imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Apple se opět staví na stranu uživatelů


Nejde o první případ, kdy se Apple v případě sporu o soukromá data postavil na stranu uživatelů, a ne na stranu zpravodajských služeb. S iOS 12 navíc zcela odstřihl jakoukoliv možnost, jak tyto orgány dosud získávaly data ze zabezpečených telefonů.

Situaci moc dobře známe, již několikrát jsme řešili případ „Apple proti FBI“. Obě strany mají na ochranu dat jiný pohled. Dohadují se o tom, zda je důležitější získávat data pro úspěšné vyšetřování, zatímco je Apple toho názoru, že pokud by se k datům mohla dostat FBI, pak by mohl kdokoliv. Americká firma proto nehodlá riskovat.

Je těžké rozhodnout, na kterou stranu se postavit. Každý z nás bude mít na problematiku jiný názor. Apple každopádně s iOS 12 uzavírá technickou skulinu, jež oficiálním orgánům umožňovala iPhone prolomit.

Zařízení GrayKey

Znáte krabičku jménem GrayKey? Jde o zařízení, které si pořídily stovky státních orgánů ve Spojených státech. GrayKey je navržen tak, že pomocí Lightning konektoru připojíte iPhone, následný brute force pak prolomí heslo do několika hodin. Lidé se však nemuseli hackerských útoků, přesto je při existenci podobného zařízení možné zneužití.

Apple to však nenechal být, jelikož trvá na konceptu neprolomitelného iPhonu.

Aby toho dosáhl, iOS 12 přichází s novým automatickým menu jménem USB Příslušenství. To zablokuje přenos dat skrz USB port v případě, že je telefon uzamčen více jak hodinu. S tímto řešením bude nereálné GrayKey využít, po hodině není možné s telefonem dělat skrz port prakticky nic, pouze jej nabít.

Jestliže chce uživatel tuto funkci vypnout, je to pochopitelně možné. Rozhodně to však nestojí za to, protože při běžném používání telefonu nepoznáte jakýkoliv rozdíl.

Zdroj: MacRumors

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.