imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Apple Watch jsou rozhodně úspěšným produktem


Mnoho lidí na hodinky od Applu útočilo z různých důvodů. A je pravda, že bychom si v určitých chvílích na úspěch Apple Watch asi nevsadili. Každopádně těmto chvílím je konec. Z vydané zprávy k prvnímu kvartálu 2017 je jasné, že si hodinky vydobyly své právoplatné místo mezi dalšími produkty.

Když v září 2014 představil Apple vedle iPhonu 6 i své první hodinky, rýpalové z celého světa na nich nenechali nit suchou. Lidé hodinkám věštili předčasný konec kvůli tvaru, funkcím nebo watchOS. Výsledkem pak bylo, že se na Apple Watch začalo dívat jako na absolutní propadák a zklamání.

01_apple_watch_success_product

Pak ale zákaznicí dali svými nákupy jasný signál. Jaký byl výsledek jejich volby? Alespoň podle Tima Cooka absolutní úspěch:

Byl to rovněž nejlepší kvartál v historii pro Apple Watch – ať už v prodeji kusů, tak v celkových příjmech – o Vánocích byla poptávka tak silná, že jsme jich nestíhali vyrábět dostatek. Apple Watch jsou nejlépe prodávanými chytrými hodinkami na světě, a zároveň jsou i nejoblíbenější, jelikož ve spokojenosti uživatelů vedou se slušným odstupem. Apple Watch jsou ultimátím zařízením pro zdravý životní styl a jde o zlatý standard mezi chytrými hodinkami. Ohledně Apple Watch už nemůžeme být nadšenější.

Jde o přesvědčivé tvrzení, i když je pochopitelně trochu zaujaté. Kdyby prodeje byly skutečně tak oslňující, rozhodně by si Apple čísla nenechával pro sebe. Navíc kategorie, v níž Apple prodeje hodinek vykazuje, je ve ztrátě – i kdyby tak šlo z pohledu Apple Watch o nejlepší kvartál v historii, pravděpodobně nenaplnily očekávání. Na druhou stranu je jasné, že se o nich nedá mluvit jako o propadáku, pokud jsou nejlépe prodávanými chytrými hodinkami na světě – což je zcela odpovídající tvrzení.

02_apple_watch_success_product

Dalším důvodem, proč si lidé Apple Watch dobírají, je fakt, že nezažily stejný úspěch, jako ve své době iPhony, iPady či Macy. To je absolutní pravda, nezapomínejme však, že chytré hodinky míří na úplně jinou cílovou skupinu. Když porovnáváme Apple Watch s dalšími produkty z podobných okrajových částí trhu, změní se měřítka úspěchu velice rychle. Neil Cybart, autor Above Avalon, popsal tento fenomén perfektně. Připoutal k němu pozornost v jednom ze svých tweetů, když se díval na rozpolcenost lidí, kdy na jedné straně brali Amazon Echo jako absolutní úspěch, zatímco na druhé straně brali Apple Watch jako obrovské zklamání. Přestože prodeje Apple Watch překonaly prodeje Echa hned třikrát, a to navíc podle těch nejstřídmějších odhadů.

Takže ano, ani nadále nemůžeme mluvit o stejném úspěchu, jaký zaznamenal třeba iPhone, mnoho jiných firem by však dalo bůh ví co za to, aby mělo alespoň takto úspěšný produkt. A když už jsme u konkurence – Google musel odložit vydání Android Wearu 2 pro chytré hodinky, aktuální verze je tak již tři roky stará. V porovnání s tím watchOS, který startoval až později, vydal již tři verze systému. Velcí výrobci, jako třeba Motorola nebo Lenovo, už jsou z kola ven. Pebble se dostal do takové situace, jež vedla až k odprodeji společnosti. FitBit, firma, která koupila Pebble, stále jede, ale poslední kvartál pro ni byl finanční tragédií. Apple Watch během těchto událostí kvartál od kvartálu generují vyšší zisky.

No, něco podobného bychom od absolutního propadáku nečekali…

Zdroj: iMore

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.