imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Apple završil rekordní kvartál, ale…


Šlo o poslední čtvrtletní zprávu, kde Apple mluvil o konkrétních číslech prodaných zařízení. Nicméně jen z kategorie Služeb americké firmě přiteklo přes deset miliard dolarů.

Když jsme se chystali na klasické schéma, kdy jsme po finanční zprávě měli telefonát s akcionáři, řekl Luca Maestri něco velmi zajímavého. Od dalšího čtvrtletí nebude Apple informovat o konkrétních číslech prodejů v každé z kategorií.

Oficiálním důvodem je obrovský rozdíl v jednotlivých kategoriích. Jen pomyslete na Mac mini a iMac Pro a rozličné ceny iPhonů, což by mohlo zásadně komplikovat čísla. Luca prozradil, že žádná jiná společnost takto čísla nepublikuje, což je částečně pravda – Samsung čísla ven nedává. Navíc investory nezajímají prodejní čísla, ale konečný obrat a zisk.

Na jednu stranu se investorům jistě líbí, že i přes stagnující čísla prodejů se díky vyšším cenám neustále zvyšují příjmy, což z biliónové firmy dělá ještě bohatší subjekt.

Na druhou stranu nebyl trh tak okouzlen jako investoři – před Maestriho oznámením se akcie AAPL pohybovaly na 222 dolarech, během hodiny jejich hodnota klesla na 206 dolarů. Je evidentní, co se trhu líbí:

Další rekordní kvartál

Celkové příjmy se dostaly na 62,9 miliardy dolarů (očekávalo se v rozmezí od 60 do 62 miliard), což je ve srovnání s loňským shodným kvartálem opravdový posun (loni to bylo 52,6 miliard dolarů). Jedním z důvodů jsou pochopitelně i prodeje iPhonů XS a XS Max. Nové modely se proti loňskému iPhonu X začaly prodávat zásadně lépe.

Čtvrtletní zisk se vyšplhal na 14,1 miliard dolarů, vloni to bylo 10,7 miliard dolarů. Vedle zlepšených výsledků jde i o dílo oslabování a posilování měn po celém světě.

Když se podíváme na zdroje příjmů, vidíme jen úspěchy. Společnosti se podařilo dosáhnout dvouciferného růstu v každém regionu po celém světě. Cook konkrétně zmínil 16% růst v Číně.

iPhone

iPhone pochopitelně zůstává i nadále hlavním zdrojem příjmů. Jsou jasně vidět prodeje iPhonu XS a iPhonu XS Max, které CEO Applu označil za excelentní. Vzhledem k tomu, že se model XR začal prodávat až před několika dny, nepouštěli se zde do detailních rozborů.

iPad

V porovnání se stejným kvartálem minulého roku prodeje iPadů trochu klesly, nicméně nový iPad Pro jistě čísla vystřelí hodně vysoko.

Mac

Není překvapením, že čísla prodejů Macu se trochu snížily, většina nabídky totiž už neodpovídala současným potřebám. Nový MacBook Air může výsledky zásadně zlepšit, zajímá nás i to, jak se povede novému Macu mini. Možná v listopadu přijde i tichý update iMacu…

Další

V kategorii Další nastane od dalšího čtvrtletí změna – kategorie se přejmenuje na Nositelnosti, domácnost a příslušenství. Lépe pak bude odrážet výsledky Apple Watch, AirPods a HomePodu. Graf nám ukazuje, že zde výsledky zůstávají na konstantním růstu, příjmy se téměř zdvojnásobily.

Služby

Kategorie Služeb uhání kupředu, jde o jedinou část, kde je růst v každém mezikvartálním srovnání. Máme tu příjem přes 10 miliard dolarů a jen si vzpomeňme na plán z roku 2016, kdy chtěl Apple „do roku 2020 zdvojnásobit příjmy služeb“. Věříme, že tento graf uspokojí celé vedení.

Výsledky Q1 2019

Apple také prozradil svá očekávání k dalšímu kvartálu:

  • Příjmy mezi 89 a 93 miliardami dolarů.
  • Hrubou marži mezi 38 a 38,5 procenty.
  • Provozní náklady mezi 8,7 a 8,8 miliardami dolarů.
  • Další příjmy ve výši 300 milionů dolarů.
  • Daňová sazba na úrovni přibližně 16,5 procent.
iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.