imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Apple Watch a měřič cukru v krvi


CNBC tvrdí, že Apple chystá další velkou novinku – hodlá do dalších generací Apple Watch zabudovat i senzor na měření množství cukru v krvi. Zprávy mluví o tom, že na technologii za podpory profesionálů pracuje malý tým, jenž je kompletně oddělený od hlavní centrály. Rovnou také vypočítali, na kolik vývoj technologie může přijít.

Už se nám nestává tak často, že by nás překvapovaly nové možnosti skrývající se v zařízeních kolem nás. Apple tentokrát udělal další krok směrem ke zdravotnickým pomůckám a připravuje pro své hodinky novou technologii. I když, už skoro ne „hodinky“, protože po implementaci senzoru monitorování množství cukru v krvi se z Apple Watch stane takový malý domácí doktor.

Apple v posledních letech hodně tlačí na to, aby měly jeho produkty pozitivní dopad na naše zdraví stejně, jako je tomu po stránce pohodlí. Jen si vzpomeňte na partnerství s Nike, jež začalo před několika lety mimo jiné i proto, aby se lidé začali více hýbat.

01_blood_sugar_monitor_in_apple_watch

Máme tu také aplikaci Health, do níž můžeme zadávat nejrůznější informace o našem zdraví až do těch nejdrobnějších detailů. Vyplnit můžete třeba telefonní číslo pro případ pohotovosti nebo třeba náš krevní typ, abychom věděli, od jakých dárců můžeme krev dostat. Apple má však stále jasno v tom, že máme obrovské množství dosud neprozkoumaných území, jež by se dala pomocí technologií propojit s lékařskou vědou.

Na základě tří různých zdrojů přinesla CNBC zprávu, že Apple pracuje na senzoru, který by dokázal rozpoznat množství cukru v krvi bez potřeby odebrání vzorku od pacienta. Na vývoj technologie byl vyčleněn speciální tým, který na projektu pracuje na ukrytém místě v Palo Altu, kompletně odděleném od hlavní centrály Applu.

02_blood_sugar_monitor_in_apple_watch

Konečným cílem je vytvořit proces, během něhož by senzory kontrolovaly stav jednotlivých ukazatelů v našem těle, aby nás mohly pravidelně informovat o našem zdravotním stavu. Iniciativa už je prý se senzorem měření množství cukru v těle tak daleko, že je technologie právě podrobována klinickému testování v Bay Area. Apple si pro dodržení všech potřebných postupů a standardů najal i několik konzultantů z oboru.

Experti tvrdí, že si Apple vzal za cíl velký úkol, jelikož je přesné měření množství cukru v těle jedním z hlavních problémů dnešního zdravotnického světa. Pokud by Apple skutečně dokázal vytvořit senzor, jenž by měřil množství cukru v těle přesně, nepřinesl by jen novou funkci do svých hodinek, ale udělal by průlomový krok i na poli zdravotnického výzkumu. Podobný úspěch se však nerodí snadno, vývoj by mohl stát Apple miliardy dolarů.

03_blood_sugar_monitor_in_apple_watch

Některé zdroje již dříve naznačovaly, že se Apple na něco podobného chystá. Původní myšlenka vycházela ještě od Steva Jobse, nikdy však nebyla naplněna. Někdo by se na novinku mohl dívat jen jako na další z řady zbytečností na chytrých hodinkách, ale pro diabetiky by šlo o obrovskou úlevu, jelikož by mohli sledovat množství cukru ve své krvi kdekoliv a kdykoliv.

Zdroj: 9to5mac

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.