dispozici v USA a Kanadě, na podzim se rozšíří i do Austrálie a Velké Británie. Kdy se dostane až k nám do Evropy, to zatím nikdo neupřesnil.

Apple Card

Na toto téma se Apple příliš nerozpovídal. Po úspěchu Apple Pay se Cupertino rozhodlo představit vlastní kreditní kartu. Je to velmi inovativní řešení, s denním paybackem, s daty, která jsou zobrazovaná uživatelsky přívětivě, integrované s apkou Wallet a především vytvořené s velkým důrazem na bezpečnost. Tuto službu bude zabezpečovat banka Goldman Sachs a bude k dispozici od léta ve Spojených státech. My máme pořád možnost Revolut, který pravděpodobně ztratí v Americe velký podíl, ale doufáme, že nám to vynahradí a bude se soustředit na Evropu.

Apple Arcade

Hry patří v App Store k populárním kategoriím: chlubí se jednou miliardou uživatelů a celkem 300 tisíci položkami. Rozdíl mezi placenými a neplacenými hrami je ale výrazný, pro placené hry je náročné konkurovat.

Je tedy třeba dodat, že i když Apple představil zcela novou službu, která je podobná předcházející: s předplatným Apple Arcade získáte přístup k plným verzím a updatům více než 100 her, bez omezení, reklam a nákupů v aplikaci. Budou tedy existovat hry exkluzivní pro App Store a budou k dispozici pro každou platformu. Budeme je moci hrát na iPhonu, iPadu, Macu a Apple TV, dokonce budeme moci přecházet z jednoho zařízení na druhé a zpět. To vše online i offline. I toto předplatné bude podporovat Rodinné sdílení, rodiče budou moci kontrolovat čas na hraní svých dětí. (Víte o lepším důvodu ke vzpouře?)

A máme úžasnou zprávu: služba bude k dispozici v 150 zemích, pravděpodobně tedy i v ČR. A ta méně úžasná: stane se tak asi až na podzim a cena není známá. Podle představení služby se dá čekat, že nepůjde o nejlepší hry, spíše průměrné, ale ve frontě se objevily i kvalitní kousky. Těšíme se, to rozhodně, a kolegyni mrzí, že se zrovna rozhodla snížit čas věnovaný her na iOS na 25 hodin týdně…

Televizní kanály Applu

Další na řadě byla Apple TV, jednak s kanály dostupnými v USA a nákupy on-demand. Podívejme se na podrobnosti.

První novinkou je apka Apple TV, která bude k dispozici na populárních inteligentních televizních přijímačích, jako je Samsung, LG a Sony, Budeme ji moci použít i s Roku a Amazon Fire TV. Samozřejmě se stane součástí ekosystému na Macu.

A tady přichází to, co jsme čekali tak dlouho. Apple vstoupí na trh televizní streamingové on-demand  služby s vlastními pořady, jen chvilku před Disney. Nejoblíbenější návyk, co se týká pojmenování nových služeb, se projevil i zde: Vítej, Apple TV+!

Hlavní myšlenka je jednoduchá: Apple bude vyrábět vlastní televizní pořady pro službu Apple TV+. Tyto show a pořady osobně představili herci a herečky. Mohli jsme si vychutnat následující scény a oblíbené herce:

  • Steven Spielberg vstoupil na scénu a slíbil vzkříšení 93leté značky.
  • O něco později Jennifer Anistonová, Reese Witherspoonová a Steve Carell přišli za účelem propagace své zbrusu nové „Morning show“.
  • Jason Momoa a Alfre Woodard nás povedou do světa, kde kvůli katastrofě lidé přišli o zrak.
  • Kumail Nanjiani představil svou show Little America.
  • Velký žlutý pták ze Sesame Street přišel na pódium a povídal na téma, jak na Apple TV naučí děti kódovat. Ano, to se opravdu událo během Apple keynote.
  • J. J. Abrams a Sara Bareilles nás dojali, J. J. zazpíval titulní písničku, doprovázený na klavír.
    A nakonec přišel Tim Cook, aby představil…
  • …Oprah Winfrey. Největší show (alespoň v USA) a jedna z nejvlivnějších světových televizních hvězd talk show. Oprah přinese největší knižní klub. Určitě se na to bude těšit mnoho fanoušků.

Služba bude k dispozici ve více než 100 zemích, takže ji můžeme očekávat i u nás. Nicméně, až na podzim a za neznámou cenu
To je konec show. Bylo to docela odlišné od toho, na co jsme byli zvyklí dříve, a viděli jsme i mnoho napůl hotových projektů. Zároveň zde bylo mnoho zajímavých momentů. I když si musím postěžovat, že nedošlo ani jednou na „ještě jedna věc“ – ano, mluvím o oznámeních o hardwaru.

TL;DR Na našich telefonech budeme mít k dispozici předplatné her, myslím, že to bude docela fajn. Můžeme také čekat na soupeře Netflixu a HBO Go, určitě si získá mnoho předplatitelů, i z řad těch, kdo vlastní chytrou televizi od jiné značky. Kromě toho nezapomeňte, že červen znamená WWDC, kde bude pravděpodobně vydáno více oznámení, které mohou být tradičně spojeny s Apple. Zůstaňte ve spojení, brzy přineseme více novinek.

Na konci Keyone Apple vydal nejnovější verze operačních systémů iOS 12.2, macOS 10.14.4, tvOS 12.2 a watchOS 5.2.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

- Klikněte zde!