imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Apple Watch detekovaly pád a zachránily život


67letý Nor upadl v koupelně a ztratil vědomí. Naštěstí měl na zápěstí Apple Watch Series 4, které automaticky upozornily lékaře.

Toralv Østvang šel jeden den v noci na záchod, jenže se mu udělalo mdlo, upadl a praštil se do hlavy. Způsobil si tři fraktury v obličeji a krvácel. Ve svém bytě byl naprosto sám a nikdo si tak nehody nemohl všimnout a zavolat pomoc.

Toralv Østvang

Naštěstí měl ale na zápěstí Apple Watch Series 4, které pád okamžitě zaznamenaly. Jelikož po 1 minutu nereagoval na upozornění, hodinky automaticky upozornily patřičné orgány. Na místo tedy přijela policie a záchranná služba, která Toralvovi zachránila život.

Jeho dcera se pro norskou televizi vyjádřila následovně:

Mohlo to být mnohem horší. Celé ráno jsme přemýšleli, co by se stalo, kdyby na ruce neměl chytré hodinky? Na záchod si s sebou nevzal telefon. Je úžasné, že se mu dostalo tak rychlé pomoci od alarmu. Byl to vážný pád a hodinky mu zřejmě zachránily život.

O tom, jak Apple Watch zachraňují životy, jsme napsali již mnoho článků. Například před pár týdny se odehrál obdobný příběh s EKG. Tentokrát je to ale poprvé, co píšeme o někom, kdo může za život děkovat funkci detekce pádu.

Toralvova dcera, upozornění o pádu a Toralv v lepším stavu.

Detekce pádu je automaticky aktivována pro uživatele starší 65 let. Pro její aktivování otevřete aplikaci Watch na svém iPhonu a pod Tíseň SOS aktivujte Detekce pádu. Pokud vlastníte Apple Watch Series 4, funguje funkce následovně:

Pokud Apple Watch zjistí, že se už přibližně minutu nehýbete, spustí 15vteřinový odpočet, při kterém budou přehrávat zvukový signál a klepat vás do zápěstí. Signál je postupně hlasitější, abyste ho slyšeli – anebo aby ho slyšel někdo poblíž. Jestli nechcete volat záchranné služby, klepněte na Zrušit. Po skončení odpočtu Apple Watch automaticky kontaktují tísňovou linku.

Až druhá strana hovor zvedne, přehrají Apple Watch zvukovou zprávu, která záchranáře informuje, že vaše Apple Watch rozpoznaly silný pád, a potom jim pošle vaši aktuální polohu ve formě souřadnic. Napoprvé se zpráva přehraje na plnou hlasitost, ale potom se hlasitost sníží, abyste si mohli buď vy, nebo někdo poblíž promluvit s operátorem. Zpráva se bude přehrávat, dokud neklepnete na Zastavit nahranou zprávu nebo dokud hovor neskončí.

Zdroj: 9to5Mac

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.