imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Otestovali jsme iPhone XS Max

Podívejte se, jak se nám líbil po dlouhodobém testování!

Apple Watch dále zachraňují životy


Tentokrát jde o dva různé případy, kdy doktoři prohlásili, že pacienti za své životy mohou děkovat chytrým hodinkám od Applu. Nejde však o klasickou situaci s nočním probuzením, bavíme se tu o záchraně života lidem, kterým selhala ledvina a praskl vřed.

Nejde ani zdaleka o první zprávu, kdy se bavíme o tom, že Apple Watch svému uživateli zachránily život. Měli jsme tu třeba přeživšího dopravní nehody nebo právníka po padesátce, kterém v noci selhalo srdce. Hodinky zvládnou rozpoznat řadu problémů a množství se dále zvyšuje.

Tentokrát je hlavním protagonistou teenagerka Deanna Recktenwaldová z Floridy. Osmnáctiletá dívka o svých problémech nevěděla. Jednoho dne dostala z hodinek informaci, že klidová frekvence tepů jejího srdce dosahuje 190 úderů za minutu. Vedle drobné bolesti hlavy a trochu větší udýchanosti však nepociťovala nic zvláštního. Její maminka, která je mimochodem sestra, ji však naštěstí vzala do nemocnice.

Zde pracovníci potvrdili měření Apple Watch a Deanna okamžitě mířila na pohotovost Tampa General Hospital. Ukázalo se, že u ní nastalo kritické selhání ledvin, kdy obě její ledviny fungovaly jen na 20 %. Doktoři díky včasnému zákroku zvládli dívce život zachránit, ta nyní čeká na transplantaci.

Maminka ihned napsala Timu Cookovi dopis, který nejenže odpověděl, ale podělil se o celý příběh na Twitteru:

Další příběh se odehrál před několika dny, kdy hodinky zachránily život Williamu Monzidelisovi z New Yorku. Zrovna normálně pracoval ve rodinném podniku, když se mu udělalo nevolno a šel na záchod. Chytré hodinky ho informovaly, že by mohl mít závažný problém a měl by navštívit lékaře.

Ve stejnou chvíli začal Monzidelis krvácet, vydal se tak do nejbližší nemocnice. Podle slov jeho matky vypadal její syn během půlhodinové cesty do nemocnice jako duch, celé auto bylo od krve.

Seděl jsem v autě a krvácel – z pusy, z konečníku,“ popisoval Monzidelis strašidelný příběh.

Ve chvíli, kdy dorazili do nemocnice, přišel již o téměř 80 % veškeré krve. Nejdříve potřeboval transfúzi, aby následně mohl být uspán. Během operace se ukázalo, že Monzidelis krvácel z prasklého vředu, kvůli čemuž málem zemřel. Podle doktorů by bez hodinek nepřežil:

Doktoři jsou přesvědčeni, že kdyby nedostal zprávu ze svých hodinek, umřel by. Nepřikládal by totiž symptomům pozornost včas, navíc vzhledem k tomu, že dosud nikdy žádné zdravotní problémy neměl.

Příběhy opět ukazují, jak obrovskou roli mohou Apple Watch v životě uživatele sehrát. Vzhledem k tomu, že jsou hodinky na našich zápěstích prakticky pořád, zvládnou problém objevit dříve, než si jich všimne samotný uživatel.

Zdroje: 9to5Mac 1, 2

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.