imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Apple představuje macOS High Sierra, watch OS 4 a tvOS 11


Den D je konečně tady. Letošní World Wide Developers’ Conference (WWDC) startuje úvodní keynote Applu. Vedle řady zajímavostí se nejdříve se mluví o nových funkcích macOS 10.13, watchOS 4 a tvOS 11. 

macOS 10.13

Poté, co se jako obvykle ujal úvodu Tim Cook, je na jevišti další zástupce firmy – Craig Federighi. Nový macOS se dočkal názvu High Sierra. Apple se bez legrace bude snaží dosáhnout při tvorbě softwaru na úplný vrchol. Po několika vtipných narážkách na jméno systému se dostáváme k updatům Safari.

01_apple_introduces_macos_high_sierra_and_others

Safari: Federighi neváhá a prohlašuje, že se ze Safari stane na High Sierra nejrychlejší prohlížeč na světě. Získá blokování automatického přehrávání, což je velice „populární” funkce, kterou známe třeba z Facebooku (video se automaticky spustí po návštěvě webu). Strojové učení nechybí ani u Safari, díky Intelligent Tracking Prevention Apple zajistí bezpečnější zážitek z prohlížení internetu. Dalším důvodem, proč sáhnout po Safari, je rychlost – na Macu má být prohlížeč o 80 % rychlejší než Chrome (alespoň podle Applu). Jsme zvědaví, jak vše bude vypadat v praxi.

Mail: Funkce vyhledávání v aplikaci se zabuduje do Spotlightu, rovněž bude podporovat Split View a Full Screen. Vedle toho zprávy zaberou o 35 % méně místa, ostatně jako všechno ostatní díky vývoji APFS.

02_apple_introduces_macos_high_sierra_and_others

Photos: Na jevišti se představují nové náhledy, chytřejší filtry, přepracované rozpoznávání obličejů a automatické třídění. V aplikaci bude rozšířena možnost editování, okamžitě budete moci přenášet rozpracované projekty do dalších programů, jako třeba do Photoshopu.

Apple File System i na stolních počítačích nahradí HFS. O výhodách této změny jsme již v minulosti psali. Například kopírování a duplikování souborů se neuvěřitelně zrychluje, a to i na extrémně rychlých SSD discích.

03_apple_introduces_macos_high_sierra_and_others

Vzhledem ke 4K nahradí standard H.264 nový H.265, který bude pochopitelně podporovat i macOS High Sierra. Mac se díky novým algoritmům APFS stane celkem ještě rychlejším, a to nejen při přesunu a čtení dat.

GPU: Metal nahradí Metal 2, což současnou rychlost animací v systému ještě urychlí a zefektivní. Bude podporovat externí grafické karty a dokonce i VR, a to skrze spolupráci s Unity a Unreal Enginem! Dorazí i podpora Steam VR, stejně tak pak Unreal Enginu a Unity, které jistě každý hráč dobře zná. Ohledně této velké macovské herní revoluce jsme trochu skeptičtí, ale věřme v to, že nás Apple přesvědčí o opaku.

watchOS 4

Podle Applu chytré hodinky zaznamenaly obrovský nárůst prodejů a jde o nejlépe prodávaný produkt ve své kategorii.

04_apple_introduces_macos_high_sierra_and_others

Ciferníky pro Apple Watch: Na scénu přichází i kompletně redesignovaná Siri. Objevuje se nová Siri Watch Face – tento ciferník bude zobrazovat nejdůležitější informace, které se podle Siri budou nejvíce hodit. S rozhodováním pomůže strojové učení, stejně jak jej známe z iOS. Apple prakticky představil přehled, který bude za pomoci Siri zobrazovat nejdůležitější informace. Ti, kdo rádi využívají Apple News, budou moci procházet zprávami i na svých hodinkách. Díky moc!

Po představení klasických šikovných novinek jsme se dočkali i Caleidoscope Watch Face – jde o divný LSD trip, pokud tedy budete chtít. Nejde o nic speciálního, kaleidoskop v názvu prozrazuje všechno. Apple se také vrací o pár let dozadu ke svým kořenům, na Apple Watch se totiž objeví i postavičky z Toy Story. Jde zároveň i o čestnou vzpomínku na Steva Jobse a jeho éru s Pixarem.

05_apple_introduces_macos_high_sierra_and_others

Activity: Aplikace bude ještě více upravitelná. Dostanete notifikaci, když se budete blížit svému dennímu nebo měsíčnímu cíli. I tentokrát bude hrát roli strojové učení, které sleduje pohybové návyky uživatele.

Bude také jednodušší měřit jednotlivé typy pohybů během tréninků. Budete moci měnit nastavení třeba z běhu na plavání pomocí stisknutí jediného tlačítka. To ocení třeba pětibojaři. Chytrým se nově mohou stát i posilovací pomůcky, a to díky NFC technologii – kompatibilní vybavení bude poskytovat informace hodinkám.

Music: Objevuje se i nová aplikace na hudbu, která pro vás bude automaticky vybírat hudbu. Navigace se stane snadnější, obaly alb se zobrazují elegantnějším způsobem. Cílem je udělat z Music a AirPods ideální kombinaci. Není to důvod, proč bychom si měli Apple Watch pořídit, ale jde stále o skvělou funkci.

06_apple_introduces_macos_high_sierra_and_others

Developer Preview je dostupná ode dneška, finální verze systému bude dostupná v září skrze bezplatný update.

tvOS 11

U televizní aplikace je více přítomno více než 50 partnerů, řada dalších se brzy připojí. Nedávné spekulace se potvrdily, na Apple TV uvidíme Amazon Prime.

Je za námi skutečně zajímavá WWDC keynote a všechny klíčové informace naleznete na této stránce. Jak se vám HomePod líbí?

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Nejčtenější za minulý měsíc

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.