imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Otestovali jsme iPhone XS Max

Podívejte se, jak se nám líbil po dlouhodobém testování!

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Apple vymění Aperture za Photos pro OS X


Krátce po předání OS X 10.10.3. vývojářům k testování Apple aktualizoval oficiální stránku aplikace Aperture, kde uvádí, že právě Aperture bude po vydání aplikace Photos pro OS X odstraněn z Mac App Storu. Stejnou poznámku najdeme i v samotném obchodě v popisu této aplikace. 

To znamená, že noví uživatelé již nebudou moci tuto aplikaci zakoupit a nainstalovat. Ti, kteří si již stihli aplikaci v minulosti zakoupit, ji budou moci stahovat z tabu “Zakoupené” i nadále. I v případě, že ji z počítače již odstranili.

Společnost však dosud nespecifikovala, kdy bude software odstraněn úplně, a tedy zůstane pouze uživatelům, kteří ho fyzicky mají ve svém počítači. Jediné, co uvádí je informace, že vývoj na Aperture byl zastaven a nepřijdou žádné další aktualizace. Tvrdí, že se zaměří zejména na zdokonalení a vývoj Photos pro OS X.

apertureappstoreremoval-800x711

Pokud se podíváme na Photos pro OS X, můžeme zpozorovat, že je jakýmsi středem mezi iPhotem (určeným zejména pro méně náročné uživatele, který má být také nahrazen) a Aperture (pro ty náročnější). Jak se k tomu postaví samotní uživatelé je však otázkou. Apple však věří, že nové funkce v podobě automatické zálohy na iCloud a možnost editace ze všech zařízení je tím, co uživatele ukonejší.

Na jedné straně budou uživatelé iPhota, kteří budou novými funkcemi nadšeni, ale bude i druhá Aperture strana: profesionální uživatelé, které budou postrádat své oblíbené funkce. Mezi chybějící nástroje zatím patří například lupa, úpravy štětců a celková možnost úpravy metadat. Právě z tohoto důvodu není jsou nové Photos pro OS X velmi vhodné pro profesionály, a ti tedy budou muset vyhledat jiný, vhodnější software jako například Lightroom.

Photos pro OS X bude pro Macy dostupný hned po oficiálním vypuštění OS X 10.10.3 veřejnosti. Ještě před tímto vydáním však Apple slibuje vydat veřejnou BETA verzi, její datum ale není znám.

Těšíte se na Photos, nebo se budete poohlížet jinde?

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.