imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Otestovali jsme iPhone XS Max

Podívejte se, jak se nám líbil po dlouhodobém testování!

Apple zvládl vyřešit již polovinu problémů Intelu


Celý svět se děsí chyb, které se objevily v procesorech od Intelu. Je to zcela pochopitelné, jelikož jejich čipy se objevují jak v obrovském množství počítačů, tak telefonů. Apple nyní k tématu vydal vyjádření.

Mluvíme o jednom z nejvážnějších bezpečnostních problémů vůbec, respektive o dvou problémech. Jeden má přezdívku Meltdown a týká se procesorů Intel. Druhému se říká Spectre, dotýká se přitom nejen Intelu, ale i AMD a ARM. Nejzásadnější věcí na celé situaci je, že kvůli problému lze získat přístup k datům, i když jsou zašifrována a schována za heslem. Vše, co k tomu stačí, je přitom relativně jednoduchý kód v JavaScriptu a prohlížeč.

Jde pochopitelně o skandální problém, Apple se tak k tématu musel vyjádřit. Řekl k problému následující:

Bezpečnostní výzkumníci nedávno odkryli dva bezpečnostní problémy, známé jako Meltdown a Spectre. Tyto problémy se týkají všech moderních procesorů a dopadají téměř na všechna výpočetní zařízení a operační systémy.

Systémy Mac a zařízení s iOS nejsou výjimkou, zatím však neexistují známky zneužití dopadajícího na naše zákazníky. Jelikož je ke zneužití potřeba škodlivá aplikace, kterou musí uživatel nahrát na svůj Mac či zařízení s iOS, doporučujeme stahovat software pouze z důvěryhodných zdrojů, jako je třeba App Store.

Apple již podnikl zmírňující kroky u iOS 11.2, macOS 10.13.2 a tvOS 11.2, aby pomohl k ochraně před Meltdownem. Apple Watch Meltwodnem ovlivněna nejsou. V nadcházejících dnech plánujeme udělat podobné kroky u Safari, aby se zajistila ochrana proti Spectre. Pokračujeme ve vývoji a testování dalších bezpečnostních záplat, které tento problém řeší, a budou součástí nadcházejících updatů iOS, macOS, tvOS a watchOS.

Apple tak úspěšně uhasil část požárů, Meltdown vás teď neohrožuje. Řešení problému se Spectrem je však o něco komplikovanější, snad se však podaří Safari upravit co nejdříve. Otázkou je rovněž to, zda po těchto krocích naše zařízení nezpomalí. Někteří odborníci totiž očekávají snížení výkonu o 5 až 30 %. Apple tvrdí, že podle všech dostupných testů není u macOS a iOS vidět žádný pokles. Doufáme, že tomu tak bude i po dalších updatech.

Zdroj: Apple

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.