imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Apple trvá na odstranění VPN aplikace Facebooku shromažďující data


Applu konečně došla trpělivost s Facebookem a jeho shromažďováním informací ve jménu „zabezpečení“.

Funkci Protect od Facebooku jsme vám představovali zhruba před půl rokem. Cílem VPN, neboli Virtual Private Network, je v podstatě skrýt a šifrovat vaše data před internetem pro bezpečné a anonymní surfování.

VPN aplikace ovšem shromažďuje vaše data a informace jako smyslů zbavená. To vše Facebook implementoval do své oficiální aplikace pod názvem Protection.

Ta vás přesměrovala do aplikace Onavo VPN, kterou Facebook zakoupil v roce 2013. Pokud se ovšem začtete do jejího popisu, její pravý smysl vám zajisté neunikne:

Pro zajištění ochrany navazuje Onavo VPN zabezpečené připojení přes servery Onavo. V rámci tohoto procesu shromažďuje Onavo vaše data. Díky analyzování vámi navštívených webových stránek, aplikací a dat můžeme službu Onavo vylepšovat a provozovat.

Jelikož jsme součástí Facebooku, používáme tyto informace také k vylepšení produktů a služeb Facebooku, získáváme náhled do produktů a služeb, kterých si lidé cení, a budujeme lepší zážitek.

Jinak řečeno bude podle The Wall Street Journal špehování brzy konec, protože Facebook aplikaci odstraní. Oficiálně k tomu Apple společnost nenutí, za to ale mohou poděkovat vřelé diplomacii. Na druhou stranu je menší nátlak ze strany Applu pravděpodobný.

K situaci se vyjádřil mluvčí společnosti a tím v podstatě uznal odstranění aplikace.

Vždy jsme jasně uváděli, jaké informace Onavo sbírá a k čemu jsou používány. Jakožto vývojáři pro platformu Applu se budeme řídit stanovenými pravidly.

O jeden spyware na App Storu méně…

Zdroj: The Verge

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.