imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Otestovali jsme iPhone XS Max

Podívejte se, jak se nám líbil po dlouhodobém testování!

5g

Apple začal lobovat za 5G frekvence


Éra 5G se blíží a Apple nechce zůstat pozadu. Pokud cítí, že má úřady na své straně, neváhá vzít pero a žádat o všechna možná povolení. Tentokrát by chtěl pomoci při zrození technologické inovace…

Apple se o 5. generaci bezdrátových sítí zajímá již nějakou dobu. 5G sítě by mohly přijít do několika let a společnosti se na tuto technologii musí začít připravovat. To není jen tak a příprava vyžaduje hromadu testování, které má Apple schválené od FCC.

Lobování ovšem nekončí u povolení. Tentokrát Apple žádá, urguje a vyžaduje (opravdu tvrdě), aby úřady ponechaly takzvané super vysoké frekvence (od 95 GHz do 3000 GHz) pro 5G a další budoucí vývoj.

5g

Nicméně frekvence jsou omezené zboží a po určitém čase nebude možno přidat další. Proto úřady jako FCC regulují kdo a co může na určité frekvenci provádět. Jinými slovy rezervují určitou frekvenci pro různé účely jako televize, rádio, telefonní hovory atp.

Apple tedy po FCC chce, aby frekvence nad 95 GHz ponechala bez jakékoliv licence a místo toho by o jejich využití rozhodl trh. Svou žádost odůvodňuje následovně:

Apple komisi doporučuje, aby k tomuto řízení přistupovala s cílem podpořit inovativní obchodní a technická řešení, přičemž samotný trh rozhodne o nejlepším využití těchto frekvencí, a aby se vyhla omezujícím regulacím, rozdělování pásem a předpovědím o budoucím využití těchto pásem, které by mohly diktovat výsledky a omezovat inovace.

5g

Kdyby to nestačilo, přidává ještě nesmírně patriotické důvody. Pokud jim FCC neumožní volné využití těchto pásem, pak se kdysi význačné USA ocitne na chvostu bezdrátových technologií.

Předčasně omezené operace nad 95 GHz – například vytvořením jen několika úzkých nelicencovaných pásem – bez dostatečných informací o technické charakteristice budoucích systémů mohou ohrozit budoucí konkurenceschopnost USA na poli nově vznikajících bezdrátových technologií. Historicky byly Spojené státy vždy vedoucím na poli bezdrátových inovací částečně právě díky ochotě poskytovat nová pásma.

Spojené státy riskují, že se zaseknou na neprozíravých a příliš omezujících regulacích nebo na boji proti nim, zatímco zbytek světa půjde vstříc novým technologiím.

5g

Apple a FCC mají opravdu složitý vztah. Amatérská komise občas vyžaduje naprosto nemožné věci. Občas zase vydává povolení jako na běžícím pásu. Nicméně se zdá, že je Apple natolik velkou společností, že lobováním dokáže ovlivnit spoustu věcí. Jinak by se asi s podobným dopisem neobtěžoval.

Z jakého důvodu bude bezdrátová síť 5. generace dobrá? Standard 5G bude muset podle Next Generation Mobile Networks Alliance splňovat tato kritéria:

  • Rychlost dat v desítkách megabitů za sekundu pro desítky tisíc uživatelů.
  • Rychlost dat 100 megabitů za sekundu pro metropolitní oblasti.
  • 1 Gb za sekundu současně pro několik pracovníků na stejném podlaží.
  • Několik stovek tisíc současných spojení pro bezdrátové senzory.
  • Významné navýšení spektrální efektivity oproti 4G.
  • Vylepšené pokrytí.
  • Vylepšení efektivity signalizace.
  • Výrazné snížení odezvy oproti LTE.

Zdroj: 9to5Mac

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.