imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Otestovali jsme iPhone XS Max

Podívejte se, jak se nám líbil po dlouhodobém testování!

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Apple Watch mohou vydělávat víc než iPhone


Pro to by se však musely naplno stát zdravotnickým zařízením. Naštěstí byl v tomto směru za posledních několik měsíců velice pozitivní vývoj, pár překážek však ještě zůstává. Apple Watch čeká zářná budoucnost.

Když poprvé Apple Watch přišly, bylo vcelku nejasné, jakou pozici si v produktové řadě a mezi zákazníky získají. Nakonec se usadily někde mezi luxusním příslušenstvím, součástí ekosystému Applu a delikátním technických zařízením pro fitness – alespoň takhle je velká část zákazníků vnímá.

Zároveň se však objevil potenciál, že by se chytré hodinky mohly posunout ještě o stupeň dál a stát se zdravotnickým zařízením. Ostatně od začátku v nich je senzor pro měření srdečního tepu. Když se nad tím zamyslíme, jako by byly hodinky dělány přesně na to – jestliže se do zařízení podaří dostat potřebné technologie, z Apple Watch se stane dostupné univerzální zdravotnické zařízení. Jak užitečné by bylo, kdyby měl doktor celodenní data o množství cukru ve vaší krvi, krevním tlaku a tepu. Značně by to usnadnilo jakoukoliv diagnózu, zejména by data pomáhala při prevenci.

I když měřič kroků, senzor tepu, funkce podporující vaši sportovní aktivitu a aplikace Dýchání nemusí mít přímí dopad na vaše zdraví, je tu obrovský potenciál k růstu. Ostatně zprávy tento trend potvrzují dlouhodobě. Měli jsme tu informace o neuvěřitelné přesnosti měřiče tepu, který zvládne i měřit množství kyslíku v krvi. Přišly i patenty pro měření tlaku, neinvazivní senzor pro měření cukru v krvi a tak podobně.

Všechny výše popsané technologie však nyní leží v kategorii „bylo by super je mít“. Neznamená to, že by v zákulisí nebyl žádný vývoj, běžný uživatel se však k informacím nedostává. V posledních měsících se však zjevily informace, které by pozitivní vývoj na poli zdravotnictví potvrzovaly.

Začněme představením funkcí měřiče tepu, které přišly s watchOS 4. Novější modely Apple Watch vás upozorní, pokud vám tep příliš vyskočí ve chvíli, kdy by neměl. Zároveň hodinky sledují váš klidový tep a jak rychle se do něj srdce vrací po cvičení. To dává skvělé informace o kardiovaskulárním systému.

Co jiného by existenci podobných funkcí potvrzovalo lépe, než fakt, že nasbíraná data jsou dost přesná pro záchranu životů. James Green, 28letý občan Brooklynu, přežil díky tomu, že si Apple Watch všimly jeho zvláštních výkyvů v srdečním tepu. Jakmile přišel k doktorovi, odhalili rodící se plicní embolii.

To je ale pouze začátek. Dalším důležitým faktorem je, že americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv přestavil v průběhu léta tzv. Digital Health Innovation Plan. Pilotní verze programu zahrnuje devět společností (pochopitelně včetně Applu), které budou mít snazší průchod schvalovacími řízeními. Do této chvíle totiž byla největší překážkou Apple Watch k cestě za zdravotnickým zařízením právě tato administrativní složka.

Velice pravděpodobně i díky tomu vyšlo první příslušenství Apple Watch tohoto typu – řemínek, který nabízí službu, za níž jste dosud museli výhradně do nemocnice. Jde o pásek jménem KardiaBand a umožňuje dělat přesné měření EKG. Propojená aplikace Kardia pak porovnává data se stovkami dalších zdravých a nemocných lidí, čímž dokáže rozpoznat neobvyklý srdeční tep či fibrilaci síní. Vše prošlo schválením přes výše zmíněný zdravotnický úřad, což je velký skok kupředu.

Čas, kdy mohou být Apple Watch jak fitness příslušenstvím, tak i zdravotnickým zařízením, je blízko. Jde o pozitivní zprávu, protože snad každý by si rád udělal lepší přehled o svém zdraví. Nikdy tu nebyla lepší příležitost než právě s rostoucím trhem nositelností.

Když nic jiného, tak je tu pro Apple obrovský potenciál k růstu. Přestože je iPhone stále extrémně populárním zařízením a firmě každoročně přináší obrovské zisky, jednou se může trh nasytit a nebude už kam dále růst. Stalo se to počítačům, stalo se to tabletům (i když se Applu podařilo vdechnou trochu života skrz iOS 11 a hardwarové updaty).

Přesné zdravotnické zařízení by mohlo být perfektním plánem B pro případ, kdy by začaly klesat zisky. Velikost zdravotnického trhu byl někde kolem 3,3 bilionu dolarů za rok 2016 jen na území USA. Jestliže by si Apple dokázal utrhnou třeba jen drobný kousek, šlo by o neuvěřitelně výdělečnou záležitost. Navíc určitě myslí globálně.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.