imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Apple TV: výborný přehrávač i skvělá konzole


Konečně Apple naučil Apple TV instalovat a spouštět aplikace třetích stran, po čemž její uživatelé volali několik posledních let.

Čtvrtá generace multimediálního přehrávače Apple TV se objevila v nabídce prodejců Apple produktů po téměř devíti letech od představení první generace tohoto přehrávače. Ten byl ještě stříbrný a stejně velký, jako dnešní Mac mini. Šlo o zařízení pevně provázáno s Apple ekosystémem a mimo iTunes a iTunes Store jste jejím prostřednictvím nic nepřehráli.
A právě toto funkční omezení bylo hlavní výtkou v mé tehdejší recenzi. Psal se rok 2007.
Postupem času se s novými generace začala Apple TV přeci jenom trochu otevírat světu. Naučila se přehrávat videa z domácích Maců prostřednictvím domácího sdílení, mohly zobrazovat multimédia z iOS zařízení díky technologie AirPlay. K dokonalosti však ještě něco chybělo.
Tím chybějícím kamínkem do mozaiky univerzální použitelnosti byla schopnost přehrávat i jiná videa, než ty distribuované prostřednictvím kanálů Applu. Pravda, někteří uživatelé měli dost odvahy k tomu provést krkolomný postup zvaný Jailbreak následovaný ručním doinstalováním univerzálního přehrávače XBMC.
Všichni ostatní však čekali na oficiální podporu takovýchto rozšíření, která přišla až na podzim loňského roku. 26. října se totiž začala prodávat nová, čtvrtá generace tohoto přehrávače.

TV_AppleTV_Remote-Hand_MainMenu-Movies-PRINT

Apple TV počtvrté

Nová Apple TV přináší tak velké množství změn, že se vůbec nemusíte obávat toho nazvat ji zcela novým přehrávačem. Změnila se totiž jak její hardwarová, tak i softwarová výbava, a to více než výrazně.
Hlavním srdcem celého přehrávače je známý procesor Apple A8, který si svoji premiéru odbyl v iPhonech 6 a 6 Plus. Již z toho lze usuzovat na velmi dobrý rychlostní potenciál. Operační paměti jsou rovnou dva gigabajty. A jen pro zajímavost: to je čtyřikrát více, než kolik paměti najdete v Apple TV předchozí, tedy třetí, generace.
Moderní je také zbývající výbava. Zadní stěnu krášlí moderní konektor typu USB-C, i když je rezervovaný pouze pro systémové záležitosti a diagnostiku. Moderní je také Wi-Fi, která si poradí s technologiemi 802.11ac, díky čemu nemusíte připojovat klasickou drátovou síť. Ale můžete, pokud chcete, konektor klasického stomegabytového Ethernetu najdete na zadní stěně také.
HDMI konektor je schopen přenést signál v nejvyšším rozlišení 1080p, což je v dnešní době poněkud škoda. Televizory s ultravysokým 4K rozlišení jsou stále více cenově dostupné a při předpokládané životnosti Apple TV o délce dvou a až tří let může toto omezení časem překážet. Navíc když i nejnovější iPhony dokáží nahrávat 4K videa je opravdu škoda, že je nelze s použití Apple přehrávače přenést na televizní obrazovku.
Na druhou stranu je třeba Apple pochválit za implementaci prokopou HDCP a CEC, díky kterému můžete ovládat televizi přímo z ovladače Apple TV. Zvukový výstup nabízí nejvýše Dolby Digital Plus 7.1.

TV_AppleTV_Remote_MetalMorph-PRINT

Se zcela novým systémem

V nové Apple TV najdete ukrytý operační systém tvOS, který vychází z aktuálního iOS. Má k dispozici v závislosti na modelu buďto 32 GB, nebo 64 GB vnitřního flashového úložiště.
Operační systém se od známého iOS liší především upraveným uživatelským rozhraním, které je více přizpůsobeno velké televizní obrazovce. Základem je spouštěč aplikací, který v horní část nabízí lištu s naposledy přehrávanými multimédií a rychlými odkazy na videa, aplikace a hudbu. Ve spodní části pak najdete ikony aplikací, které si můžete do přehrávače sami doinstalovat. Sami a bez jailbreaku.
Uživatelsky nejvděčnější novinkou je totiž vestavění obchodu s aplikacemi App Store, jehož prostřednictvím si můžete sami stahovat či kupovat nové aplikace, přehrávače a hry. Stejně, jako jste zvyklí na Macu, iPhonu nebo iPadu tak můžete činit i na televizi.
Nabídka aplikací se stále rychleji rozrůstá a stejné platí i pro hry, mezi kterými prozatím převládají jednoduché arkádové hříčky, které se s nabídkami plnohodnotných herních konzolí nemohou ani zdaleka srovnávat. Nicméně díky použití výkonného procesoru se dá očekávat, že se tato nabídka bude brzy rozšiřovat a že většině her hratelných nyní na iPhonech brzy přijdeme na chuť i na obrazovkách našich televizorů.
Naopak první univerzální přehrávače se již začínají objevovat. Jedním z prvních byl Plex – známá aplikace, která si poradí snad se všemi myslitelnými formáty, pro její úspěšné provozování je však třeba mít na neustále běžícím počítači nebo síťového úložišti nainstalovánu aplikaci Plex server.
Není však jediným přehrávačem, dobré zkušenosti jsme získali také s aplikací Fusion, která je poměrně oblíbená mezi uživateli iPadů. Její verze pro Apple TV zvládá totéž, co tabletová: tedy přehrávat většinu myslitelných videoformátů včetně titulků ze síťových disků a počítačů. Nikde nemusí běžet žádný speciální server, stačí jen síťové úložiště nebo sdílený adresář z počítače a hned můžete přehrávat. A je lhostejno, zda tento adresář sdílí počítač s Windows či jde o Maca se systémem OS X.
A to se do klubu brzy přidá i známý VLC přehrávač (jehož tvůrci již portaci oznámili) a v příštím roce se máme dočkat i etalonu mezi univerzálními televizními přehrávači jménem Kodi. Že vám to jméno nic neříká? Ještě nedávno se tato univerzální aplikace jmenovala XBMC.

TV_AppleTV_Remote_iTunesMovies-MazeRunner-PRINT

Siri bez Siri

Součástí Apple TV je také zcela nové dálkové ovládání. To v zemích, ve kterých je dostupná hlasová asistentka Siri dovoluje snadné vyhledávání a ovládání prostřednictvím hlasových příkazů jejím prostřednictvím.
U nás jste o tuto vymoženost ochuzeni a budete si tak muset vystačit s kombinací dotykové plošky a hardwarových tlačítek. Což při běžném procházení nabídkami a multimédii nečiní problémy, avšak při nutnost zadávat jakýkoli text ztratíte dlouhé vteřiny každým jednotlivým písmenkem.
Pomocí ovladače jdou také ovládat hry. Apple požaduje od všech vývojářů, aby jejich hry byly hratelné alespoň za pomoci tohoto ovladače. Ti se snaží vyhovět, však ne vždy je výsledek dostatečně dobrý a proto přicházejí často na řadu externí ovladače třetích výrobců. Recenze jednoho z prvních dostupných najdete na jiném místě tohoto čísla.

TV_AppleTV_Remote_Siri-Question-BigBangTheory-PRINT

Konečně to správné

Apple TV je tak konečně taková, jaká měla být od samého začátku. Směle ji tak můžeme doporučit téměř každému, protože jen málokoho dokáže neuspokojit

Apple TV
čtvrtá generace multimediálního přehrávače
líbilo se: rozměry, možnost aplikací, schopnosti přehrávání filmů
nelíbilo se: chybí Siri, prozatím málo českých aplikací, bez herního ovladače
sa rating: 4/5
cena: 6 490 Kč (64 GB verze)

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

- Klikněte zde!