imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Apple představil nový iPad Pro a Apple Pencil


Čip A12X Bionic, až 1 TB úložného prostoru, Liquid Retina displej, Face ID a nová Apple Pencil.

Tim Cook se za představení nového iPadu dočkal velkého potlesku. Od první generace Apple prodal celkem 400 milionů kusů, což je více, než celkový prodej notebooků veškeré konkurence. Show odstartovala a CEO Applu ukázal zaoblené rohy iPadu Pro, čímž se tento designový prvek vrací.

Jak jsme předpokládali, máme tu tenčí rámečky. Přestože Phil Schiller mluvil o bezrámečkovém provedení, stále je vidíme. Nový iPad Pro zvládne používat Face ID jak na výšku, tak na šířku. Nemusíme se obávat toho, jak nové zařízení držet, Apple nechal pro naše dlaně a prsty dost prostoru.

Byl představen čip A12X Bionic. V osmijádrové verzi (čtyři jádra pro vysoký výkon a čtyři pro úsporu energie) a se sedmijádrovou integrovanou GPU. Apple tvrdí, že grafický výkon můžeme srovnávat s Xboxem One S, což je na tak tenké zařízení neuvěřitelné.

Když se posuneme k fyzické velikosti nového iPadu Pro, oproti předchozí generaci zeštíhlil o 1 mm. Pro tak extrémní výkon je potřeba mít možnost vybrat 1 TB paměti. Poprvé v historii se iPad Pro rozloučil s Lightningem a má v sobě USB-C.

Jde o skvělou volbu, jelikož bude fungovat přesně jako MacBook Pro. Komunikuje tam a zpět, podporuje displeje s Thunderbolt 3 standardem a můžete jej připojit i ke svému iPhonu.

Bohužel nedorazil tolik očekávaný OLED displej, máme tu řešení Liquid Retina, jež známe od iPhonu XR. Barvy na videu vypadají skvěle, ale více uvidíme až při reálném testování.

Apple Pencil

V neposlední řadě je tu i malý upgrade Apple Pencil, dorazila její druhá generace. Nyní je vybavena magnetem, jenž umožňuje připevnění ke straně iPadu Pro. Apple proto do Apple Pencil udělal malý zářez, aby bylo magnetické připevnění možné. Navíc jsme se zbavili Lightning konektoru, od teď budeme Apple Pencil nabíjet bezdrátově. Dostupná bude od 7. listopadu za 3 490 Kč, bezplatně na ni navíc můžete přidat laserové gravírování podle své libosti.

Nový iPad Pro dorazí ve dvou velikostech. Obvyklá 12,9“ varianta bude mít menší šasi a nová 11“ v šasi o velikosti, jakou známe nyní. Nové iPady budou dostupné také od 7. listopadu, menší varianta startuje na 22 990 Kč, větší pak na 28 990 Kč.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.