imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Otestovali jsme iPhone XS Max

Podívejte se, jak se nám líbil po dlouhodobém testování!

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Apple Watch by mohly zachraňovat životy


Ze vzájemné spolupráce univerzitní výzkumné skupiny a vývojářského týmu aplikace pro měření srdečního tepu může vzejít pouze něco dobrého. A právě to se stalo, University of California a vývojáři aplikace Cardiogram zjistili, jak by Apple Watch mohly poznat, pokud by se dělo něco špatného se srdečním tepem uživatele.

Již nějakou dobu víme, že mají Apple Watch extrémně citlivý senzor, který dokonce splňuje zdravotnické požadavky – to je z pohledu budoucího vývoje chytrých hodinek velice důležité. V tuto chvíli plní účel chytrého fitness náramku, nezvládá však nic extra oproti tomu, co zvládne smartphone. Při současném tempu vývoje by však z hodinek mohl být za pár generací přistroj, který zastane pozici neustálého zdravotnického měřiče, jemuž by se nemohlo rovnat žádné další zařízení a hodilo by se právě jen pro nositelnost.

Vypadá to, že technologické požadavky pro tuto utopickou myšlenku jsou však kompletně splněny. Když se v iFixit podívali na první generaci Apple Watch, už v té době se v hodinkách nacházel senzor dostatečně přesný na to, aby byl schopný monitorovat i množství kyslíku v krvi. Apple nicméně musel tuto funkci odložit, jinak by v United States Food and Drug Administration brali hodinky jako zdravotnickou pomůcku – pak by bylo nutné získat řadu náročných povolení.

01_apple_watch_saving_lives

Nedávno jsme se pak dozvěděli o tom, že oddělený tým nyní pracuje na novém senzoru, který by umožnil Apple Watch měřit množství cukru v krvi. Ze zpráv jsme se navíc dozvěděli, že je Apple s vývojem tak daleko, že již provádí klinické testování a společnost zaměstnala několik odborných konzultantů pro řešení všech regulací a právních náležitostí. Největší změnu by tato funkce přinesla diabetikům, kteří by mohli kdekoliv a kdykoliv měřit cukr v krvi, aniž by museli používat specializované přístroje.

Ve světle toho, že se po celém světě zvyšuje počet problému kardiovaskulárního systému, se v Applu zaměřili na další důležité funkce, které by pomohly přivolat záchranku ve chvíli, kdy by uživatel vykazoval první známky infarktu. V takové chvíli záleží na každé vteřině a chytré hodinky by tak mohly zachraňovat životy. University of California a vývojáři aplikace Cardiogram nyní vytvořili algoritmus, který zvládne v 97 % případů správně rozpoznat, zda je aktuální srdeční tep normální, nebo zda se děje něco neobvyklého.

02_apple_watch_saving_lives

Výzkum byl skutečně pečlivý, zúčastnilo se ho 6158 dobrovolníků, z nichž 200 trpí problémy s paroxysmální fibrilací síní, což slovy smrtelníka znamená občasné nepravidelnosti ve srdečním rytmu. Získaná data od těchto účastníků srovnali s daty od zdravých dobrovolníků a vytvořili propracované sítě, které by byly schopny rozpoznat nepravidelnosti u srdečního tepu. Stále se pracuje na výsledcích, jež získali z výzkumu a brzy přijdou na řadu další testy. Jestliže však všechno půjde podle představ, brzy v rámci aplikace Cardiogram představí nový algoritmus.

Apple by tak mohl začít přemýšlet o odkoupení tohoto startupu…

Zdroj: Macrumors

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.