imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Apple Watch opět zachránily život


Většina z nás bere chytré hodinky od Applu hlavně jako sportovní příslušenství. Stejně tak je bral padesátiletý advokát Scott Killian – dokud mu nezachránily život. Neustálé sledování srdečního tepu může mít nakonec mnohem větší přínos než jen občasná návštěva lékaře.

Když Scott Killian mluvil o svém poučném příběhu pro 9to5mac, začal zcela jasnou větou: „Jsem teď velkým fanouškem Apple Watch.“

Killian prozradil, že žil celý život zdravým stylem, dával pozor i na prevenci. Když mu bylo padesát let, prošel preventivně kompletní kontrolou svého těla. Poté, co mu bylo udělána spousta testů (celá procedura vyšla téměř na čtvrt milionu korun), dostal uspokojivou zprávu – nemá vůbec žádné potíže.

To jen potvrzovalo, co si Killian myslel. Přestože je jeho práce náročná na stres, tak pravidelně posiloval a obecně dával pozor na své tělo. Nikdy mu nebývalo špatně, takže dál fungoval svým aktivním životním stylem.

Nějakou dobu Killian nosil i Apple Watch, pomáhaly mu s každodenní správou úkolů a s rychlejšími reakcemi na žádosti klientů. Proto k hodinkám přešel, nešlo primárně o zdravotní nebo sportovní důvod. Priority se však jedné noci úplně otočily.

Advokát spával několikrát týdně se svými hodinkami, aby sledoval svůj spánek. Jednou ho po půlnoci hodinky vzbudily. Aplikace třetí strany mu poslala upozornění, že je něco špatně, že se klidový tep jeho srdce nezvykle zvyšuje, což by mohl být znak infarktu (jde o funkci, jež byla později představena ve watchOS). Přestože bylo Killianovi mírně nevolno (což je také jedním ze znaků infarktu), rozhodně se necítil tak, že by mu něco bylo.

Nemohl však dostat z hlavy, že mu tep srdce během spánku vyskočil na 121 úderů za minutu, přeci jen už mu bylo padesát let. Rozhodl se tedy pro jistotu zajít na vyšetření. Jak sám vypráví, během čekání na vyšetření své ženě říkal, že jde pravděpodobně jen o ztrátu času, ale že to dělá pro svůj klid.

Během EKG byly jeho hodnoty zcela normální. V tu chvíli si mimochodem Killian všiml, že jsou údaje na hodinkách zcela přesné proti hodnotám na specializovaném stroji. Aby vše bylo úplně jisté, skočil si i na odběr krve, kde se však ukázal první problém – zjistili mu zvýšenou úroveň enzymů, které napovídají o blížícím se (nebo proběhlém) infarktu.

Následující testy potvrdily, že má ucpané čtyři tepny. Okamžitě se tak podrobil operaci, během níž mu byly do ucpaných tepen vloženy čtyři stenty (speciální titanový rukávek, který se stará o průchodnost trubicové struktury).

Když Killian doktorovi řekl, že ho upozornily Apple Watch, řekl mu prý:

„Kdybych dál spal, asi už bych se neprobudil. Umřel bych ve spánku.“

Killian si vcelku pochopitelně ihned objednal speciální řemínek k Apple Watch, které zvládnou udělat EKG. Minulý měsíc FDA toto příslušenství posvětila. Kdykoliv mu tak bude zvláštně, může si udělat doma vlastní vyšetření. Zároveň všem Apple Watch doporučuje. Kdyby prý mohl, zavedl by povinnost nosit chytré hodinky od Applu pro všechny nad 50 let.

Zdroj: 9to5mac

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Nejčtenější za minulý měsíc

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.